دوربین و فیلم در دیجیتال مارکتینگ

ویدیو، راز نهفته دیجیتال مارکتینگ در 2019

ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی، نوعی استراتژی بازاریابی است که کسب‌وکارها از ویدیو به عنوان وسیله‌ای برای آموزش و سرگرمی مخاطبان خود استفاده می‌کنند. نتیجه این نوع مارکتینگ نیز، مانند انواع دیگر بازاریابی، توسعه کسب‌وکار و برندهای تجاری یا شخصی است.

ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ از زمان پخش اولین تبلیغات تلویزیونی در سال 1941، تغییرات زیادی کرده؛ و با افزایش محبوبیت پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب، تولید محتوای ویدیویی و استفاده از آن به عنوان ابزار بازاریابی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

میان عکاسان، نقاشان و تصویرگران جمله معروف و محبوبی هست که می‌گویند یک تصویر به اندازه هزاران کلمه حرف دارد. پس در این صورت ویدیو، امکان گفتن داستان کاملی را به شما می‌دهد. این پتانسیل ویدیو، باعث شده شرکت‌هایی که از ویدیو مارکتینگ برای تبلیغ محصول و خدمات خود استفاده می‌کنند، بیشتر به نتایج مطلوب خود رسیده باشند.

این روش بازاریابی علاوه بر افزایش تعامل و اینگیجمنت در شبکه‌های اجتماعی، راه ارزشمندی برای برقراری روابط انسانی با مشتریان است. چنان چه مطالعات نشان داده که مشتریان برای آشنایی با محصول، 4 برابر بیشتر ترجیح می‌دهند ویدیویی تماشا کنند تا اینکه درباره آن بخوانند.

چرا ویدیو مارکتینگ مهم است؟

اینفوگرافیک اهمیت ویدیو مارکتینگ

1- ویدیو رسانه محبوب امروز است

ویدیو، صدرنشین لیست تمام رسانه‌هایی است که افراد روزانه حجم اینترنت‌شان را برای آن مصرف می‌کنند. در واقع، ترافیک ویدیو تا سال 2022، حدود 82% از کل ترافیک مصرف کننده را تشکیل می‌دهد. این آمار زیاد هم دور از انتظار نیست؛ اگر بدانید در سال 2017، یوتیوب به تنهایی بیش از یک میلیارد ساعت مشاهده ویدیو در روز را به خود اختصاص داده است.

2- ویدیو رابط شما و مردم، به زبان خودشان است

از آن جا که کسب‌وکارهای مختلف می‌خواهند با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند، بنابراین واضح است که نیاز به تولید محتوای ویدیویی دارند. تا یک دهه پیش، مهم‌ترین منبع محتوا برای تیم‌های بازاریابی وبلاگ نویسی بود اما امروزه ویدیو، حرف اول را می‌زند.

3- ویدیو در نظر مشتریان معتبر است

گفتیم امروزه بسیاری از مشتریان، ویدیو را به انواع دیگر رسانه‌ها ترجیح می‌دهند و یکی از دلایل آن، اعتبار ویدیوست. اینکه در ویدیو یک فرد واقعی جلوی دوربین باشد، حس اعتماد بیشتری در مخاطبان ایجاد می‌کند که هیچ چیز پنهانی در کار نیست.

4- ویدیو نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوبی دارد

قبلا تولید ویدیو، استراتژی بازاریابی گران قیمتی محسوب می‌شد که بعضا تمرکز بر آن با اهداف بازاریابی صرفه اقتصادی نداشت. اما مدتی بعد، با فراگیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند این روند به نفع استفاده از ویدیو مارکتینگ تغییر کرد. تا جایی که در سال 2018 میلادی، 88% از بازاریاب‌ها از تلاش‌های ویدیو مارکتینگ خود در رسانه‌های اجتماعی راضی بودند. همچنین 52% از متخصصان بازاریابی اذعان داشتند که ویدیو بهترین ROI را در بین انواع محتواهای دیگر ایجاد می‌کند.

5- ویدیو نرخ تعامل یا اینگیجمنت بیشتری فراهم می‌کند

از طریق ویدیو می‌توان با مشتریان ارتباط برقرار کرد که این به نوبه خود باعث افزایش تعامل آن‌ها با برند شما می‌شود. یک نظرسنجی در سال 2018 توسط Brightcove، نشان داد که 53% از مشتریان بعد از دیدن ویدیویی از کسب‌وکار شما، با برندتان درگیر می‌شوند. جالب است که این رقم برای مشتریانی که بعد از 2000 به دنیا آمده اند، به 66% می‌رسد.

6- ویدیو بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود

تولید محتوای عالی ویدیویی، باعث می‌شود که افراد بیشتری آن را برای یکدیگر ارسال کنند. در واقع مطالعات نشان داده که ویدیوها 12 بار بیشتر از لینک‌ها و پست‌های متنی به اشتراک گذاشته می‌شوند. وقتی شخصی محتوای شما را به اشتراک می‌گذارد، نشان می‌دهد که محتوای شما را باور دارد؛ و این، یعنی دقیقا رسیدن به هدفی که در بازاریابی دیجیتال دنبال کرده‌اید.

7- ویدیو نرخ تبدیل و فروش را افزایش می‌دهد

افزودن ویدیو به صفحه فرود (landing page) تا 80% نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد. نوع ویدیویی که تولید می‌کنید چندان اهمیتی ندارد. تولید ویدیوی معرفی درباره برندتان یا نمایش یک محصول خاص که به تازگی تولید کرده‌اید، تنها باید برای بیننده جذاب باشد. در این صورت افراد زیادی آن را می‌بینند و به احتمال زیاد مشتری شما می‌شوند.

8- ویدیو مورد علاقه موتورهای جستجو است

تولید محتوای جذاب ویدیویی، به شما دو فرصت ناب می‌دهد که در صفحه نتایج موتورهای جستجو رتبه بالایی داشته باشید. اولا ویدیو محبوب گوگل است. اگر ویدیوهای خود را با یک سری کلمات کلیدی خاص و مرتبط منتشر کنید، بازده سئوی محتوا شما به حداکثر می‌رسد.

ثانیا فرصتی است که یوتیوب، به عنوان دومین موتور جستجوی بزرگ جهان در اختیار شما می‌گذارد. با رعایت یکسری شاخص‌های کلیدی عملکردی که یوتیوب در نظر دارد، می‌توان مخاطبانی را جذب کرد که خارج از فضای یوتیوب شانس پیدا کردن آن‌ها را نداشتید.

9- ویدیو باعث اثربخشی بیشتر ایمیل مارکتینگ می‌شود

همه ما روزانه با ایمیل‌های مختلف بمباران می‌شویم. بسیاری از ایمیل‌ها را بدون اینکه باز کنیم، به سطل زباله منتقل می‌کنیم. بنابراین بازاریابانی که از ایمیل، به عنوان ابزار مارکتینگ خود استفاده می‌کنند به چیزی نیاز دارند که ایمیل آن‌ها، توجه مخاطب را به خود جلب کند. فرستادن ایمیل‌ همراه با ویدیو، چنان موثر است که منجر به افزایش 3-2 برابری نرخ کلیک می‌شود.

10- ویدیو محبوب کاربران موبایل است

مردم بیشتر تمایل دارند که در مسیر رفت و آمد روزانه‌شان، ویدیوها را تماشا کنند. و این شاید یکی از دلایلی باشد که مشاهده ویدیو از طریق تلفن همراه فراگیر شده است. در واقع گزارش شده که بیش از 70% از زمان مشاهده ویدیوها در یوتیوب، از طریق تلفن‌های همراه است. بنابراین با افزایش روز افزون تعداد کاربران تلفن همراه، مخاطبان ویدیویی شما نیز بیشتر و بیشتر می‌شود.

انواع ویدیو برای مارکتینگ

1- ویدیوی برند

این نوع ویدیو‌ها برای معرفی چشم‌ اندازها و ارزش‌های اصلی شما، ایده آل هستند. تولید این نوع ویدیو، این امکان را می‌دهد که به روش بصری داستان شرکت خود را به صورتی سرگرم کننده و جالب برای مخاطب تعریف کنید.

ویدیوی معرفی برند زتکس

2- ویدیوی آموزشی

این نوع ویدیوها، به اعتمادسازی در مخاطب شما کمک می‎‌کنند. به این صورت که می‌توانید با استفاده از آن تخصص‌تان را بر موضوع خاصی نشان دهید که احتمالا مخاطبان شما می‌خواهند درباره آن بدانند. از این نوع ویدیوها برای شفاف سازی درباره برند، محصول یا خدمات نیز می‌توان بهره گرفت.

3- ویدیوی زنده

یکی از انواع پربازدید ویدیو در 2019، ویدیوهای زنده است که احساس واقعی‌تر و معتبرتری به بیننده القا می‌کند. با حداقل امکانات می‌توان از این نوع ویدیوها برای نشان دادن پشت صحنه شرکت استفاده کرد.

4- ویدیو دمو از محصولات یا خدمات

ویدیوی دمو، به شما امکان می‌دهد که محصول یا خدمات جدید خود را معرفی کنید. یک ویدیوی دموی خوب، ارزش و مزیت رقابتی شما را نشان می‌دهد، حل مشکلی را توضیح می‌دهد و بینندگان را متقاعد می‌کند که بدون آن محصول یا خدمات شما نمی‌توانند زندگی کنند.

5- ویدیوی شخصی

گرفتن ویدیو از خودتان باعث اعتماد بیشتر مشتریان می‌شود. از این طریق می‌توانید مستقیما با مخاطبان خود حرف بزنید و آن‌ها را مجاب و علاقه مند به برندتان کنید.

6- ویدیوهای انیمیشنی

با استفاده از نرم افزارهای مختلف، می‌توانید فیلم‌های انیمیشنی بسازید که مباحث پیچیده را با کمک تصاویر تخیلی توضیح می‌دهد. با استفاده از شخصیت‌های کارتونی، رنگ‌هایی که جلب توجه می‌کنند و متن پاپ-آپ می‌توانید ویدیوهایی بسازید که به راحتی در ذهن مخاطب می‌مانند. برای مثال ویدیوی زیر، از سایت «مربی من» گرفته شده که در آن طرز انجام صحیح یک حرکت ورزشی توضیح داده می‌شود.

7- مصاحبه‌های تخصصی

مصاحبه‌های تخصصی اعتمادسازی می‌کنند. با استفاده از این نوع ویدیوها، می‌توانید نظرات و ایده‌های متخصصان صنعت خود را با مشتریان در میان بگذارید. علاوه بر این، مصاحبه با افراد سرشناس به اعتبار برند شما می‌افزاید. برای انتخاب فردی که می‌خواهید با او مصاحبه کنید، بد نیست بدانید طبق تحقیقات Digital Marketing Institute، حدود 70% از نوجوانان به افراد سرشناس و درواقع اینفلوئنسرها بیشتر از افراد مشهور قدیمی‌تر اعتماد دارند.

بهترین تکنیک‌های ویدیو مارکتینگ

1- وب‌کم خود را روشن کنید

اخیرا Gong بیش از 100 هزار جلسه فروش را برای درک تاثیر استفاده از وب‌کم در معاملات، تحلیل و بررسی کرده است. نتایج او نشان داد که وب‌کم در کل چرخه فروش معاملات موفق، 41% بیشتر استفاده می‌شود. در واقع روشن نگه داشتن وب‌کم برای مدت طولانی‌تر و صرف زمان بیشتر برای ارتباط از طریق کنفرانس ویدیویی، شانس بسته شدن معامله را افزایش می‌دهد.

همچنین نتایج این تحلیل و بررسی نشان داد که فروشندگان موفق و برتر به جای اینکه مدت زمان طولانی صرف ارائه و نمایش محصول خود کنند، از وب‎‌کم بیشتر برای ارتباط چهره به چهره استفاده می‎کنند.

2- برای تولید ویدیو برنامه ریزی کنید

شفاف و مشخص بودن هدف تولید ویدیو، مخاطبان هدف و بستر مورد نظر برای انتشار آن، کمک می‌کند سریع‌تر محتوای ویدیویی را تولید کنید. تولید ویدیو می‌تواند جزئی از برنامه‌های هرروزه شما باشد اما باید قبل از شروع ضبط، به دقت به همه چیز فکر کرده باشید.

3- ویدیوی پیچیده نسازید

تا حد امکان ویدیوها را کوتاه و ساده بسازید. چون یکی از مشکلات ویدیومارکتینگ این است که ویدیوهای با حجم بالا به دلیل مصرف زیاد اینترنت‌شان دانلود نمی‌شوند. تنها با افزودن موزیک و کمی خلاقیت می‌توان افراد زیادی را جذب محتوای ویدیویی نمود.

4- با دوربین خود آشنا باشید

چه از تلفن همراه و چه از دوربین حرفه‌ای برای تولید ویدیوی خود استفاده می‌کنید، قبل از شروع فیلم برداری طرز کار با آن را کاملا یاد بگیرید. اگر تصمیم دارید که از دوربین موبایل‌تان برای فیلم برداری استفاده کنید، دقت کنید که نوتیفیکیشن‌های خود را خاموش کنید تا حین فیلم برداری اختلالی به وجود نیاید.

5- حساسیت زیادی به خرج ندهید

خودتان باشید. در هر زمان و هر کجا که فکرش را کنید، می‌توان ویدیو تهیه کرد. به این طریق مخاطبان احساس واقعی‌تری نسبت به ویدیوهای شما خواهند داشت؛ و وقتی احساس کنند که در بطن زندگی کاری شما حضور دارند، اعتماد بیشتری به برندتان می‎کنند.

6- برای لیدها، ویدیوهای شخصی ضبط کنید

نمایندگان فروش همیشه برای صحبت با لیدهای‌شان از طریق ویدیوی زنده در دسترس نیستند. اما با تولید و ارسال فیلم‌های کوتاه و شخصی شده می‌توانید در مورد چیزهایی که می‌خواهید، با آن‌ها صحبت کنید. به یاد داشته باشید که نباید فیلم‌های مشابه و یکسان را برای افراد متفاوت بفرستید. همان طور که گفتیم، این ویدیوها باید شخصی باشند.

7- ویدیوها را در ایمیل‌های فروش خود بگنجانید

مطالعه جدیدی که به بررسی 290 مورد از موفق‌ترین ایمیل‌های فروش پرداخته، نشان می‌دهد که تنها 13% از آن‌ها از انواع مختلف محتوا و فقط 6% از ویدیو در ایمیل‌های ارسالی‌شان استفاده می‌کنند. دلیل آن واضح است. هنوز استفاده از ویدیو در ایمیل مارکتینگ فراگیر نشده؛ اما اگر این نکته را در نظر داشته باشید که ایمیل‌های حاوی ویدیو 4 برابر بیشتر نرخ کلیک دارند، فرصت را غنیمت می‌شمارید که با آن مزیت رقابتی کسب کنید.

ویدیو را کجا منتشر کنیم؟

وب‌سایت

علاوه بر انواع شبکه‌های اجتماعی، تمام ویدیوها باید در وب‌سایت‌تان نیز آپلود شوند. یک قسمت جداگانه در وب‌سایت‌تان برای انتشار منظم ویدیوها در نظر بگیرید و مرتبا آن را با ویدیوهای جدیدتر آپدیت کنید. افزودن ویدیو به وب‎سایت، به سئوی آن کمک زیادی می‌کند.

فیس بوک

به اشتراک گذاشتن ویدیو در فیس بوک، باعث افزایش اینگیجمنت طرفداران شما می‌شود. همچنین استفاده از لایو فیس بوک راه موثری برای نزدیکی بیشتر با مخاطبان است که تمام کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ می‌توانند از آن استفاده کنند. اگرچه در سال‌های اخیر درصد استفاده از این رسانه اجتماعی، در ایران با افت زیادی مواجه بوده اما در سراسر جهان هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.

فیس بوک در ویدیو مارکتینگ

یوتیوب

یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ جهان است که البته چندی پیش توسط گوگل خریداری شد. این شبکه ماهانه بیش از 1.5 میلیارد کاربر دارد. به جای انتشار ویدیو خود در سایت‌های پراکنده و ناشناس، یوتیوب بستر فوق العاده‌ای برای به اشتراک گذاری منظم ویدیوهای شماست. این رسانه کمک می‌کند مجموعه‌ای از مخاطبان اختصاصی را به عنوان بازار هدف ویدیو مارکتینگ خود داشته باشید.

 یوتیوب در ویدیو مارکتینگ

آپارات

از آنجا که یوتیوب در ایران فیلتر بوده و هست، آپارات به عنوان یک شبکه آنلاین اشتراک گذاری ویدیو، به سرعت جای خود را در بین ایرانیان پیدا کرد. با گذشت دو سال از به بازار آمدن آپارات، تعداد بازدیدهای روزانه آن از یک میلیون گذشت. برای به اشتراک گذاری ویدیو در آپارات، اطلاعات ویدیو اعم از عنوان، برچسب‌ها، دسته بندی و توضیحات را به طور کامل وارد کنید. گوگل با استفاده از این اطلاعات شما را به کاربران نشان می‌دهد و آپارات نیز با توجه به اطلاعات داده شده ویدیوهای مختلف را به کاربران پیشنهاد می‌دهد. مقاله بازاریابی شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد در ایران مفصلا به این شبکه و رسانه‌های دیگر پرداخته است.

آپارات در ویدیو مارکتینگ

اینستاگرام

استوری‌های اینستاگرام فقط برای یک روز قابل مشاهده هستند و بنابراین با آرامش خاطر بیشتری می‌توانید در آن اقدام به انتشار ویدیو کنید. لایو اینستاگرام نیز یکی دیگر از روش‌های عالی اعتمادسازی فالوئرهای شماست. درج تبلیغات در قسمت استوری اینستاگرام در سال 2019 روند رو به رشدی داشته است. به نحوی که مجموعه استوری‌های سه روزه جواهرات J&CO، مستقیما منجر به 58% از فروش آن‌ها در این مدت شد.

اینستاگرام  در ویدیو مارکتینگ

لینکدین

به اشتراک گذاری محتوای ویدیویی B2B، با اکانت رسمی و حرفه‌ای لینکدین شما، امروزه بیش از هر زمان دیگری مثمرثمر است. در واقع چیزی که از یک اکانت فعال لینکدین انتظار می‌رود، آپلود منظم ویدیوهای مرتبط است.

لینکدین در ویدیو مارکتینگ

توئیتر

ویرایش ویدیوها، ساخت گیف‌های کوچک از آن و انتشار در توئیتر می‌تواند به شما در جذب فالوورهای جدید کمک کند؛ به خصوص اگر همراه با آن‌ها هشتگ‌های محبوب را نیز بنویسید. توئیت‌های حاوی ویدیو، 10 برابر بیشتر از توئیت‌های دیگر اینگیجمنت ایجاد می‌کنند.

توئیتر در ویدیو مارکتینگ

ایمیل

هنوز هم یکی از بهترین روش‌های ارسال محتوا برای کسانی که برند شما را می‌شناسند و به آن علاقه مند هستند، ایمیل است. به سادگی با درج کلمه «ویدیو» در عنوان ایمیل، می‌توانید نرخ باز کردن ایمیل‌ها را تا 19% افزایش دهید. 55% از ارتباطات شامل زبان بدن است و نباید تنها به متون نوشتاری اکتفا کرد؛ در واقع فرستادن ویدیو همراه با ایمیل، در برقراری ارتباط بهتر شما با خریداران موثر است.

نتیجه گیری

در دنیای پر مشغله امروز، افراد ترجیح می‌دهند برای کارهای روزانه خود از جمله خرید بیشتر از فضای دیجیتال استفاده کنند. از طرفی با توجه به حجم سرسام آور کارهایشان فرصت زیادی برای خواندن متن‌های طولانی ندارند. از این رو داشتن ابزاری که فرایند خرید و رفع نیازهای مشتریان را سرعت ببخشد، یک مزیت رقابتی فوق العاده محسوب می‌شود. در این مقاله دیدیم که ویدیو مارکتینگ این مزیت را در اختیار کسب‌وکارهای مختلف قرار داده است. اگر تجربه‌ای در مورد استفاده از ویدیو مارکتینگ دارید، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

drift

oberlo

افکارتان را باما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد! تمامی موارد الزامی با * نشانه گزاری شده اند.