ادمود – ADMOOD https://admood.ir Sat, 11 Jul 2020 08:25:26 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.4 https://admood.ir/wp-content/uploads/2019/05/cropped-logo-new-admood-32x32.png ادمود – ADMOOD https://admood.ir 32 32 تحلیل swot چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود؟ https://admood.ir/%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-swot/ https://admood.ir/%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-swot/#respond Mon, 06 Apr 2020 13:21:56 +0000 http://admood.ir/?p=4012 احتمالاً در محیط کاری خود عبارت تحلیل swot یا تحلیل اس‌دبلیواوتی را شنیده‌اید. تحلیل سوات در واقع نگاهی دقیق به تمامی جزئيات شرکتتان است. انجام تجزیه و تحلیل swot یک روش قدرتمند برای ارزیابی شرکت یا پروژه شما است، فارغ از این که تعداد نفرات ۲ نفر باشد یا ۱۰۰۰ نفر. در این مقاله، خواهید […]

نوشته تحلیل swot چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود؟ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
احتمالاً در محیط کاری خود عبارت تحلیل swot یا تحلیل اس‌دبلیواوتی را شنیده‌اید. تحلیل سوات در واقع نگاهی دقیق به تمامی جزئيات شرکتتان است. انجام تجزیه و تحلیل swot یک روش قدرتمند برای ارزیابی شرکت یا پروژه شما است، فارغ از این که تعداد نفرات ۲ نفر باشد یا ۱۰۰۰ نفر. در این مقاله، خواهید آموخت که تجزیه و تحلیل swot چیست، برخی از نمونه‌های آنالیز swot را مشاهده ‌می‌کنید و نکات و راهکارهایی را برای انجام یک تجزیه و تحلیل جامع سوات خواهید خواند. همچنین می‌بینید که چگونه می‌توانید از داده های swot استفاده کرده تا فرآیندهای داخلی و گردش کار خود را بهبود ببخشید.

تحلیل swot چیست؟

تجزیه و تحلیل SWOT روشی است که برای تعیین و تعریف نقاط قوت (Strenghts)، ضعف‌ها (Weaknesses)، فرصت‌ها (Opportunities) و تهدید‌های (Threats) شما استفاده می‌شود.

تجزیه و تحلیل SWOT می‌تواند برای کل شرکت یا سازمان یا پروژه‌های فردی در هر بخش واحد اعمال شود. به طور معمول، تجزیه و تحلیل SWOT در سطح سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و میزان هماهنگی یک تجارت با مسیرهای رشد و معیارهای موفقیت آن را مشخص کند، همچنین می‌توان از آن‌ها برای مشخص کردن چگونگی عملکرد یک پروژه خاص (مانند یک کپمین تبلیغاتی آنلاین) استفاده کرد.

تحلیل سوات

در ادامه هر یک از بخش‌های تحلیل سوات را جداگانه بررسی می‌‌کنیم.

نقاط قوت (Strenghts)

همانطور که احتمالاً حدس زده‌اید‌، این عنصر به کارهایی می‌پردازد که شرکت یا پروژه شما در آن عملکردهای خوبی دارد. این پارامتر می‌تواند چیز ناملموسی مانند ویژگی‌های نام تجاری شرکت شما یا چیزی ملموس‌تر مانند گزاره فروش منحصر به فرد یک خط خاص محصول باشد. همچنین نقاط قوت می‌تواند افراد شما، منابع انسانی، رهبری قوی یا یک تیم مهندسی عالی باشد.

نقاط ضعف (Weaknesses)

هنگامی که نقاط قوت خود را فهمیدید، وقت آن رسیده است که این خودآگاهی بحرانی را روی نقاط ضعف خود نیز بدست آورید. چه چیزی مانع پیشرفت تجارت یا پروژه شما می‌شود؟ این پارامتر تحلیل swot می تواند شامل چالش های سازمانی مانند کمبود افراد ماهر و محدودیت های مالی یا بودجه باشد.

این عنصر تجزیه و تحلیل SWOT همچنین ممکن است ضعف در برقراری ارتباط و شبکه‌سازی با شرکت‌های دیگر فعال در صنعت شما باشد.

فرصت‌ها (Opportunities)

حرف O نشانگر فرصت‌ها است. فرصت‌هایی مانند خلق ایده‌ای جدید برای پیشرفت در بازار یا تیم مارکتینگی قوی که حجم بالایی از مشتریان را برایتان می‌آورد. به طور خلاصه، این عنصر تجزیه و تحلیل SWOT همه کارهایی را که می‌توانید برای بهبود فروش، رشد به عنوان یک شرکت یا پیشبرد رسالت سازمان خود انجام دهید، شامل می‌شود.

تهدید‌ها (Threats)

عنصر نهایی تجزیه و تحلیل SWOT تهدیدها است. هر چیزی که خود شرکت شما یا احتمال موفقیت یا رشد آن را به خطر می‌اندازد. این مورد می‌تواند شامل مواردی مانند رقبای در حال ظهور، تغییر در قوانین نظارتی، ریسک‌های مالی و تقریبا هر چیز دیگری باشد که می‌تواند آینده شرکت یا پروژه شما را به خطر بیندازد.

فضای داخلی و عوامل بیرونی تحلیل swot

چهار عنصر فوق برای همه تجزیه و تحلیل SWOT مشترک است. با این حال ، بسیاری از شرکت‌ها بیشتر این عناصر را در دو زیر گروه مجزا قرار می دهند: داخلی و خارجی. به طور معمول، نقاط قوت و ضعف به عنوان عوامل داخلی در نظر گرفته می‌شوند. به این ترتیب که نتیجه تصمیمات سازمانی تحت کنترل شرکت یا تیم شما است. به عنوان مثال، نرخ بالای ریزش (Churn Rate) به عنوان یک ضعف طبقه بندی میشود ، اما بهبود و بالا بردن آن هنوز هم تحت کنترل شماست و آن را به یک عامل داخلی تبدیل می‌کند. به طور مشابه، رقبای نوظهور در تجزیه و تحلیل SWOT به عنوان تهدید طبقه بندی می‌شوند، اما از آنجا که در این مورد نمی‌توان اقدام خاصی انجام داد، آن را یک عامل خارجی می‌دانند. به همین دلیل است که گاهی به تحلیل سوات آنالیز داخلی-خارجی (Internal-External) یا ماتریس IE گفته می‌شود. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که جدول swot چیست.

T، تهدید‌ها (خارجی و منفی)O، فرصت‌ها (خارجی و مثبت) 
راهبردهای ST چگونه می‌توان با بکار گیری نقاط قوت شرکت، تهدیدهای موجود را به حداقل رساند؟راهبردهای SO از کدام یک از نقاط قوت شرکت می‌توان در راستای افزایش فرصت‌ها بهره برد؟S، نقاط قوت (داخلی و مثبت)
راهبردهای WT برای به حداقل رساندن نقاط ضعف با اجتناب از تهدیدهای موجود چه باید کرد؟راهبردهای WO برای به حداقل رساندن نقاط ضعف با فرصت‌های موجود چه باید کرد؟W، نقاط ضعف (داخلی و منفی)

لزومی ندارد که برای موفقیت تحلیل swot دسته‌بندی چهار عنصر اصلی خود را به عوامل داخلی و خارجی تقسیم کنید، اما می‌تواند در تعیین حرکت بعدی شما یا ارزیابی میزان کنترل شما بر روی یک مسئله یا یک فرصت خاص مفید باشد.

روش تحلیل swot چیست؟

مانند ماتریس IE، روش های مختلفی برای انجام تجزیه و تحلیل SWOT وجود دارد. با این وجود، صرف نظر از نحوه انتخاب ساختار خود برای تجزیه و تحلیل، باید کار را با مطرح کردن چند پرسش آغاز کنیم.

برای مثال بیایید عنصر اول، نقاط قوت را بررسی کنیم. برای تعیین نقاط قوت شما به عنوان یک سازمان، می‌توانید با پرسیدن برخی از سؤالات زیر شروع کنید:

 • مشتریان شما چه چیزی را درباره شرکت یا محصول (های) شما دوست دارند؟
 • شرکت شما نسبت به سایر شرکت‌های این صنعت چه برتری‌هایی دارد؟
 • مثبت‌ترین ویژگی‌های برند شما کدام است؟
 • پیشنهاد فروش بی‌نظیر شما چیست؟
 • چه منابعی در اختیار شماست که رقبای شما از آن استفاده نمی‌کنند؟

پاسخ به این پرسش‌ها شما را برای شناسایی و فهرست کردن نقاط قوتتان آماده می‌کند.

می‌توان با همین قاعده نقاط ضعف شرکت را نیز شناسایی کرد.

 • مشتریانتان چه چیزی را نسبت به شرکت یا محصول (های) شما دوست ندارند؟
 • در نظرسنجی‌های منفی از شما اغلب به چه مشکلات یا شکایاتی اشاره می‌شود؟
 • چرا مشتریان شما کم می‌شوند یا ریزش دارند؟
 • شرکت شما چه کاری را می‌تواند بهتر انجام دهد؟
 • منفی ترین ویژگی‌های برند شما کدام است؟
 • بزرگترین موانع / چالش‌های موجود در فروش شما چیست؟
 • رقبای شما چه منابعی دارند که شما ندارید؟

شما ممکن است دریابید که تعیین نقاط قوت و ضعف سازمان یا پروژه شما بطور چشمگیری آسان‌تر است و نسبت به اطلاع از فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی شرکتتان به زمان بیشتری نیاز دارد. دلیل این است که همانطور که قبلاً نیز گفتیم، اینها عوامل درونی هستند. از طرف دیگر، عوامل خارجی ممکن است نیاز به تلاش بیشتری داشته باشند و به داده های بیشتری تکیه کنند، زیرا این موارد غالباً خارج از حوزه نفوذ فوری شما هستند.

شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها ممکن است شما را به انجام تحقیقات عمیق درباره هوش رقابتی در مورد وضعیت رقبایتان یا بررسی روندهای گسترده‌تر اقتصادی یا تجاری که می‌تواند در شرکت شما تأثیر داشته باشد، وادار کند. این بدان معنا نیست که فرصت‌ها و تهدیدها نمی توانند داخلی باشند، اما شما ممکن است فرصت‌ها و تهدیدات را تنها بر اساس نقاط قوت و ضعف شرکت خود شناسایی کنید. در ادامه نمونه سوالاتی را برای شناسایی فرصت‌های احتمالی مطرح می‌کنیم.

 • چگونه می توان فرآیندهای فروش و پشتیبانی مشتری را بهبود بخشید؟
 • کدام گزینه برای برقراری ارتباط با مشتری بهتر است؟
 • چگونه می‌توانیم بیشتر طرفداران برند خود را درگیر کنیم؟
 • آیا منابع دپارتمان را به طور مؤثر اختصاص می‌دهیم؟
 • آیا بودجه، ابزارها یا منابع دیگری وجود دارد که ما از ظرفیت کاملش استفاده نمی‌کنیم؟
 • کدام کانال‌های تبلیغاتی فراتر از انتظارات ما عملکرد و دلیل آن چه بود؟

هنگام که به تهدید می‌رسیم نیز می توانید با پرسیدن یک سری سؤال مانند سؤالات فوق، کار خود را شروع کنید. با این حال، تهیه لیست لیستی از تهدیدات احتمالی پیش روی تجارت یا پروژه شما بدون استفاده از نمونه سوالات نیز کار آسانی است. این لیست می‌تواند شامل رقبای در حال ظهور یا تأسیس‌، تهدیدهای گسترده‌تر از قبیل تغییر محیط‌های نظارتی و نوسانات بازار یا حتی تهدیدهای داخلی مانند گردش پرسنل بالا باشد که می تواند رشد فعلی را تهدید یا منع کند.

ضرورت روش تحلیل swot برای کسب و کارهای کوچک

اگر بازاریاب یا صاحب کسب و کاری کوچک هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا تجزیه و تحلیل swot برای شرکت ها و سازمان های کوچکتر عملی اجرا شدنی است. اگرچه قطعاً منابع قوی و ارزشمند بر تحلیل swot اثر گذارند، اما نتایج آن حتی در کوچک‌ترین کسب و کارها نیز تاثیر شگرفی دارد.

ضرورت روش تحلیل swot

چگونه آنالیز swot خود را داشته باشیم؟

پس از این که گفتیم مدل swot چیست و ماتری سوات را کامل کردیم باید نقاط قوت داخلی و نقاط ضعف داخلی را در کنار شناخت تهدیدها و فرصت‌های خارجی شناسیایی کنیم تا دید روشن و دقیقی از وضعیت شرکت داشته باشیم.

در حالت ایده آل، دو پس از انجام تجزیه و تحلیل swot‌ دو گام مهم در پیش داریم. ابتدا باید تلاش کنیم تا نقاط قوت خود را با فرصت‌های موجود مطابقت دهیم. در مرحله بعد، باید سعی کنیم نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم. بیایید نگاهی به این موضوع بیندازیم.

کار بر روی نقاط قوت

یکی از بهترین بخش‌هایی که از شناسایی نقاط قوت در می‌یابیم آن است که ما در حال حاضر نیز این اقدامات را انجام می‌دهیم. برای درک بیشتر از چگونگی اجرایی کردن تعریف swot یک مثال از وضعیت کسب و کار رستورانی را بررسی می‌کنیم.

نقاط قوتنقاط ضعف
محبوبیت در میان جامعه محلیمنوی فصلی و منابع محلیقرار داشتن در محلی خوب و پرجمعیتقیمت بیشتر نسبت به سایر رستوران‌های منطقهداشتن یک شعبه و محدودیت دسترسیبودجه تبلیغات متوسطعدم همکاری با برنامه‌های آنلاین دلیوری
فرصت‌هاتهدیدها
در حال کسب محبوبیت بیشتر بین مردممواد اولیه تازه برای منوی فصلی پتانسیل رشد با استفاده از برنامه‌های آنلاین دلیوری رقابت بالا با رستوران‌های زنجیره‌ایشرایط اقتصادی ناپایدارافزایش هزینه‌های خالص

در مثال بالا، مکان، شهرت و منوی فصلی همه نقاط قوت است. این به شرکت ساختگی می‌گوید که باید کار خود را با منوی فصلی محبوب خود ادامه دهد. همچنین به این شرکت می‌گوید که باید روابط محکم با مشتریان عادی خود که باعث تقویت شهرت رستوران در جامعه شده است را توسعه و پرورش دهد.

در اصل، عمل به نقاط قوت کسب و کار شما متشکل از انجام کارهای است که از قبل در آن مهارت دارید.

برطرف کردن نقاط ضعف

عمل کردن بر روی نقاط ضعفی که در تجزیه و تحلیل swot خود مشخص کرده اید، کمی دشوار است. به این دلیل که در وهله اول باید در مورد شناسایی نقاط ضعف خود به اندازه کافی صداقت به خرج دهید.

در این مثال، نقاط ضعفی را مشاهده می‌کنیم که رفعشان چالش برانگیز است. رقابت با رستوران‌های زنجیره‌ای بزرگ و معروف می‌تواند برای رستوران‌های کوچک کار دشواری باشد. این رستوران همچنین با محدودیت بودجه تبلیغاتی متوسط خود دست و پنجه نرم می‌کند و همچنین با عدم همکاری با اپلیکیشن‌ها پتانسیل افزایش فروش خود را از دست می‌دهد. اگرچه در این مثال رقابت با رستوران‌های زنجیره‌ای دشوار است اما راهکارهای زیادی برای رقابت وجود دارد. به طور مثال داشتن رابطه صمیمی با مشتری نه تنها در حال حاضر هم از نقاط قوت آن‌ها است بلکه گزینه‌ای است که رستوران‌های زنجیره‌ای نمی‌توانند به آسانی به آن دست یابند.

استفاده از فرصت‌ها

در بخش فرصت های تجزیه و تحلیل SWOT، بیشترین قدرت مانور را دارید. با شناسایی فرصت‌ها و ارزیابی نقاط قوت سازمان خود، باید لیستی از اهداف را برای خود تهیه کنید.

در مثال بالا، افزایش تمرکز بر مواد غذایی تازه و محلی فرصت بزرگی است. با این حال، رستوران‌ها نمی‌توانند تنها بر چنین چیزی اتکا کنند و هنوز باید کارهایی زیادی انجام می شود. در این مثال، می‌توانند با سرمایه گذاری در بر روی استفاده از اپلیکشین‌های آنلاین غذا فروش خود را افزایش دهند و هزینه‌ها را بکاهند. اجتناب از اعتماد به نفس بی‌جا (حتی در صورت داشتن برتری)، استفاده بهینه از زمان، پول و منابع انسانی ماهر از دیگر گزینه‌های پیش رو هستند.

فرصت‌های هر کسب و کار متفاوت خواهد بود، اما بسیار مهم است که شما یک نقشه راه کاملاً مشخص برای سرمایه گذاری بر فرصت‌هایی داخلی و خارجی که مشخص کرده‌اید، داشته باشید.

کاهش تهدیدها

پیش بینی و کاهش تهدیدات مشخص شده در تجزیه و تحلیل swot شما ممکن است دشوارترین چالشی باشد که در این سناریو با آن روبرو خواهید شد. در درجه اول به دلیل اینکه تهدیدها معمولاً عوامل بیرونی هستند؛ به سختی می‌توانید آسیب‌های احتمالی عوامل فراتر از کنترل خود را کاهش دهید.

هر تهدید و واکنش مناسب نسبت به آن تهدید متفاوت است. صرف نظر از تهدیدهای ویژه‌ای که در تجزیه و تحلیل swot خود شناسایی کرده اید، پاسخگویی و نظارت بر این تهدیدها باید جزء اولویت های اصلی شما باشد.

در مثال بالا، هر سه تهدید چالش برانگیز هستند. برای رقابت با قیمت های رقبای زنجیره ای، رستوران ممکن است مجبور شود یا برای مقابله از لوازم ارزان‌تر استفاده کند و یا بخواهد برای حفظ رقابت، حاشیه سود خود را کاهش دهند. به همین ترتیب، عدم ثبات اقتصادی، تهدیدی مداوم برای ر تجارت رستوران است.

در برخی از تحلیل‌های swot، ممکن است بین فرصت‌ها و تهدیدهای شما همپوشانی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در تجزیه و تحلیل فوق، محبوبیت مواد اولیه با منبع محلی به عنوان یک فرصت مشخص شد و افزایش رقابت به عنوان یک تهدید شناخته شد. در این مثال، برجسته کردن روابط رستوران با کشاورزان محلی، تقویت بیشتر تعهد رستوران به جامعه محلی و اقتصاد منطقه ای، ممکن است راهی مؤثر برای رستوران‌ ما برای غلبه بر تهدید ناشی از رستوران‌های زنجیره ای باشد.

در هنگام تحلیل swot حتما به دنبال چنین موارد مشترکی باشید تا بتوانید با یک تیر دو نشان بزنید.

نوشته تحلیل swot چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود؟ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-swot/feed/ 0
گوگل تگ منیجر چیست و چه کمکی به سئو می‌کند؟ https://admood.ir/%da%af%d9%88%da%af%d9%84-%d8%aa%da%af-%d9%85%d9%86%db%8c%d8%ac%d8%b1/ https://admood.ir/%da%af%d9%88%da%af%d9%84-%d8%aa%da%af-%d9%85%d9%86%db%8c%d8%ac%d8%b1/#respond Sat, 04 Apr 2020 13:59:15 +0000 http://admood.ir/?p=3986 در دنیای بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ با داده‌های بسیار و ابزارهای متعددی سر و کار داریم. فارغ از این که وبسایت شما چه مضمون و اهدافی دارد، باید بدانید که کاربران وبسایتتان چه رفتاری دارند و چطور با آن ارتباط برقرار می‌کنند. اغلب استفاده از google analytics‌ را انتخاب می‌کنند. وقتی آمارهای Google […]

نوشته گوگل تگ منیجر چیست و چه کمکی به سئو می‌کند؟ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
در دنیای بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ با داده‌های بسیار و ابزارهای متعددی سر و کار داریم. فارغ از این که وبسایت شما چه مضمون و اهدافی دارد، باید بدانید که کاربران وبسایتتان چه رفتاری دارند و چطور با آن ارتباط برقرار می‌کنند. اغلب استفاده از google analytics‌ را انتخاب می‌کنند. وقتی آمارهای Google Analytics را بررسی می‌کنید، در نگاه نخست گمان می‌کنید که اطلاعات کاملی درباره نحوه تعامل مردم با سایت خود دارید. منظور این است که شما رفتار کاربر از جمله مواردی چون دفعات نمایش صفحه، مدت زمان سپری شده توسط کاربر در صفحه، ابعاد مورد نظر کاربر، پارامترهای مورد نظر کاربر و معیارهای او را روزانه دنبال خواهید کرد. لازم است بدانید که بدون داشته برنامه مشخص، هدف و برنامه مناسب تمام این کارها، ممکن است بی‌فایده باشد. از این گذشته، تمام آنچه شما می‌بینید‌، اعدادی هستند که توسط رفتار مشخصی از بازدید کنندگان در وب سایت تولید شده‌اند، اما چگونه این نتایج را با اهداف پیش فرض شده خود مطابقت دهید؟ در واقع باید بگوییم که Google Analytics می‌تواند بسیاری از اطلاعات مهم مورد نظر را ارائه دهد، اما هنگامی که به تنهایی استفاده می‌شود محدودیت‌هایی خواهد داشت. با استفاده از تگ (tag) در سایت خود و ابزارهایی چون گوگل تگ منیجر (google tag manager) که به گوگل آنالیتیکز متصل می‌شود، قادر به استخراج داده‌های بیشتری خواهید بود. حال ببینیم که گوگل تگ منیجر چیست؟

تگ‌ها در واقع قطعه کدهای کوچکی هستند که برای جمع آوری اطلاعات و ارسال آن به نرم افزارهای تجزیه و تحلیلی چون گوگل آنالیتیکز افزوده می‌شوند. شما می‌توانید از انواع تگ‌ها برای اهداف گوناگون از جمله مقدار اسکرول کاربران در صفحه، بازاریابی مجدد، انجام نظرسنجی ها، تشخیص بخش‌هایی از سایت که بیشترین کلیک را دارند، بازاریابی یا ردیابی نحوه ورود افراد به سایت خود استفاده کنید. آن‌ها همچنین برای نظارت بر کارهای خاصی مانند تعداد دانلود‌های یک فایل، تعداد کلیک بر روی یک لینک مشخص یا مواردی که از سبد خرید کاربر حذف شده‌اند، کاربرد دارند.

سایت‌ها معمولاً از چندین تگ مختلف استفاده می کنند و میزان کد مورد نیاز برای ایجاد همه آنها ممکن است بسیار زیاد باشد، به خصوص اگر برای ویراش تگ‌ها از سورس کد استفاده کنید، فرآیند خسته‌ کننده‌ای را پیش رو خواهید داشت. گوگل تگ منیجر ابزاری با یک رابط کاربری خوب و مبتنی بر وب است که روند کار با تگ‌ها را ساده می‌کند. با استفاده و آموزش گوگل تگ منیجر شما می‌توانید بدون مراجعه به سورس کد‌ها تگ‌ها را اضافه،‌ ویرایش یا غیرفعال کنید.

اگرچه گوگل تگ منیجر یک محصول متعلق به شرکت Google است اما کار با آن، به انجام تغییرات بر روی تگ‌های سرویس‌های Google مانند AdWords یا Analytics محدود نمی‌شود. این قابلیت را دارد که از آن برای مدیریت تگ‌های بسیاری از سایت‌های مختلف از جمله توییتر (Twitter)، تبلیغات بینگ (Bing Ads)، کریزی اگ (Crazy Egg)، هاتجر (Hotjar) و … استفاده نمایید. در صورتی که نیاز به استفاده از تگی پیدا کردید که نمونه‌ای از آن در گوگل تگ منیجر وجود ندارد، می‌توانید کد مورد نظر خود را به آن اضافه کنید و باید بگوییم که تگ‌های محدودی وجود دارند که ممکن است با گوگل تگ منیجر به خوبی سازگار نباشند.

مزایا و معایب گوگل تگ منیجر چیست؟

در ادامه مهم‌ترین مزایا و معایبی که استفاده از گوگل تگ منیجر برای شما همراه خواهد داشت را ذکر می‌کنیم:

۱- کاهش وابستگی به تیم توسعه‌ دهنده وب

بزرگ‌ترین فایده استفاده از برنامه Google Tag Manager این است که استفاده و بکارگیری تگ‌ها را برای بازاریابان حوزه دیجیتال آسان می‌سازد و در بسیاری از مواقع نیازی به مراجعه به تیم برنامه نویسی و دولوپرهای وب نخواهند داشت. توسعه دهندگان معمولاً مشغول انجام سایر پروژه ها با اولویت‌های بالا هستند، به همین خاطر رسیدگی به تگ‌ها در میان فهرست وظایفشان گم می‌شود. از آنجا که Google Tag Manager کار را آسان ساخته و بازاریابان می‌توانند خودشان به تنهایی، بدون نیاز به کمک یا مراجعه به سورس‌ کدهای وبسابت، سریع تگ‌های وبسایت را ویرایش نمایند. بی تردید این امر مزیت اصلی استفاده و آموزش تگ منیجر برای بازاریابان دیجیتال است. به طور مثال می‌خواهید در یک بازه زمانی محدود و کوتاه از تگی برای جمع آوری داده‌ها استفاده نمایید، بدون استفاده از برنامه گوگل تگ منیجر احتمالا مدت زمان لازم برای ایجاد تگ از زمانی که مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بیشتر خواهد بود.

۲- نیاز به دانش فنی پیاده سازی

اگرچه کاهش وابستگی به تیم توسعه‌ دهنده وب یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده و آزمایش گوگل تگ منیجر است اما آن را به طور کامل از بین نمی‌برد. هنوز به کسی نیاز دارید تا کد کانتینر (container code) را به هر صفحه از سایت شما اضافه کند. همچنین در حالی که گوگل تگ منیجر دارای قالب‌های تگ زیادی است که یک فرد غیرآشنا به توسعه وب یا غیربرنامه نویس می‌تواند به آسانی با آن‌ها کار کند، اما برای استفاده از تگ‌های سفارشی پیچیده‌تر احتمالاً به کمک کسی که واقعاً کد نویسی را درک کند نیاز دارد. اگر در حال حاضر تگ‌های به صورت دستی به کد‌های منبع وبسایت شما اضافه شده‌اند ابتدا باید آن‌ها را حذف کرده و سپس کار افزودن تگ‌ها با تگ منیجر را انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است با مشکل تکراری بودن (dublicate) مواجه شوید.

۳- قابلیت استفاده در تمام کسب و کارها

کسب و کارها در هر حوزه و ابعادی می توانند از گوگل تگ منیجر استفاده کنند. از آنجا که این برنامه افزودن و ویرایش تگ‌ها را بدون نیاز به حضور متخصصان برنامه نویس آسان‌تر می‌سازد، برای کسب و کارهای کوچک‌تر که ممکن است دسترسی محدود به پشتیبانی فنی داشته باشند انتخابی فوق العاده عالی است. از آنجا که سایت‌های بزرگ و کسب و کارهای پیشرفته ممکن است از ده‌ها تگ استفاده کنند، می‌توانند با گوگل تگ منیجر سرعت و کارای بکارگیری از آن‌ها را بهبود بخشند.

۴- افت سرعت سایت با فعال شدن همزان تگ‌ها

یکی از مشکلات مربوط به استفاده از تگ‌ها به شیوه قدیمی این است که اگر به طور همزمان فعال شوند، ممکن است سرعت سایت را کاهش دهند. هنگامی که تگ‌ها به صورت همزمان فعال می‌شوند، بارگذاری کند یکی از تگ‌ها باعث کند شدن تمام تگ‌های می‌شود، به این صورت که دیگر تگ‌ها منتظر لود شدن تگ قبلی خود می‌مانند و سرعت کل فرآیند کاهش می‌یابد. کند‌تر شدن و کاهش سرعت بارگذاری سایت، احتمال اینکه افراد بدون هیچ تعامل یا خریدی از سایت خارج شوند را افزایش می‌دهد. باید بگوییم که تگ‌های ایجاد شده در گوگل تگ منیجر بصورت پیش فرض به صورت غیر همزمان بارگذاری می‌شوند، به این معنی که هر تگ به محض آماده بودن فعال می‌شوند. در صورتی که مایلید ترتیب اعمال آن‌ها را کنترل کنید، قابلیت مدیریت ترتیب فعال شدن هرکدام فراهم شده است تا با مشکل کندی سایت برخورد نکنید.

۵- امکان استفاده از صفحات AMP‌ و برنامه‌های موبایل

از دیگر مزایای استفاده از گوگل تگ منیجر باید به این مورد اشاره کرد که شما را به استفاده از وب سایت‌های استاندارد محدود نمی‌سازد. گوگل تگ منیجر همچنین می‌تواند برای مدیریت تگ‌ها در سایت‌های AMP و برنامه‌های تلفن همراه استفاده شود. در مورد برنامه‌های تلفن همراه گوگل تگ منیجر می تواند کمک بزرگی باشد چرا که به شما امکان می‌دهد تا تگ‌های خود را بدون نیاز به انتشار نسخه جدید و ورژن جدید از برنامه، اضافه یا ویرایش کنید. با توجه به اینکه ممکن است کاربران زیادی در مدت کوتاه برنامه خود را بروز رسانی نکنند این ویژگی از اهمیت بالایی برخوردار است. در بیشتر موارد بکارگیری گوگل تگ منیجر برای سایت های AMP یا برنامه های تلفن همراه تقریباً مشابه استفاده از آن برای وب سایت معمولی است، اما در برخی از موارد نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در این مطلب ما میخواهیم به آموزش گوگل تگ منیجر در صفحات استاندارد یا همان وبسایت‌ها بپردازیم.

عناصر تگ‌ها و گوگل تگ منیجر

هنگام مطالعه و بررسی استفاده از تگ‌ها و گوگل تگ منیجر بسیار ساده به نظر می‌رسد. اما قبل از شروع کار باید با چند مفهوم اصلی درباره آن‌ها آشنا شوید.

کانتینرز یا ظرف تگ‌ها

وقتی کار خود را با گوگل تگ منیجر شروع کردید، اولین کاری که باید انجام دهید ایجاد ظرف (container) است. یک کانتینر در واقع همه تگ‌ها را برای سایت شما نگه می‌دارد.

گوگل تگ منیجر پس از ایجاد یک کانتینر جدید، کدی را برای اضافه کردن به سایت به شما می‌دهد. این کد کانتینر شما است و باید به کد منبع اضافه شود تا در هر صفحه از سایت شما نمایش داده شود. برخی از نرم افزارهای مدیریت محتوا (CMS)، مانند WordPress، افزونه‌هایی برای کمک به اضافه کردن کد کانتینر برای شما در نظر گرفته‌اند، اما برای افزودن آن ممکن است لازم باشد با توسعه دهنده وب خود تماس بگیرید. پس از انجام این کار، می‌توانید تگ‌های مورد نظر خود را از طریق گوگل تگ منیجر اضافه، ویرایش، غیرفعال یا حذف کنید.

فعال کردن تگ‌ها در گوگل تگ منیجر

هر تگ در سایت نیاز به هدف خاصی دارد. شاید بخواهید وقتی شخصی یک فایل را دانلود می‌کند، وقتی یک لینک خارجی کلیک می‌شود یا هنگام ارسال فرم، تگ ارسال اطلاعات را داشته باشید. این نوع رویدادها به عنوان فعال ساز (trigger) شناخته می‌شوند و همه تگ‌ها باید حداقل یک فعال ساز داشته باشند، در غیر این صورت هیچ کاری برای شما انجام نخواهند داد.

فعال سازها را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: رویدادها و فیلترها (events‌ و filters). هنگامی که می‌خواهید یک فعال ساز را در گوگل تگ منیجر پیکربندی کنید، به شما یک لیست طولانی از انواع فعال سازها داده می‌شود تا از میانشان انتخاب کنید. این همان رویدادهای شماست. پس از انتخاب یک رویداد، می‌توانید فیلتر خود را تنظیم کنید.

فیلترها را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد: متغیرها (variables)، عملگرها (opertors) و مقادیر (values). در ادامه به صحبت درباره متغیرها خواهیم پرداخت، اما فعلا در نظر داشته باشید که، هنگام صحبت منظور نوع متغیر درگیر است. اپراتور به تگ می‌گوید که آیا یک رویداد باید برابر یک مقدار شرطی باشد (یا اینکه باید از یک مقدار معین بیشتر یا کمتر باشد، حاوی یک مقدار مشخص و غیره باشد) و البته این مقدار باید برآورده شود. اگر چه کلمه (مقدار) به طور معمول در اشاره به اعداد و قیمت‌ها به کار می‌رود، به یاد داشته باشید که در این حالت لزوماً ندارد که میزان عددی داشته باشد. در بسیاری موارد‌، مقدار شما چیزی مانند آدرس صفحه (URL) یا کلمه کلیدی خواهد بود.

فعال کردن تگ‌ها در گوگل تگ منیجر

به عنوان مثال، فرض می‌کنیم که می‌خواهیم ببینم چند نفر به طور عمیق مطالب وبلاگ را در سایت ما می‌خوانند. می‌توانیم یک تگ را با فعال ساز رویداد Scroll Depth ایجاد کنم که وقتی عمق پیمایش عمودی به 75٪ برسد ، باید فعال شود. اگر می‌خواهیم این تگ در هر صفحه از سایتمان فعال شود، می توانیم گزینه تمام صفحات (All Pages) را که در بخش پیکربندی فعال ساز است، انتخاب کنیم و دیگر لازم نیست فیلترهای دیگری ایجاد کنیم. اما از آنجا که در این جا می‌خواهیم به محتوای وبلاگ نیز توجه کنیم، (برخی از صفحات) را انتخاب کرده و فیلتر آدرس صفحه (Page URL) شامل “fakewebsitename.com/blog” را ایجاد می‌کنیم. ممکن است شرایطی ایجاد شود که شما نخواهید تگ فعال شود. در این حالت‌، می‌توانید یک فعال ساز مسدود کننده ایجاد کنید تا در آن مواقع از فعال شدن آن جلوگیری کنید. در گوگل تگ منیجر یک فعال ساز مسدود کننده بر سایر انواع فعال سازها در اولویت قرار دارد. بنابراین اگر فعال ساز مسدود کننده‌ای داشته باشید که با شرایط تنظیم شده توسط یک فعال ساز دیگر مغایرت داشته باشد، گوگل تگ منیجر از آنچه در فعال ساز مسدود کننده مشخص شده است پیروی می‌کند. به عنوان مثال، اگر تگی دارید که در تمام صفحات شما فعال است، اما می‌خواهید برای چند صفحه استثنا قائل شوید، می‌توانید از یک فعال ساز مسدود کننده استفاده کنید تا از فعال شدن آن در صفحات مورد نظر جلوگیری کنید.

پارامترهای متغیر و ثابت در گوگل تگ منیجر

در حالی که تگ‌ها به فعال سازها وابسته هستند، فعال سازها به متغیرها بستگی دارند. متغیرها حاوی مقادیری هستند که فعال ساز برای ارزیابی فعال شدن یا نشدن به آن‌ها نیاز دارد. تگ، مقدار متغیر را با مقدار تعریف شده در فعال ساز مقایسه می‌کند و اگر متغیر با شرایط فعال ساز مطابقت داشته باشد، تگ فعال می‌شود.

با فعالیت کاربر در سایت، تگ‌ها از متغیرها برای جمع آوری اطلاعاتی استفاده می‌کنند که می‌خواهند به لایه داده منتقل کنند. رایج‌ترین مثال آن برای وقتی است که می‌خواهیم پس از اضافه شدن مقدار مشخصی به سبد خرید، تگ فعال شود.

متغیرها اغلب می‌توانند در بین تگ‌ها استفاده مجدد شوند. یكی از محبوب‌ترین نكات برای استفاده از گوگل تگ منیجر، ایجاد متغیرهای ثابت با شماره شناسه یا كدهای رهگیری است كه باید بیش از یكبار از آنها استفاده كنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از شماره شناسه گوگل آنالیتیکز خود (Google Analytics property ID number) در چندین تگ استفاده کنید، می توانید یک متغیر رشته ثابت را ایجاد کنید که ارزش آن شناسه شما باشد. به این ترتیب، به جای اینکه بارها و بارها به جستجوی شماره شناسه خود بپردازید، فقط می‌توانید نام متغیر را انتخاب کنید.

هنگام استفاده از گوگل تگ منیجر شما با دو نوع متغیر مختلف کار خواهید کرد: متغیرهای داخلی و متغیرهای تعریف شده توسط کاربر. متغیرهای داخلی برخی از متداول‌ترین انواع متغیر هستند، بنابراین گوگل بر روی آن‌ها تمرکز کرد و دسترسی به آنها را در گوگل تگ منیجر آسان ساخت.

پامترهای متغیر و ثابت در گوگل تگ منیجر

پس از انتخاب یک متغیر داخلی، می توانید تنظیمات آن را هرچه دوست دارید پیکربندی کنید. توجه داشته باشید که اینها فقط برخی از متغیرهای داخلی برای ظروف معمولی وب هستند. با کلیک بر روی دکمه پیکربندی (configuration) می‌توانید متغیرهای داخلی بیشتری پیدا کنید. اگر از گوگل تگ منیجر برای سایت‌های AMP یا برنامه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنید، ممکن است گزینه‌های مختلفی را مشاهده کنید

اگر به متغیر دیگری نیاز دارید که به عنوان متغیر داخلی در برنامه گنجانده نشده باشد، می‌توانید یک متغیر تعریف شده توسط کاربر ایجاد کنید. وقتی می‌خواهید یک متغیر تعریف شده توسط کاربر اضافه کنید، لیستی از انواع متغیرها برای انتخاب به شما داده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر نوع متغیر می‌توانید اطلاعات مفیدی را اینترنت پیدا کنید.

متغیرها را می توان از داشبورد گوگل تگ منیجر با کلیک کردن روی گزینه متغیر(Variable) در منوی سمت چپ ایجاد کرد. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی دکمه کنار فیلد که شبیه یک بلوک لگو با یک علامت به نظر می‌رسد، ایجاد کنید.

لایه‌های داده

تگ‌ها برای فعال شدن به اطلاعاتی نیاز دارند، اما چگونه (یا از کجا) این اطلاعات را دریافت می‌کنند؟ یک راه برای پیدا کردن آن بررسی ساختار HTML صفحه است، اما این گزینه بدون شک بهترین راهکار پیش رو نیست. هنگامی که تگ‌ها برای فعال سازی به سراغ جست و جو در HTML می‌روند دیرتر فعال می‌شوند. همچنین اگر ساختار HTML سایت با گذشت زمان تغییر کند ممکن است تگ‌ها از کار بیفتند. علاوه بر این، انواع خاصی از اطلاعاتی (مانند کل تراکنش‌ها) برای برخی از تگ‌ها وجود دارند که در HTML صفحه یافت نمی‌شوند.

یک لایه داده یک شی (OBJECT) جاوا اسکریپت است که تگ‌های اطلاعاتی لازم را از بقیه کد‌های سایت شما جدا می‌کند. از آنجا که دیگر نیازی نیست تگ‌ها زمانی را برای جستجوی اطلاعات مورد نیاز خود از طریق HTML صرف کنند، با این روش گوگل تگ منیجر سرعت عملکرد سایت شما را بهبود می‌بخشد. هر آنچه را که می‌خواهید در یک مکان مشخص هنگام لود شدن صفحه در دسترس خواهید داشت.

از نظر فنی، لایه های داده اختیاری هستند. لازم نیست شما خودتان مقداری را تعریف کنید؛ گوگل تگ منیجر می‌تواند یکی را برای شما آغاز کند. اما اگر می‌خواهید از گوگل تگ منیجر برای ردیابی رویدادهای خاص استفاده کنید، باید یک لایه داده داشته باشید.

ایجاد شی یک لایه جدید داده به شکل زیر آغاز می‌شود:

لایه‌های داده

هنگام افزودن یک لایه داده، باید شی قبل از کد کانتینر گوگل تگ منیجر قرار گیرد. اگر شی لایه داده‌ها بعد از کد ظرف قرار داده شود، گوگا تگ منیجر نمی‌تواند به اطلاعات موجود در آن دسترسی داشته باشد و لایه داده اساساً پس از لود شدن، مجدداً تنظیم مجدد می‌شود.

پس از افزودن شیء لایه داده به کد صفحه، براکت های خط دوم می‌توانند با اطلاعات، متغیرها و رویدادها جمع شوند. برخی از انواع اطلاعات را می‌توان به طور مستقیم در لایه داده نوشت، اما سایر ارتباطات می توانند به صورت پویا و پس از برقراری ارتباط با کاربران سایت وارد لایه داده شوند، مثلا زمانی که فردی فایلی را دانلود می‌کند یا مقدار مشخصی محصول را در سبد خرید قرار می‌دهد.

آموزش گوگل تگ منیجر

ساختن حساب کاربری و کانتینرز

برای شروع کار به آدرس tagmanager.google.com رفته و حساب کاربری بسازید. در بخش (Setup Account) نام شرکت را وارد کرده و سپس گزینه ادامه (Continue) را انتخاب کنید.

ساختن حساب کاربری و کانتینرز

در مرحله بعد، کانتینر خود را تنظیم می‌کنید. نام دامنه خود را هم نام با کانتینر وارد کنید، نوع صفحه یا برنامه‌ای را که در آن استفاده خواهد شد، انتخاب و روی ایجاد (Create) کلیک کنید. اگر iOS یا Android را انتخاب می‌کنید، باید مشخص کنید که از Firebase SDK استفاده می کنید یا از legacy SDK.

آموزش گوگل تگ منیجر

توجه داشته باشید که در اینجا به طور مشخص گفتیم از نام شرکت به عنوان نام حساب و دامنه سایت برای نام کانتینر استفاده کنید. در تئوری‌، شما می‌توانید اینها را هر آنچه می‌خواهید نامگذاری کنید. این توصیه بدین خاطر است که گوگل نامگذاری آنها را به بهترین روش توصیه می‌کند. به طور کلی، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید هنگام کار با گوگل تگ منیجر انجام دهید این است که مطمئن باشید همه چیز به درستی و واضح نامگذاری شده است. در غیر این صورت، ممکن است به سادگی اشتباهاتی رخ دهد.

چندین حساب گوگل تگ منیجر را می‌توان در یک حساب منفرد مدیریت کرد، اما Google توصیه می‌کند به ازای هر دامنه یک کانتینر ایجاد کنید. لازم نیست برای هر تگ یا هر صفحه جداگانه در یک سایت، کانتینر دیگری ایجاد کنید. همه تگ‌ها را می‌توان در یک کانتینر قرار داد.

برای اکثر شرکت‌ها و سازمانها یک کانتینر پاسخگوی خواسته‌هایشان خواهد بود اما در مورد شرکت‌هایی که شرکت‌های تابعه دارند یا صاحب مشاغل جداگانه‌ای هستند، باید برای هر شرکت فرعی / تجاری کانتینر مخصوصی ایجاد شود و همه کانتینرها را می‌توان از یک حساب اصلی گوگل تگ منیجر مدیریت کرد. اگر سایتی دارای زیر دامنه باشد که به طور جداگانه از قسمت اصلی قرار دارد، باید زیر دامنه نیز کانتینر مخصوص خود را داشته باشد.

وقتی یک آژانس تبلیغاتی تگ‌ها را به نمایندگی از شرکتی مدیریت می‌کند‌، Google توصیه می‌کند که این شرکت حساب گوگل تگ منیجر مخصوص خود را ایجاد کند، سپس حساب گوگل آژانس را به فهرست کاربرانش اضافه کند. به این ترتیب‌، آژانس می تواند به حساب گوگل تگ منیجر دسترسی پیدا کند، اما در صورت تصمیم گیری برای تغییر قرار داد یا لغو همکاری با آن آژانس به سادگی می‌توان دسترسی آن‌ها را حذف کرد.

پس از ساخت کانتینر و پذیرش قوانین استفاده از گوگل تگ منیجر،‌کد کانتینر به شما داده خواهد شد.

‌کد کانتینر

پس از افزودن کد کانتینر، می‌توانید ایجاد تگ‌ها را آغاز کنید. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از آغاز به کار تصمیم‌ بگیرید که می‌خواهید چه تگ‌هایی را اضافه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که حتی اگر محدودیتی برای مقدار تگ‌هایی که می‌توانید در یک کانتینر قرار دهید وجود ندارد، به توصیه گوگل برای بهترین عملکرد،‌ مقدار تگ‌های مورد استفاده خود را به حداقل برسانید. اگر تگ‌های خود را از دیگر برنامه‌های مدیریت تگ به گوگل تگ منیجر منتقل می‌کنید یا از تگ‌های کدگذاری شده در کد منبع خود استفاده می‌کنید‌، اکنون زمان مناسبی برای بررسی تگ‌های موجود در سایت شما است. در بسیاری از موارد، سایت‌ها دارای تگ‌هایی هستند که با سرویس‌هایی که دیگر از آنها استفاده نمی‌کنند همراه هستند یا برای ردیابی مواردی که دیگر مورد نظارت قرار نمی‌گیرند، استفاده می‌شوند، بنابراین الان زمان مناسبی برای خانه تکانی است.

ساختن تگ

وقتی تگی را ایجاد یا انتخاب می‌کنید، اولین چیزی که مشاهده خواهید کرد داشبورد گوگل تگ منیجر است. ما در نهایت درباره تقریبا همه مواردی که تصویر زیر مشاهده می‌کنید، صحبت خواهیم کرد، اما کار را با ایجاد یک تگ شروع می‌کنیم. بر روی افزودن تگ جدید (Add a New Tag) کلیک کنید تا پنجره‌ای باز شود که بتوانید تگ خود را نامگذاری و پیکربندی کنید.

ساختن تگ

قبل از اینکه به مراحل ایجاد تگ‌ها بپردازیم، به یاد داشته باشید که تگ‌های خود را با دقت زیاد نام گذاری کنید. از آنجا که سایت‌ها اغلب از چندین تگ مختلف استفاده می‌کنند، شما تمایلی به سر درگم شدن برای اطلاع از عملکرد هر یک از تگ‌ها نخواهید داشت. نامگذاری تگ توصیه شده توسط گوگل عبارت است از: نوع تگ، جزئیات و مکان. به عنوان مثال، یک تگ Google Analytics که روند ارسال درخواست در صفحه تماس با ما را دنبال میکند، (GA – ارسال فرم – تماس با ما) نامگذاری می‌شود. درج محل یک تگ در نام آن ایده خوبی است زیرا به تمایز آن از تگ‌های مشابه در صفحات دیگر کمک می‌کند. بنابراین اگر تگ‌های ارسال فرم GA دیگر را در سایت خود داشته باشیم، مشخص کردن این که تگ نام برده در صفحه تماس با ما است، به ما کمک می‌کند تا از ویرایش اشتباه آن خودداری کنیم.

قرار دادن نوع تگ در ابتدای نام هر یک از آن‌ها به شما در سازماندهی تگ‌ها کمک می‌کند. گوگل تگ منیجر، تگ‌ها را بر اساس حروف الفبا لیست می‌کند، بنابراین اگر چندین تگ را برای یک سرویس یا ابزار یکسان ایجاد می‌کنید، همه این تگ‌ها با هم گروه بندی می‌شوند و پیدا کردن آنها آسان خواهد بود.

اکنون، به ایجاد یک تگ باز می‌گردیم. هنگامی که روی افزودن تگ جدید (Add a new tag) در داشبورد کلیک می کنید، پنجره تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. پیکربندی تگ (Tag Configuration) را انتخاب کنید و یک لیست طولانی از الگوهای تگ به شما داده می‌شود، که شامل بسیاری از متداول‌ترین انواع تگ‌ها است. اگر هر یک از این مواردی که به دنبال آن هستید را یافتید، روی آن کلیک کنید و اطلاعات درخواستی را وارد نمایید. اگر نوع تگ مورد نظر برای ایجاد لیست را نمیبینید، (Custom HTML) را برای اضافه کردن کد شخصی خود انتخاب کنید.

از آنجا که اطلاعات دقیقی که می‌خواهید ارائه دهید بسته به نوع تگ دیگری که با آن کار می‌کنید متفاوت خواهد بود، امکان پرداختن به نحوه ساخت تک تک تگ‌ها وجود ندارد. به عنوان نمونه، فرض می‌کنیم که می‌خواهیم هر زمان که شخصی صفحه قیمت گذاری را مشاهده می‌کند به Google Analytics اطلاع داده شود. پس از انتخاب Universal Analytics، گزینه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

گوگل آنالیتیکز

تنها کاری که باید انجام دهیم، این است که نمای صفحه (Page View) را از فهرست مورد ردیابی (Track Type) انتخاب کنید و سپس با اطلاعات حساب Google Analytics متغیرها را وارد کنید. اگر قبلاً این متغیر را ایجاد نکرده باشیم، اکنون می‌توانیم با کلیک روی منوی کشویی در بخش تنظیمات گوگل آنالیتیکز (Google Analytics Setting) و انتخاب متغیر جدید (New Variable)، متغیر را ایجاد کنیم.

اگر قرار است تغییراتی در دنباله فعال ساز تگ یا زمان بندی فعال سازی را ایجاد کنیم، می‌توانیم این کار را با کلیک روی گزینه ستینگ پیشرفته (Advanced Settings) انجام دهیم. برای بازگشت به صفحه قبلی، در خارج از پنجره تنظیمات تگ، کلیک کنید.

در قدم بعد، حداقل باید یک فعال ساز ایجاد کنید. برای شروع بر روی کادر فعال سازی (Triggering) در پایین تنظیمات تگ (Tag Configuration) کلیک کنید. اگر برای اولین بار است که فعال ساز ایجاد می‌کنید و فهرستی برای انتخاب ندارید، روی علامت + در گوشه سمت راست بالای پنجره کلیک کنید. این کار پنجره جدیدی را باز می‌کند و از شما خواسته می‌شود تا فعال ساز جدیدتان را نام گذاری کنید. این کار را انجام دهید و روی کادر (Tag Configuration) کلیک کنید تا لیستی از انواع فعال سازها به شما نمایش داده شود. در این‌جا ما نمایش صفحه (Page View) را انتخاب کرده‌ایم.

Tag Configuration

از آنجا که قصد داریم تگمان تنها در یک صفحه فعال شود، برخی از بازدیدهای صفحه (Some Page Views) را انتخاب می‌کنیم، سپس فیلتری را ایجاد کرده که نشان می‌دهد URL صفحه باید با URL صفحه قیمت گذاری برابر باشد. اگر قصد اضافه کردن فیلتر دیگری را داشته باشیم، می‌توانیم دکمه plus (+) کنار فیلتر را کلیک کنیم تا یکی دیگر اضافه شود. اگر چندین فیلتر برای تگی بسازیم و بعدها تصمیم بگیریم که هر یک از آن‌ها را پاک کنیم، تنها کاری که باید انجام دهیم این است که دکمه تفریق (-) کنار فیلتر مورد نظر را بزنیم. پس از اتمام کار، خارج از پنجره کلیک کنید تا پنجره‌ها بسته شوند.

پس از پیکربندی تگ و فعال ساز، آن را ذخیره کنید و می‌توانید با ایجاد تگ‌های بیشتر کار خود را ادامه دهید یا از گزینه پیش نمایش استفاده کرده و قبل از انتشار از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

پیش نمایش، اشکال زدایی و انتشار تگ‌ها

حالت پیش نمایش و اشکال زدایی (Preview & Debug) گوگل تگ منیجر به شما امکان می‌دهد تگ‌ها را قبل از انتشار آزمایش کنید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که همه چیز به درستی کار می‌کند و در خارج کردن داده‌ها با خطا مواجه نخواهید شد.

برای ورود به پیش نمایش و اشکال زدایی (Preview & Debug)، روی دکمه پیش نمایش در گوشه سمت راست بالای داشبورد Google Tag Manager کلیک کنید سپس بنر نارنجی رنگی را مشاهده خواهید کرد که به شما اطلاع میدهد که اکنون در حالت پیش نمایش هستید. در مرحله بعد سایتی را که تگ گذاری کرده اید، باز کنید. اگر سایت خود را در تبی باز دارید آن را رفرش کنید و باید یک پنل اشکال زدایی در پایین صفحه خود ببینید. (نگران نباشید، بازدید کنندگان سایت شما قادر به دیدن آن نخواهند بود.)

صفحه اشکال زدایی انواع اطلاعات دقیق درباره تگ‌ها، فعال ساز ها و لایه‌های داده شما را نشان می‌دهد. در سمت چپ پانل خلاصه جدول زمانی رویدادها است که کلیه وقایعی را که در لایه داده اتفاق می‌افتد را تشریح می‌کند. باید حداقل سه رویداد را در اینجا مشاهده کنید: نمایش صفحه (Page View)، DOM Ready و پنجره بارگذاری شده (Window Loaded). دیدن بیش از سه رویداد مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگر هر یک از این سه مورد را ندیدید، مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.

هنگامی که بر روی هر یک از رویدادهای جدول زمانی خود کلیک می‌کنید، تمام تگ‌هایی را که قرار است پس از وقوع رویدادها فعال شوند، مشاهده می‌کنید. برای دیدن اطلاعات دقیق‌تر در مورد فعال ساز ها، خواص آنان و وجود هرگونه فعال ساز مسدود کننده مربوط به آن، روی هر یک از تگ‌ها کلیک کنید.

وقتی در حالت پیش نمایش و اشکال زدایی کار می‌کنید، شما تنها کسی هستید که می‌تواند اطلاعات مربوط به تگ‌ها را ببینید. اما فرض کنیم که شما به عنوان عضوی از تیم در یک پروژه ایجاد تگ کار کرده و مسئله‌ای را پیدا می‌کنید که می‌خواهید آن را با فرد یا افراد دیگری نیز مطرح نمایید. نگران نباشید به این مشکل نیز فکر شده است. به داشبورد گوگل تگ منیجر خود برگردید و بنر نارنجی را نگاه کنید. در سمت راست، دکمه اشتراک پیش نمایش (Share Preview) وجود دارد. بر روی آن کلیک کنید، جعبه‌ای نمایش داده می‌شود که می‌توانید آدرس URL صفحه مورد نظر را در آن وارد کنید. با این کار امکان ارسال پیش نمایش مورد نظر برای سایر افراد فراهم می‌شود.

در صورتی که هنگام انجام فرآیند پیش نمایش و اشکال زدایی با مشکل خاصی مواجه شدید، می‌توانید به آسانی پاسخ خود را در صفحات وب پیدا کنید.

حتی پس از انتشار یک تگ، Google هنوز هم راه‌های آسانی را برای بازگشت و اطمینان هرچه بیشتر درباره آن فراهم کرده است. دستیار Google Tag یک افزونه رایگان Chrome است و پس از نصب، هنگام بازدید از هر یک از صفحات وبسایت به شما می‌گوید که تگ‌ها به طور صحیح فعال سازی می شوند یا این که نیاز به بهود دارند. گوگل تگ منیجر از یک سیستم سه رنگ برای نشان دادن یافته‌های خود استفاده می‌کند: سبز، آبی و قرمز. سبز بدان معنی است که همه تگ‌های شما در حال کار هستند، آبی به معنی این است که پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت عملکرد وجود دارد و قرمز یعنی تگ‌ها کار نمی‌کنند.

هنگامی که فکر می‌کنید همه تگ‌های شما به طور صحیح فعال می‌شوند، می‌توانید یک گام جلوتر رفته و آن‌ها را منتشر کنید. از داشبورد گوگل تگ منیجر، دکمه ارسال را در گوشه سمت راست بالای صفحه انتخاب کنید، از شما خواسته می‌شود تا تغییرات خود را مرور کنید. اگر همه چیز درست بود، یک نام و توضیحی برای نسخه جدید کانتینر خود وارد کرده و آن را منتشر کنید.

وقتی تغییراتی را در google tag manager منتشر می‌کنید، نسخه جدیدی از کانتینر شما ساخته می‌شود. اگر مشکلی پیش آمد و مجبور به بازگشت به نسخه قبلی کانتینر خود هستید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه ورژن‌ها (Versions) در بالای داشبورد گوگل تگ منیجر کلیک کنید، نسخه ای را که می‌خواهید دوباره به آن برگردید، انتخاب کنید. روی گزینه اکشن و سپس انتشارکلیک نمایید.

اگر تگ‌های خود را از یک برنامه دیگر مدیریت تگ منتقل یا از تگ‌های کدگذاری شده در سایت خود استفاده می‌کنید، Google توصیه می‌کند همه آن‌ها را وارد تگ منیجرش کنید. سپس تگ‌های قدیمی خود را به یکباره حذف کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن کانتینر گوگل تگ منیجر را با تگ‌های جدید خود منتشر کنید. ممکن است با مشکلات بسیار اندکی در جمع آوری داده‌هایتان مواجه شوید، اما پس از فعال شدن تگ‌های جدید مشکلی نخواهید داشت.

سایر منابع آموزش تگ منیجر

گوگل تگ منیجر حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و یادگیری استفاده از تمامی امکانات آن زمان زیادی نیاز دارد. مطلبی که خواندید آن را به شما معرفی می‌کند اما هنوز گزینه‌های زیادی مانده که می‌توانید یاد بگیرید. خود گوگل اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهید. برای یادگیری بیشتر پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگر برنامه نویس نیستید، نگاهی به مطلب Tag Manager Guide for Developers بیاندازید. در آن توضیحات کامل و مفیدی درباره مفاهیم بکار رفته و نحوه استفاده از اطلاعات آورده شده است. همچنین افراد زیادی به آموزش آنلاین این برنامه پرداخته‌اند که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال درباره این برنامه در بخش نظرات پاسخگویتان خواهیم بود.

نوشته گوگل تگ منیجر چیست و چه کمکی به سئو می‌کند؟ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/%da%af%d9%88%da%af%d9%84-%d8%aa%da%af-%d9%85%d9%86%db%8c%d8%ac%d8%b1/feed/ 0
اتریبیوشن موبایل، تحول شگرف تبلیغات آنلاین https://admood.ir/mobile-attribution/ https://admood.ir/mobile-attribution/#respond Tue, 24 Dec 2019 08:31:49 +0000 http://admood.ir/?p=2898 بین سال‌های 2000 تا 2015 میلادی، زمان صرف شده در تلفن‌های همراه 700 درصد افزایش یافته است. 90% از زمانی که کاربران به استفاده از تلفن همراه اختصاص می‌دهند، در اپلیکیشن‌هاست. هزینه تبلیغات موبایل در سراسر جهان در سال 2016 به 100 میلیارد دلار رسیده است. خلاصه این که تبلیغات موبایلی، بازار گسترده‌ای است که […]

نوشته اتریبیوشن موبایل، تحول شگرف تبلیغات آنلاین اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
بین سال‌های 2000 تا 2015 میلادی، زمان صرف شده در تلفن‌های همراه 700 درصد افزایش یافته است. 90% از زمانی که کاربران به استفاده از تلفن همراه اختصاص می‌دهند، در اپلیکیشن‌هاست. هزینه تبلیغات موبایل در سراسر جهان در سال 2016 به 100 میلیارد دلار رسیده است. خلاصه این که تبلیغات موبایلی، بازار گسترده‌ای است که بسیاری از آن بهره می‌برند. با این وجود تنها 49% از افراد راه حلی برای آنالیز موبایل مارکتینگ خود دارند تا بررسی کنند آیا واقعا سرمایه گذاری در این حوزه صرفه اقتصادی داشته است یا خیر. اتریبیوشن موبایل یکی از این سیستم‌های آنالیز است. به این صورت که بازاریابان، مراحلی را که کاربر تا نصب اپلیکیشن و اولین تراکنش با آن طی می‌کند، بررسی می‌کنند. در اتریبیوشن کاربر و تمام اقداماتش ردیابی می‌شود؛ از کلیک روی بنر تبلیغ اپلیکیشن و نصب آن گرفته تا خرید و تراکنش‌ از طریق آن.

در این پست می‌خواهیم به این سوال مهم پاسخ دهیم که اتریبیوشن موبایل چطور کار می‌کند؟ و ردیابی تبلیغات موبایلی به چه صورت است؟ اگر به تازگی از موبایل مارکتینگ، به عنوان ابزار بازاریابی کسب‌وکارتان استفاده می‌کنید و یا صرفا کاربر ساده موبایل هستید و نمی‌دانید کوکی‌ها (cookies) چطور کار می‌کنند، تا انتهای این پست با ما همراه باشید. جواب ساده تمام پرسش‌هایتان، اینجاست.

چرا اتریبیوشن موبایل مهم است؟

قبل از اینکه به طرز کارکرد اتریبیوشن بپردازیم، لازم است به این سوال پاسخ دهیم که اصلا چرا باید از آن استفاده کنید و صرفا به چیزی مانند گوگل آنالیتیکس اکتفا نکنید؟ مهم‌ترین دلیل، این است که ردیابی اپلیکیشن موبایل شما را قادر می‌سازد تا با اطلاعات درست و در زمان مناسب، بهترین تصمیمات ممکن را برای کسب‌وکار خود بگیرید.

در واقع پلتفرم‌های ارائه دهنده اتریبیوشن، مانند ادمود، دقیقا مشخص می‌کنند که کاربران از چه طریق وارد اپلیکیشن شما شده‌اند (برای مثال ردیابی کاربری که از طریق تبلیغات ویدیویی جذب برنامه شما شده و اقدام به نصب آن کرده است). همچنین کلیه اقداماتی که کاربر در اپلیکیشن انجام می‌دهد، با پلتفرمی مانند ادمود قابل ردیابی است. مقایسه این اطلاعات درباره کاربرانی که از منابع مختلف وارد اپلیکیشن شما شده‌اند، نتایج فوق العاده‌ای برای تصمیمات بازاریابی شما فراهم می‌کند.

با این کار می‌توانید تعیین کنید که بهترین کمپین‌های تبلیغاتی شما کدام هستند؛ و سپس آن‌ها را در اولویت استراتژی‌های بعدی بازاریابی کسب‌وکار خود قرار دهید. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد تبلیغاتتان، به شما این امکان را می‌دهد تا هوشمندانه‌تر نتایج کمپین‌های تبلیغاتی را بررسی کنید و کمپین‌های بعدی‌تان را هدفمندتر بسازید. برای مثال دقیقا کاربرانی را مورد هدف قرار دهید که اپلیکیشن شما را نصب کرده‌اند، اما در آن ثبت نام نکردند.

کاربران، از کانال‌های تبلیغاتی مختلفی به سراغ شما می‌آیند. اگر نتوانید ردیابی کنید که چه کسانی، چطور، در چه زمانی و چرا به اپلیکیشن شما آمده‌اند، نمی‌توانید بفهمید که دقیقا کدام کانال تبلیغاتی برایتان کاربر فراهم کرده است. همچنین بدون این اطلاعات، سنجش ارزش نسبی آن کاربران نسبت به هزینه‌ای که پرداختید، غیرممکن می‌شود. مهم‌تر از همه، با ردیابی دقیقی که پلتفرم اتریبیوشنی مثل ادمود در اختیار شما می‌گذارد، می‌توانید متوجه شوید چه میزان از بودجه تبلیغاتی شما مستقیما صرف کلیک‌ها و نصب‌های فیک یا جعلی شده است.

اتریبیوشن موبایل چطور کار می‌کند؟

اتریبیوشن موبایل گپ اطلاعاتی را بین قبل و بعد از نصب‌هایی که کاربر در اپلیکیشن انجام می‌دهد، پر می‌کند. در اینجا ‌چند نمونه از اتریبیوشن آوردیم که نشان می‌دهد دقیقا کدام اطلاعات از این طریق، قابل ردیابی هستند:

ارتباط تبلیغات درون برنامه‌ای با نصب کاربر

این مورد مربوط به مواقعی است که کاربر یک ویدیوی درون برنامه‌ای را در اپلیکیشنی در موبایلش مشاهده و روی آن کلیک می‌کند. کلیک کاربر، ابتدا او را در کسری از ثانیه به برنامه اتریبیوشن موبایلی و سپس به فروشگاه اپلیکیشن مربوطه هدایت می‌کند تا آن را نصب کند.

با کلیک بر لینک، رفتن به اپ استور، دانلود اپلیکیشن و باز کردن آن برای اولین بار، ارائه دهنده اتریبیوشن مانند ادمود این اطلاعات را دریافت می‌کند:

 1. ID تبلیغات: مجموعه‌ای از اعداد و حروف که هر تلفن هوشمند یا تبلتی در جهان را شناسایی می‌کند،
 2. آدرس IP: آدرس مشخصی که دستگاه‌ها برای ارتباط با هم از طریق اینترنت استفاده می‌کنند،
 3. نماینده کاربر (User agent): یک خط نوشته‌ای که مرورگر و سیستم عامل کاربر را شناسایی می‌کند،
 4. برچسب زمانی: زمانی که کاربر روی لینک کلیک کرده است،
 5. اولین نصب: وقتی کاربر برای اولین بار برنامه را نصب و باز می‌کند.

با استفاده از این اطلاعات، ارائه دهنده اتریبیوشن می‌تواند تشخیص دهد که کاربری که اقدام به نصب کرده، جدید است یا خیر. اگر کاربر جدید باشد تلاش‌های بعدی ارائه دهنده اتریبیوشن بر این خواهد بود که نصب کاربر را با اینگیجمنت او در تبلیغ خاصی مطابقت دهد. این تبادل اطلاعات از روش‌های مختلفی می‌تواند صورت گیرد که رایج‌ترین آن استفاده از SDK ارائه دهنده اتریبیوشن است.

SDK (مخفف software development kit) یا کیت توسعه نرم افزار، به اپلیکیشن‌ها اجازه برقراری ارتباط با سرورهای ادمود را می‌دهد. توسعه دهندگان اپلیکیشن، SDK را در کد برنامه‌شان ادغام می‌کنند. به این ترتیب ادمود می‌تواند رفتار کاربر را در آن برنامه ردیابی کنند.

پاسخ به این سوال که کدام تبلیغات کار کرده‌اند

ارائه دهندگان اتریبیوشن می‌توانند با نگاهی به تاریخچه تبلیغاتی که کاربر قبل از نصب اپلیکیشن با آن‌ها روبرو شده است، اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی خاص را اندازه گیری کند زیرا آن‌ها اطلاعات کاملی از آن چه کاربر قبل از نصب دیده است، دارند.

پاسخ به این سوال که کدام تبلیغات ارزشمندترین مشتریان را فراهم کرده است

با داشتن اطلاعات مربوط به هر کاربر که چه تبلیغاتی را مشاهده می‌کند، ارائه دهندگان اتریبیوشن می‌توانند تعیین کنند که کدام سفر تبلیغاتی منجر به بیشترین درآمد برای صاحب اپلیکیشن موبایل شده است.

پنجره اتریبیوشن چیست؟

attribution window یا پنجره اتریبیوشن (یا پنجره تبدیل) دوره زمانی مشخصی است که ناشر می‌تواند ادعا کند یک کلیک یا بازدید به یک نصب منجر شده است. برای مثال یک قرارداد پنجره اتریبیوشن 28 روزه، به این معناست که اگر کاربر در این بازه زمانی بر بنر تبلیغاتی ناشر کلیک کرد و اپلیکیشن را نصب کرد، آن ناشر پول دریافت می‌کند.

پنجره اتریبیوشن

گفتیم ارائه دهندگان اتریبیوشن با نگاهی به تاریخچه کاربر اثربخشی تبلیغات را اندازه گیری و نتایج را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. در واقع تاریخچه‌ای که آن‌ها درمورد کاربر بررسی می‌کنند، فقط اقداماتی است که طی بازه زمانی پنجره اتریبیوشن از سوی کاربر صورت گرفته است.

پنجره اتریبیوشن ابزار مهمی برای تبلیغ دهندگان و ناشران است و به آن‌ها کمک می‌کند بفهمند چه زمانی یک تبدیل اتفاق افتاده است. معمولا بین دیدن تبلیغ اپلیکیشن و نصب آن، یک وقفه زمانی وجود دارد. برای مثال اگر صبح هنگام استفاده از تلگرام، تبلیغ یک بازی را ببینید به احتمال زیاد تا غروب آن را فراموش کرده‌اید. تنظیم یک پنجره اتریبیوشن این امکان را فراهم می‌کند که دقیقا کاربرانی را در نظر بگیرید که از نظر فنی از طریق یک تبلیغ و نه صرفا با دیدن آن، به اپلیکیشن شما آمده‌اند.

برای این که با نحوه کارکرد اتریبیوشن ادمود و مزیت فوق العاده آن بر دیگر پلتفرم‌های تبلیغاتی، کاملا آشنا شوید، مصاحبه‌ای با آقای مولایی ترتیب دادیم که از این لینک قابل دسترسی است.

منابع

adjust

localytics

نوشته اتریبیوشن موبایل، تحول شگرف تبلیغات آنلاین اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/mobile-attribution/feed/ 0
9 روش رایج تقلب در تبلیغات آنلاین وب‌ و موبایل و راه‌های مبارزه با آن‌ها https://admood.ir/fraud-in-online-advertising/ https://admood.ir/fraud-in-online-advertising/#respond Sun, 22 Dec 2019 11:39:16 +0000 http://admood.ir/?p=2983 کلیک تقلبی مشکلی بزرگ و پرهزینه در صنعت تبلیغات آنلاین است که سه گروه ناشران، تبلیغ دهندگان و مخاطبان از آن متضرر می‌شوند. با وجود تلاش‌های زیاد برای جلوگیری از تقلب در زمان استفاده از دیجیتال مارکتینگ، کسانی که مرتکب این تقلب‌ها می‌شوند، بسیار باهوش و به طور مرتب در حال پیدا کردن راه‌های بیشتر […]

نوشته 9 روش رایج تقلب در تبلیغات آنلاین وب‌ و موبایل و راه‌های مبارزه با آن‌ها اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
کلیک تقلبی مشکلی بزرگ و پرهزینه در صنعت تبلیغات آنلاین است که سه گروه ناشران، تبلیغ دهندگان و مخاطبان از آن متضرر می‌شوند. با وجود تلاش‌های زیاد برای جلوگیری از تقلب در زمان استفاده از دیجیتال مارکتینگ، کسانی که مرتکب این تقلب‌ها می‌شوند، بسیار باهوش و به طور مرتب در حال پیدا کردن راه‌های بیشتر و جدید برای به دست آوردن پول از این راه هستند.

برای مبارزه با متقلبین در ابتدا باید انواع آن‌ها را بشناسیم:

رایج‌ترین انواع تقلب در تبلیغات آنلاین وب‌سایت‌ها

تقلب در تبلیغات آنلاین - اینفوگرافیک روش‌های تقلب در تبلیغات وب‌سایت

1. ربات‌ها (Bots)

ربات‌ها برنامه‌های کامپیوتری هستند که سعی در تقلید رفتار انسان دارند. برخی از این ربات‌ها به آسانی قابل شناسایی و ردیابی هستند زیرا IP و شناسه کوکی مشخصی دارند و نرخ ترافیک بسیار بالایی ایجاد می‌کنند که غیر طبیعی است. اما برخی از آن‌ها به آسانی شناسایی نمی‌شوند. این ربات‌ها از پروکسی‌های تصادفی استفاده می‌کنند تا IP مشخصی نداشته باشند. همچنین نرخ ترافیکی مشابه نرخ ترافیک انسانی به وجود می‌آورند. آن‌ها هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند تا جایی که این روزها فرم ثبت نام پر می‌کنند و حتی اقلام را در سبد خرید قرار می‌دهند.

2. کلیک تقلبی (Click Fraud)

سه نوع عمده کلاهبرداری در تبلیغات کلیکی داریم:

 • جمع سپاری (Crowdsourcing)

این روش یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش‌های کلیک تقلبی است. در این روش، ناشر سایت با صراحت از بازدیدکنندگان می‌خواهد که بر روی تبلیغات کلیک کنند. معمولا این کار را به دو روش انجام می‌دهند. یکی اینکه از بازدید کننده می‌خواهند برای حمایت از سایت، بر روی تبلیغ کلیک کند و یا صفحه‌ای را طراحی می‌کنند که در آن نوشته شده است “همه برنده‌اند” و با کلیکی که کاربر بر روی آن انجام می‌دهد به صفحه تبلیغات هدایت می‌شود که برخی بلافاصله تبلیغ را می‌بندند و برخی به آن علاقه مند می‌شوند. با این حال، این رفتار از نظر گوگل ممنوع است زیرا کلیک‌های بدین شکل ارزش پایینی برای تبلیغ دهنده دارند و هزینه تبلیغات بابت کلیک‌های بی کیفیت به هدر می‌رود.

 • مزارع کلیک (Click Farms)

مزارع کلیک از افراد کم درآمد تشکیل شده است که وظیفه آن‌ها کلیک بر روی تبلیغات است. این کار باعث افزایش هزینه نرخ کلیک (CTR) می‌شود اما این هزینه اضافه سودی برای تبلیغ کنندگان ندارد و به جیب کلاهبرداران می‌رود. این روش کلیک تقلبی که انسان کاملا در آن دخیل است، ردیابی و مبارزه را سخت می‌کند اما با دقت در نتایج، می‌توان متوجه آن‌ها شد.

 • شبکه‌های رباتی (Bot Networks)

بات نت‌ها ( Botnets) یکی دیگر از اشکال رایج در کلیک تقلبی و در اصل مزارع کلیک خودکار هستند. در این روش، متقلبان تعداد زیادی کامپیوتر را به وسیله بدافزار آلوده می‌کنند. صاحبان این کامپیوترها از وجود بدافزارها بی اطلاع هستند و نمی‌دانند که کامپیوترهای آن‌ها از سایت‌های خاصی بازدید و بر روی تبلیغات مشخصی کلیک می‌کنند.

3. انباشتگی تبلیغات (Ad stacking)

انباشتگی تبلیغات راهی رایج برای ناشران متقلب است که برای تبلیغی که در پشت تبلیغی دیگر پنهان شده است و دیده نمی‌شود اعتبار می‌گیرند. بدین ترتیب ناشر می‌تواند بازدید (impression) متعددی را برای یک صفحه ایجاد کند حتی اگر فقط بالاترین تبلیغ در انبوه تبلیغات انباشته شده قابل دیدن باشد. در این صورت تبلیغ دهنده بدون آنکه تبلیغش دیده شود، به ازای بازدید، هزینه پرداخت می‌کند.

4. تزریق تبلیغات (Ad Injection)

قرار دادن تبلیغ در وب‌سابت ناشران، بدون اطلاع و اجازه آنان، یکی از راه‌های تقلب در تبلیغات آنلاین است. این تبلیغات عموما به صورت قرارگیری در زیر تبلیغات موجود یا جایگزینی با آن‌ها توسط یک بدافزار صورت می‌گیرد. این حمله بدافزار با نصب نرم افزارهایی از سایت‌های غیر معتبر بر روی سیستم‌ انجام می‌گیرد.

5. دامنه‌های تقلبی (Domain Spoofing)

در این روش کلاهبرداران با تغییر URL سایت خود، آن را به عنوان سایتی معتبر معرفی می‌کنند. همچنین ممکن است از دامنه یک شرکت یا فردی خاص استفاده کنند و با جعل آن برای خود هویت بسازند. و یا با جعل هویت سایت‌های مالی به اطلاعات حساب کاربران دسترسی پیدا کنند.

6. هجوم کوکی‌ها (Cookie Stuffing)

کوکی‌ها کدهایی هستند که توسط وب‌سایت‌ها و با اجازه کاربر بر روی مرورگر او نصب می‌شوند و اطلاعاتی همچون IP بازدید کننده، جزئیات ورود به سیستم کاربر و دیگر موارد را جمع آوری می‌کنند. اما زمانیکه کوکی‌ بدون اجازه کاربر بر روی مرورگر او قرار می‌گیرد، Cookie Stuffing نامیده می‌شود. وب‌سایت‌هایی که به وسیله کوکی‌ها به مرورگر شما حمله می‌‎کنند، معمولا همزمان چندین صفحه و پاپ آپ باز می‌کنند و یا سعی در نصب نرم افزار ناشناخته‌ای بر روی سیستم شما دارند.

روش‌های رایج تقلب در تبلیغات آنلاین موبایل

تقلب در تبلیغات آنلاین - اینفوگرافیک روش‌های تقلب در تبلیغات موبایلی

1. کلیک اسپم (Click Spam)

در این روش کلاهبرداران از قدرت اپلیکیشن‌ها برای پوشش خود استفاده می‌کنند. بدین صورت که کاربر برنامه‌ای را از اپ استور دانلود می‌کند که به نظر عادی می‌رسد اما در واقع برای تولید کلیک‌های جعلی در تبلیغات آنلاین ساخته شده است. این برنامه در پس زمینه‌ای که کاربر هرگز نمی‌بیند، بر روی تبلیغات کلیک می‌کند. بدین شکل کلیک آن قانونی ثبت می‌شود در صورتیکه کاربر هیچ تبلیغی ندیده است.

با اینگونه کلیک‌ها، هزینه موبایل مارکتینگ شرکت‌ها به شدت افزایش می‌یابد و داده‌ها و تحلیل‌های صحیحی نیز به دست نمی‌آید.

2. تزریق کلیک (Click Injection)

تزریق کلیک نوع پیچیده کلیک اسپم است. با انتشار اپلیکیشن‌های اندروید که از سیستم پخش نصب (install broadcasts) پیروی می‌کند، این امکان را در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهد که زمانیکه اپلیکیشن‌های دیگر بر روی موبایل نصب می‌شوند، قبل از اتمام نصب، کلیک انجام دهند و اعتبار نصب آن اپلیکیشن‌ها را به دست آورند.

3. SDKهای تقلبی (SDK Spoofing)

SDKهای تقلبی که به عنوان ترافیک تقلبی (traffic spoofing) نیز معروف است، در این روش، کلاهبرداران نشانه‌های نصب اپلیکیشن را با کمک داده‌های دستگاه‌های واقعی، برای تبلیغ کنندگان ارسال می‌کنند. در صورتیکه در واقعیت نصبی صورت نگرفته است.

چگونه به تقلب در تبلیغات خود پی ببرید؟

از گزارش داخلی (internal reporting) اکانت خود استفاده کنید. گزارش گوگل به شما می‌گوید که چند کلیک شما به لید منجر شده است اما گزارش داخلی می‌تواند تعداد لیدهایی که به فروش منجر شده‌اند را نیز بگوید. دانستن این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا برای کمپین‌های بعدی خود هدف بهتری قرار دهید.

به منظور ردیابی کلاهبرداری با گزارش‌های داخلی خود، بررسی چند مورد به شما کمک خواهد کرد:

 • نشانی آی پی (IP address)
 • نشانگر زمانی کلیک (click timestamp)
 • نشانگر زمانی عمل (action timestamp)
 • عامل کاربر (user agent)

نشانگر زمانی کلیک و عمل باید با هم استفاده شوند تا شما IPهایی که از طریق تبلیغ به شما رسیده‌اند اما تبدیل به لید نشده‌اند را ببینید. نشانگر زمانی کلیک، زمانی که کاربر از طریق کلیک بر روی تبلیغ به سایت شما رسیده است را نشان می‌دهد و نشانگر زمانی عمل، زمانی را که آن کاربر عمل مشخصی را بر روی سایت شما انجام داده است، نشان می‌دهد. اگر IPهایی را ببینید که نشانگر زمانی کلیک برای آن‌ها ثبت شده است اما نشانگر زمانی عمل ثبت نشده است، احتمالا تقلب در تبلیغ رخ داده است. برای بررسی بیشتر، عامل کاربر می‌تواند نشان دهد که IP متعلق به شخص حقیقی است یا خیر. عامل کاربر ویژگی‌هایی همچون نوع دستگاه، مرورگر، نرم افزار و غیره مربوط به دستگاه مورد استفاده برای دسترسی به سایت شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.

4 روش برای مبارزه با تقلب در تبلیغات دیجیتال

تقلب در تبلیغات آنلاین - 4 روش مبارزه با آن

1. روی آوردن به تبلیغ و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

نکته جالب درباره پلت فرم‌هایی همچون اینستاگرام، تلگرام، توییتر، فیسبوک و … این است که تبلیغات شما فقط در این پلت فرم‌ها نمایش داده می‌شوند. به این معناست که نفر سومی غیر از شما و ناشرتان نمی‌تواند در آن دخالتی کند. به این صورت جلوی بسیاری از روش‌های تقلب گرفته می‌شود. همچنین نگران کلیک تقلبی رقبایتان که برای ضربه زدن و بالا بردن هزینه‌های تبلیغاتی شما انجام می‌دهند، نباشید. این نوع تقلب نیز در شبکه‌های اجتماعی کمتر اتفاق می‌افتد. زیرا تبلیغ شما بر اساس کلمه کلیدی قرار می‌گیرد و پیدا کردن آن برای رقبایتان بسیار سخت خواهد بود.

2. IPهای مشکوک را در گوگل ادز مسدود کنید.

اگر در قسمت قبلی توانستید IPهای متقلب را شناسایی کنید، می‌توانید در تبلیغات بعدی خود آن‌ها را مسدود کنید. برای این کار در قسمت تنظیمات (Setting) گوگل اد، به تنظیمات مسدود کردن آی پی (IP Exclusions setting) رفته و IPهای متخلف را ببندید.

3. کمپین‌های بازخورد گوگل ادز را اجرا کنید.

اگر نگران این هستند که ناشر شما برای دریافت هزینه بیشتر اقدام به کلیک تقلبی کرده باشد و دیتاهای صحیحی در دست نداشته باشید، با کمک کمپین‌های بازخورد (Remarketing Campaigns) گوگل ادز می‌تواند دیتاهای خود را تصحیح کنید. در این کمپین، تبلیغات فقط به افرادی که از سایت شما بازدید کرده و به آن علاقمند شده‌اند نشان داده می‌شود و دیگر به ناشر نشان داده نمی‌شود.

4. اهداف تبلیغات خود را بهینه کنید.

اگر مشکوک به تقلب از مناطق خاصی هستید، ممکن است حذف این مکان‌ها برای شما مفید باشد. معمولا مزارع کلیک در مناطق کم درآمد و فقیر نشین ایجاد می‌شوند. و یا اگر مشکوک به تفلب رقیب خود هستید، می‌توانید شهر، کدپستی و غیره او را حذف کنید. اما حواستان به حذف نکردن ترافیک خوب باشد. فقط اگر مطمئن هستید که اکثر کلیک‌های انجام شده در منطقه خاصی تقلبی هستند، آن را حذف کنید.

نتیجه گیری:

اگرچه ریشه کن کردن تقلب و کلاهبرداری در تبلیغات آنلاین دشوار است اما راهکارهای مبارزه با آن‌ها نیز هر روز پیشرفته‌تر و کارآمدتر می‌شوند. پس بهتر است تبلیغ دهندگان و ناشران در کنار اجرای اقدامات رایج برای جلوگیری از کلاهبرداری، با شرکت‌های متخصص در زمینه پیشگیری از تقلب در تبلیغات آنلاین همکاری کنند تا مورد سوء استفاده قرار نگیرند.

منابع

با تشکر از زمانی که برای خواندن این مطلب گذاشتید، لطفا نظرات، سوالات و تجربه‌های خود را درباره انواع تقلب در تبلیغات آنلاین با ما در میان بگذارید. در صورتی که راهکار خاصی را برای جلوگیری از این گونه تقلب‌ها می‌شناسید که ما ارائه نکردیم، بسیار سپاسگزار خواهیم بود که آن را با ما و دیگر مخاطبان نیز در میان بگذارید.

نوشته 9 روش رایج تقلب در تبلیغات آنلاین وب‌ و موبایل و راه‌های مبارزه با آن‌ها اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/fraud-in-online-advertising/feed/ 0
تبلیغات درون برنامه ای چیست؟ و انتظار چه تحولاتی را در سال 2020 داشته باشیم؟ https://admood.ir/in-app-advertising/ https://admood.ir/in-app-advertising/#respond Tue, 10 Dec 2019 09:42:33 +0000 http://admood.ir/?p=2858 تبلیغات درون برنامه ای که متفاوت از تبلیغات وب‌سایت‌های موبایلی است، به تبلیغاتی گفته می‌شود که در محیط اپلیکیشن‌های تلفن همراه صورت می‌گیرد. آمارها نشان می‌دهند که کاربران موبایلی 87% زمان خود را در اپلیکیشن‌ها می‌گذرانند و فقط 13% زمان‌شان را در وب‌سایت‌ها هستند. همچنین نیمی از این زمان تنها در یک اپلیکیشن مورد علاقه […]

نوشته تبلیغات درون برنامه ای چیست؟ و انتظار چه تحولاتی را در سال 2020 داشته باشیم؟ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
تبلیغات درون برنامه ای که متفاوت از تبلیغات وب‌سایت‌های موبایلی است، به تبلیغاتی گفته می‌شود که در محیط اپلیکیشن‌های تلفن همراه صورت می‌گیرد. آمارها نشان می‌دهند که کاربران موبایلی 87% زمان خود را در اپلیکیشن‌ها می‌گذرانند و فقط 13% زمان‌شان را در وب‌سایت‌ها هستند. همچنین نیمی از این زمان تنها در یک اپلیکیشن مورد علاقه و نیمی دیگر در 5 اپلیکیشن برتر او می‌گذرد. از طرف دیگر، استفاده از موبایل در سراسر جهان رو به افزایش است بنابراین اپلیکیشن‌های بیشتری هر روز دانلود و مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس با توجه به موارد گفته شده، تبلیغات درون برنامه ای یکی از کانال‌های مهم بازاریابی موبایلی برای کسب‌وکارها و آژانس‌های تبلیغاتی می‌باشد. و محیط درون اپلیکیشنی این امکان را به تبلیغ کننده‌ها می‌دهد که با استفاده از داده‌های رسیده از کاربران، تبلیغات هدفمندی را انجام دهند.

هدفمندی تبلیغات درون برنامه ای به چه صورت است؟

با کمک داده‌هایی همچون سن، جنسیت، موقعیت مکانی و … که به راحتی توسط سازندگان اپلیکیشن‌ها جمع آوری می‌شود، امکان تبلیغات هدفمندی ایجاد می‌شود که تبلیغ کننده را به مخاطب ایده‌آل برساند.

راه‌های مختلف تبلیغات درون برنامه ای چیست؟

اپلیکیشن‌ها، محیطی را در اختیار تبلیغ کننده‌ها قرار می‌دهند تا تبلیغاتی متناسب با اپلیکیشن در آن قرار دهند. این تبلیغات می‌توانند به صورت پیشنهاد در اپلیکیشن قرار گیرند و کاربر دیدن یا ندیدن آن را انتخاب کند. بدین شکل تبلیغات برای کاربران مزاحمت کمتری ایجاد کرده و تجربه کاربری بهبود می‌یابد. زمانیکه می‌خواهید کمپین تبلیغاتی درون برنامه ای داشته باشید، حواس‌تان به چگونگی استفاده کاربر از اپلیکیشن مورد نظر باشد که در نهایت تجربه او از تبلیغ شما را می‌سازد.

انواع تبلیغات ویدیویی

تبلیغات درون برنامه ای - انواع تبلیغات ویدیویی

تبلیغات ویدیویی موبایلی از روش‌های جذاب تبلیغاتی هستند که می‌توانند برند و پیام شما را به صورت موثری به کاربران نشان دهند.

1. تبلیغات ویدیویی میان اپلیکیشنی (Interstitial Video Ads)

این تبلیغات ویدیویی، فیلم‌هایی هستند که در طول وقفه اپلیکیشن مثلا وقتی مرحله‌ای از بازی را می‌‌گذرانید، نشان داده می‌شوند. این تبلیغات به صورت تمام صفحه نشان داده می‌شوند و به همین دلیل برای کاربران جذاب هستند. و به تبلیغ کننده نیز اجازه می‌دهند تا تبلیغات درون برنامه ای خود را به صورت داستانی گیرا بازگو کنند.

2. تبلیغات ویدیویی جایزه دار (Rewarded Video Ads)

اپلیکیشن‌های بازی یا اپلیکیشن‌هایی که بر اساس گیمیفیکیشن ساخته شده‌اند، می‌توانند ویدیوهای تبلیغاتی خود را جایزه دار قرار دهند. بدین صورت که کاربران با دیدن ویدیوی تبلیغاتی، جون اضافه دریافت کنند یا مرحله‌ای را بگذرانند. از آنجا که این روش تبلیغ با اجازه کاربر صورت می‌گیرد و جایزه نیز دارد، نرخ کلیک و تبدیل بالایی دارند و از موثرترین روش‌های تبلیغات ویدیویی درون برنامه ای هستند.

3. تبلیغات ویدیویی مابین محتوا (Outstream Video Ads)

ویدیوهای مابین محتوا، درون محتوای اپلیکیشن (بین تصاویر یا پاراگراف‌های نوشتاری) قرار می‌گیرند. و زمانیکه کاربر به آن قسمت می‌رسد به صورت اتوماتیک نمایش داده می‌شوند. این ویدیوها نیز نرخ بازدید بالایی دارند زیرا در مکان‌های مشخصی که برای کاربر قابل مشاهده است، نشان داده می‌شوند.

4. تبلیغات ویدیویی قبل از پخش فیلم (Instream Pre-Roll Video Ads)

این ویدیوها قبل، حین و بعد از پخش محتوای ویدیویی در اپلیکیشن‌هایی که مخصوص نمایش ویدیو هستند، نمایش داده می‌شوند. به دلیل افزایش تمایل به تماشای ویدیو در تلفن همراه، محبوبیت و اثر بخشی تبلیغات ویدیویی قبل از پخش فیلم نیز رو به افزایش است.

انواع تبلیغات نمایشی

تبلیغات درون برنامه ای - انواع تبلیغات نمایشی

1. تبلیغات هم شکل (Native ads)

تبلیغات هم شکل متناسب با نگاه و احساس محتوای غیر تبلیغی اپلیکیشن است. بنابراین تبلیغات شبیه به محتوای درون برنامه نشان داده می‌شوند و برای کاربر مشابه پیام خوش آمد گویی یا پیشنهاد به نظر می‌آیند. در این روش کیفیت تجربه کاربری بالا بوده و کاربر تبلیغات را مزاحم نمی‌بیند.

2. تبلیغات میانی (Interstitial Ads)

این تبلیغات نیز مشابه تبلیغات ویدیویی میان اپلیکیشنی، در بین مراحل یا بخش‌های مختلف نمایش داده می‌شوند. از آنجا که این تبلیغات به صورت تمام صفحه به نمایش در می‌آیند، یکی از تعامل برانگیزترین انواع تبلیغات نمایشی درون برنامه ای هستند.

3. تبلیغات بنری معمول (Banner Ads)

شکل اصلی تبلیغات موبایلی به صورت بنری است. این گونه تبلیغات اندازه کوچکی دارند اما بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل استفاده زیاد، این تبلیغات به گزینه موثری برای ایجاد آگاهی از برند تبدیل شده‌اند.

4. تبلیغات بنری بزرگتر از اندازه معمول (Medium Rectangle Ads)

این تبلیغات به فرمت تبلیغات بنری هستند اما اندازه بزرگتری دارند و تاثیر بصری بیشتری می‌گذارند. بنابراین با پرداخت هزینه‌ای کمی بیشتر از بنرهای معمول، فضا و درصد دیده شدن بیشتری دریافت می‌کنید.

مزایای تبلیغات درون برنامه ای

 • نسبت به تبلیغات در وب، جذاب‌تر و بیشتر مورد پسند کاربر هستند.
 • این تبلیغات هدفمند هستند و امکان تعیین موقعیت مکانی، جنسیت، سن و مشخصات دیگر را دارند.
 • از آنجا که افراد همیشه موبایل خود را به همراه دارند و زمان زیادی را در اپلیکیشن‌ها سپری می‌کنند، بازدید تبلیغات بسیار بیشتر خواهد بود.

4 روند تبلیغات درون برنامه ای برای سال 2020

تبلیغات درون برنامه ای در گذشته ایراداتی داشته است که باعث می‌شد تبلیغ کنندگان کمی احتیاط به خرج دهند اما طی چند سال گذشته اقدامات بزرگی صورت گرفته است که ترس حتی محتاط ترین تبلیغ کنندگان را از بین ببرد. در اینجا می‌خواهیم نگاهی به پیشرفت‌ها و روندهای تکنولوژیکی مورد انتظار در سال آینده داشته باشیم. مواردی که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) شما را افزایش خواهد داد و تبلیغات درون برنامه ای را به قالب go – to تبدیل می‌کند.

1. تبلیغات ویدیویی جایزه دار پادشاه تبلیغات ویدیویی درون برنامه ای می‌شوند.

اکثر کاربران تلفن همراه هر نوع تبلیغ را آزاردهنده و مزاحم می‌دانند اما ویدیوهای جایزه دار که به عنوان تبلیغات تبادل ارزش انتخابی (opt-in value exchange advertising) نیز شناخته می‌شوند، ورق را برمی‌گردانند. در واقع 68% مردم رویکرد مثبتی به تبلیغات دو سر برد دارند. در این تبلیغات کاربران احساس می‌کنند تبلیغ سودی به آن‌ها می‌رساند و تبلیغ کنندگان نیز بالاترین نرخ بازدید را به دست می‌آورند.

2. تبلیغات قابل پخش (Playable Ads) کشش ایجاد می‌کنند.

اگرچه تبلیغات قابل پخش در چند سال اخیر در اپلیکیشن‌های بازی بیشتر رایج بوده است اما در سال 2020 خواهیم دید که طیف وسیعی از صنایع از این تبلیغات به شکل آداپته شده با صنعت خود استفاده می‌کنند. این گونه تبلیغات برای کاربران سرگرم کننده است و با آن ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. از طرفی این تبلیغات داده‌های بسیاری را در اختیار تبلیغ کننده می‌گذارند که بتواند عملکرد آن را محاسبه کند.

3. تکنولوژی 5G قدرت می‌بخشد.

در حال حاضر 5G در برخی کشورها راه اندازی شده است اما تا سال 2020 بیشتر مردم از این فناوری جدید استفاده خواهند کرد. این فناوری 20 برابر سریعتر از 4G است. با رایج شدن 5G، بازاریابان می‌توانند از این سرعت افزایش یافته استفاده کنند و تبلیغات ویدیویی بسیار جذابی با کمک واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، و فناوری سه بعدی ایجاد کنند که برای کاربر بسیار جذاب خواهد بود و تعامل بالایی با آن برقرار می‌کند. امکانات بی پایان خواهد بود.

4. تبلیغات درون برنامه ای به تکامل می‌رسد.

تبلیغات درون برنامه ای راه طولانی آمده است و این سال زمانی هیجان انگیز برای صنعت تبلیغات موبایلی خواهد بود. فرصت‌های بسیاری به وجود آمده‌اند و خلاقیت‌ها و نوآوری‌های بسیاری در راه هستند. صنعت تبلیغات از نواقص اطلاع دارد و ما هر روز شاهد برطرف شدن آن‌ها هستیم.

به عنوان یک بازاریاب یا تبلیغ کننده وقت آن رسیده است که ترس‌های خود را کنار بگذارید و شروع به آزمایش قالب‌های جدید تبلیغات درون برنامه ای کنید. برای سال آینده برنامه ریزی کنید و پیشرو در تبلیغات نوین باشید.

سخن پایانی

واقعیت غیر قابل انکار این است که جهان به سمت استفاده بیشتر از موبایل در حرکت است و در این بین استفاده از اپلیکیشن‌ها هر روز بیشتر می‌شود. در این صورت شما مخاطبان میلیونی در سطح ایران و میلیاردی در سطح جهان دارید که می‌توانند بیننده تبلیغات شما باشند. از طرفی داده‌های ارسالی از اپلیکیشن‌ها امکان هدفمند کردن تبلیغات را ایجاد می‌کنند و شما می‌توانید تبلیغ خود را مستقیم به پرسونای خود ارسال کنید. پس، اگر می‌خواهید به کیف پول مشتریان حال و آینده خود راه یابید، بهترین راه آن، تبلیغات درون برنامه ای در پر مصرف‌ترین اپلیکیشن‌های کاربران است.

این مقاله برگرفته از منابع زیر است:

در این مجموعه ما برای تولید محتوایی کاربردی تلاش می‌کنیم و آنچه خود در طی تحقیقات می‌آموزیم با شما به اشتراک می‌گذاریم. در صورتی که سوال، نظر یا تجربه‌ای دارید لطفا شنیدن آن را از ما دریغ نکنید.

نوشته تبلیغات درون برنامه ای چیست؟ و انتظار چه تحولاتی را در سال 2020 داشته باشیم؟ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/in-app-advertising/feed/ 0
ویدیو، راز نهفته دیجیتال مارکتینگ در 2019 https://admood.ir/video-marketing/ https://admood.ir/video-marketing/#respond Tue, 10 Dec 2019 07:51:05 +0000 http://admood.ir/?p=2787 ویدیو مارکتینگ ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی، نوعی استراتژی بازاریابی است که کسب‌وکارها از ویدیو به عنوان وسیله‌ای برای آموزش و سرگرمی مخاطبان خود استفاده می‌کنند. نتیجه این نوع مارکتینگ نیز، مانند انواع دیگر بازاریابی، توسعه کسب‌وکار و برندهای تجاری یا شخصی است. ویدیو مارکتینگ از زمان پخش اولین تبلیغات تلویزیونی در سال 1941، تغییرات […]

نوشته ویدیو، راز نهفته دیجیتال مارکتینگ در 2019 اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی، نوعی استراتژی بازاریابی است که کسب‌وکارها از ویدیو به عنوان وسیله‌ای برای آموزش و سرگرمی مخاطبان خود استفاده می‌کنند. نتیجه این نوع مارکتینگ نیز، مانند انواع دیگر بازاریابی، توسعه کسب‌وکار و برندهای تجاری یا شخصی است.

ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ از زمان پخش اولین تبلیغات تلویزیونی در سال 1941، تغییرات زیادی کرده؛ و با افزایش محبوبیت پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب، تولید محتوای ویدیویی و استفاده از آن به عنوان ابزار بازاریابی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

میان عکاسان، نقاشان و تصویرگران جمله معروف و محبوبی هست که می‌گویند یک تصویر به اندازه هزاران کلمه حرف دارد. پس در این صورت ویدیو، امکان گفتن داستان کاملی را به شما می‌دهد. این پتانسیل ویدیو، باعث شده شرکت‌هایی که از ویدیو مارکتینگ برای تبلیغ محصول و خدمات خود استفاده می‌کنند، بیشتر به نتایج مطلوب خود رسیده باشند.

این روش بازاریابی علاوه بر افزایش تعامل و اینگیجمنت در شبکه‌های اجتماعی، راه ارزشمندی برای برقراری روابط انسانی با مشتریان است. چنان چه مطالعات نشان داده که مشتریان برای آشنایی با محصول، 4 برابر بیشتر ترجیح می‌دهند ویدیویی تماشا کنند تا اینکه درباره آن بخوانند.

چرا ویدیو مارکتینگ مهم است؟

اینفوگرافیک اهمیت ویدیو مارکتینگ

1- ویدیو رسانه محبوب امروز است

ویدیو، صدرنشین لیست تمام رسانه‌هایی است که افراد روزانه حجم اینترنت‌شان را برای آن مصرف می‌کنند. در واقع، ترافیک ویدیو تا سال 2022، حدود 82% از کل ترافیک مصرف کننده را تشکیل می‌دهد. این آمار زیاد هم دور از انتظار نیست؛ اگر بدانید در سال 2017، یوتیوب به تنهایی بیش از یک میلیارد ساعت مشاهده ویدیو در روز را به خود اختصاص داده است.

2- ویدیو رابط شما و مردم، به زبان خودشان است

از آن جا که کسب‌وکارهای مختلف می‌خواهند با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند، بنابراین واضح است که نیاز به تولید محتوای ویدیویی دارند. تا یک دهه پیش، مهم‌ترین منبع محتوا برای تیم‌های بازاریابی وبلاگ نویسی بود اما امروزه ویدیو، حرف اول را می‌زند.

3- ویدیو در نظر مشتریان معتبر است

گفتیم امروزه بسیاری از مشتریان، ویدیو را به انواع دیگر رسانه‌ها ترجیح می‌دهند و یکی از دلایل آن، اعتبار ویدیوست. اینکه در ویدیو یک فرد واقعی جلوی دوربین باشد، حس اعتماد بیشتری در مخاطبان ایجاد می‌کند که هیچ چیز پنهانی در کار نیست.

4- ویدیو نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوبی دارد

قبلا تولید ویدیو، استراتژی بازاریابی گران قیمتی محسوب می‌شد که بعضا تمرکز بر آن با اهداف بازاریابی صرفه اقتصادی نداشت. اما مدتی بعد، با فراگیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند این روند به نفع استفاده از ویدیو مارکتینگ تغییر کرد. تا جایی که در سال 2018 میلادی، 88% از بازاریاب‌ها از تلاش‌های ویدیو مارکتینگ خود در رسانه‌های اجتماعی راضی بودند. همچنین 52% از متخصصان بازاریابی اذعان داشتند که ویدیو بهترین ROI را در بین انواع محتواهای دیگر ایجاد می‌کند.

5- ویدیو نرخ تعامل یا اینگیجمنت بیشتری فراهم می‌کند

از طریق ویدیو می‌توان با مشتریان ارتباط برقرار کرد که این به نوبه خود باعث افزایش تعامل آن‌ها با برند شما می‌شود. یک نظرسنجی در سال 2018 توسط Brightcove، نشان داد که 53% از مشتریان بعد از دیدن ویدیویی از کسب‌وکار شما، با برندتان درگیر می‌شوند. جالب است که این رقم برای مشتریانی که بعد از 2000 به دنیا آمده اند، به 66% می‌رسد.

6- ویدیو بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود

تولید محتوای عالی ویدیویی، باعث می‌شود که افراد بیشتری آن را برای یکدیگر ارسال کنند. در واقع مطالعات نشان داده که ویدیوها 12 بار بیشتر از لینک‌ها و پست‌های متنی به اشتراک گذاشته می‌شوند. وقتی شخصی محتوای شما را به اشتراک می‌گذارد، نشان می‌دهد که محتوای شما را باور دارد؛ و این، یعنی دقیقا رسیدن به هدفی که در بازاریابی دیجیتال دنبال کرده‌اید.

7- ویدیو نرخ تبدیل و فروش را افزایش می‌دهد

افزودن ویدیو به صفحه فرود (landing page) تا 80% نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد. نوع ویدیویی که تولید می‌کنید چندان اهمیتی ندارد. تولید ویدیوی معرفی درباره برندتان یا نمایش یک محصول خاص که به تازگی تولید کرده‌اید، تنها باید برای بیننده جذاب باشد. در این صورت افراد زیادی آن را می‌بینند و به احتمال زیاد مشتری شما می‌شوند.

8- ویدیو مورد علاقه موتورهای جستجو است

تولید محتوای جذاب ویدیویی، به شما دو فرصت ناب می‌دهد که در صفحه نتایج موتورهای جستجو رتبه بالایی داشته باشید. اولا ویدیو محبوب گوگل است. اگر ویدیوهای خود را با یک سری کلمات کلیدی خاص و مرتبط منتشر کنید، بازده سئوی محتوا شما به حداکثر می‌رسد.

ثانیا فرصتی است که یوتیوب، به عنوان دومین موتور جستجوی بزرگ جهان در اختیار شما می‌گذارد. با رعایت یکسری شاخص‌های کلیدی عملکردی که یوتیوب در نظر دارد، می‌توان مخاطبانی را جذب کرد که خارج از فضای یوتیوب شانس پیدا کردن آن‌ها را نداشتید.

9- ویدیو باعث اثربخشی بیشتر ایمیل مارکتینگ می‌شود

همه ما روزانه با ایمیل‌های مختلف بمباران می‌شویم. بسیاری از ایمیل‌ها را بدون اینکه باز کنیم، به سطل زباله منتقل می‌کنیم. بنابراین بازاریابانی که از ایمیل، به عنوان ابزار مارکتینگ خود استفاده می‌کنند به چیزی نیاز دارند که ایمیل آن‌ها، توجه مخاطب را به خود جلب کند. فرستادن ایمیل‌ همراه با ویدیو، چنان موثر است که منجر به افزایش 3-2 برابری نرخ کلیک می‌شود.

10- ویدیو محبوب کاربران موبایل است

مردم بیشتر تمایل دارند که در مسیر رفت و آمد روزانه‌شان، ویدیوها را تماشا کنند. و این شاید یکی از دلایلی باشد که مشاهده ویدیو از طریق تلفن همراه فراگیر شده است. در واقع گزارش شده که بیش از 70% از زمان مشاهده ویدیوها در یوتیوب، از طریق تلفن‌های همراه است. بنابراین با افزایش روز افزون تعداد کاربران تلفن همراه، مخاطبان ویدیویی شما نیز بیشتر و بیشتر می‌شود.

انواع ویدیو برای مارکتینگ

1- ویدیوی برند

این نوع ویدیو‌ها برای معرفی چشم‌ اندازها و ارزش‌های اصلی شما، ایده آل هستند. تولید این نوع ویدیو، این امکان را می‌دهد که به روش بصری داستان شرکت خود را به صورتی سرگرم کننده و جالب برای مخاطب تعریف کنید.

ویدیوی معرفی برند زتکس

2- ویدیوی آموزشی

این نوع ویدیوها، به اعتمادسازی در مخاطب شما کمک می‎‌کنند. به این صورت که می‌توانید با استفاده از آن تخصص‌تان را بر موضوع خاصی نشان دهید که احتمالا مخاطبان شما می‌خواهند درباره آن بدانند. از این نوع ویدیوها برای شفاف سازی درباره برند، محصول یا خدمات نیز می‌توان بهره گرفت.

3- ویدیوی زنده

یکی از انواع پربازدید ویدیو در 2019، ویدیوهای زنده است که احساس واقعی‌تر و معتبرتری به بیننده القا می‌کند. با حداقل امکانات می‌توان از این نوع ویدیوها برای نشان دادن پشت صحنه شرکت استفاده کرد.

4- ویدیو دمو از محصولات یا خدمات

ویدیوی دمو، به شما امکان می‌دهد که محصول یا خدمات جدید خود را معرفی کنید. یک ویدیوی دموی خوب، ارزش و مزیت رقابتی شما را نشان می‌دهد، حل مشکلی را توضیح می‌دهد و بینندگان را متقاعد می‌کند که بدون آن محصول یا خدمات شما نمی‌توانند زندگی کنند.

5- ویدیوی شخصی

گرفتن ویدیو از خودتان باعث اعتماد بیشتر مشتریان می‌شود. از این طریق می‌توانید مستقیما با مخاطبان خود حرف بزنید و آن‌ها را مجاب و علاقه مند به برندتان کنید.

6- ویدیوهای انیمیشنی

با استفاده از نرم افزارهای مختلف، می‌توانید فیلم‌های انیمیشنی بسازید که مباحث پیچیده را با کمک تصاویر تخیلی توضیح می‌دهد. با استفاده از شخصیت‌های کارتونی، رنگ‌هایی که جلب توجه می‌کنند و متن پاپ-آپ می‌توانید ویدیوهایی بسازید که به راحتی در ذهن مخاطب می‌مانند. برای مثال ویدیوی زیر، از سایت «مربی من» گرفته شده که در آن طرز انجام صحیح یک حرکت ورزشی توضیح داده می‌شود.

7- مصاحبه‌های تخصصی

مصاحبه‌های تخصصی اعتمادسازی می‌کنند. با استفاده از این نوع ویدیوها، می‌توانید نظرات و ایده‌های متخصصان صنعت خود را با مشتریان در میان بگذارید. علاوه بر این، مصاحبه با افراد سرشناس به اعتبار برند شما می‌افزاید. برای انتخاب فردی که می‌خواهید با او مصاحبه کنید، بد نیست بدانید طبق تحقیقات Digital Marketing Institute، حدود 70% از نوجوانان به افراد سرشناس و درواقع اینفلوئنسرها بیشتر از افراد مشهور قدیمی‌تر اعتماد دارند.

بهترین تکنیک‌های ویدیو مارکتینگ

1- وب‌کم خود را روشن کنید

اخیرا Gong بیش از 100 هزار جلسه فروش را برای درک تاثیر استفاده از وب‌کم در معاملات، تحلیل و بررسی کرده است. نتایج او نشان داد که وب‌کم در کل چرخه فروش معاملات موفق، 41% بیشتر استفاده می‌شود. در واقع روشن نگه داشتن وب‌کم برای مدت طولانی‌تر و صرف زمان بیشتر برای ارتباط از طریق کنفرانس ویدیویی، شانس بسته شدن معامله را افزایش می‌دهد.

همچنین نتایج این تحلیل و بررسی نشان داد که فروشندگان موفق و برتر به جای اینکه مدت زمان طولانی صرف ارائه و نمایش محصول خود کنند، از وب‎‌کم بیشتر برای ارتباط چهره به چهره استفاده می‎کنند.

2- برای تولید ویدیو برنامه ریزی کنید

شفاف و مشخص بودن هدف تولید ویدیو، مخاطبان هدف و بستر مورد نظر برای انتشار آن، کمک می‌کند سریع‌تر محتوای ویدیویی را تولید کنید. تولید ویدیو می‌تواند جزئی از برنامه‌های هرروزه شما باشد اما باید قبل از شروع ضبط، به دقت به همه چیز فکر کرده باشید.

3- ویدیوی پیچیده نسازید

تا حد امکان ویدیوها را کوتاه و ساده بسازید. چون یکی از مشکلات ویدیومارکتینگ این است که ویدیوهای با حجم بالا به دلیل مصرف زیاد اینترنت‌شان دانلود نمی‌شوند. تنها با افزودن موزیک و کمی خلاقیت می‌توان افراد زیادی را جذب محتوای ویدیویی نمود.

4- با دوربین خود آشنا باشید

چه از تلفن همراه و چه از دوربین حرفه‌ای برای تولید ویدیوی خود استفاده می‌کنید، قبل از شروع فیلم برداری طرز کار با آن را کاملا یاد بگیرید. اگر تصمیم دارید که از دوربین موبایل‌تان برای فیلم برداری استفاده کنید، دقت کنید که نوتیفیکیشن‌های خود را خاموش کنید تا حین فیلم برداری اختلالی به وجود نیاید.

5- حساسیت زیادی به خرج ندهید

خودتان باشید. در هر زمان و هر کجا که فکرش را کنید، می‌توان ویدیو تهیه کرد. به این طریق مخاطبان احساس واقعی‌تری نسبت به ویدیوهای شما خواهند داشت؛ و وقتی احساس کنند که در بطن زندگی کاری شما حضور دارند، اعتماد بیشتری به برندتان می‎کنند.

6- برای لیدها، ویدیوهای شخصی ضبط کنید

نمایندگان فروش همیشه برای صحبت با لیدهای‌شان از طریق ویدیوی زنده در دسترس نیستند. اما با تولید و ارسال فیلم‌های کوتاه و شخصی شده می‌توانید در مورد چیزهایی که می‌خواهید، با آن‌ها صحبت کنید. به یاد داشته باشید که نباید فیلم‌های مشابه و یکسان را برای افراد متفاوت بفرستید. همان طور که گفتیم، این ویدیوها باید شخصی باشند.

7- ویدیوها را در ایمیل‌های فروش خود بگنجانید

مطالعه جدیدی که به بررسی 290 مورد از موفق‌ترین ایمیل‌های فروش پرداخته، نشان می‌دهد که تنها 13% از آن‌ها از انواع مختلف محتوا و فقط 6% از ویدیو در ایمیل‌های ارسالی‌شان استفاده می‌کنند. دلیل آن واضح است. هنوز استفاده از ویدیو در ایمیل مارکتینگ فراگیر نشده؛ اما اگر این نکته را در نظر داشته باشید که ایمیل‌های حاوی ویدیو 4 برابر بیشتر نرخ کلیک دارند، فرصت را غنیمت می‌شمارید که با آن مزیت رقابتی کسب کنید.

ویدیو را کجا منتشر کنیم؟

وب‌سایت

علاوه بر انواع شبکه‌های اجتماعی، تمام ویدیوها باید در وب‌سایت‌تان نیز آپلود شوند. یک قسمت جداگانه در وب‌سایت‌تان برای انتشار منظم ویدیوها در نظر بگیرید و مرتبا آن را با ویدیوهای جدیدتر آپدیت کنید. افزودن ویدیو به وب‎سایت، به سئوی آن کمک زیادی می‌کند.

فیس بوک

به اشتراک گذاشتن ویدیو در فیس بوک، باعث افزایش اینگیجمنت طرفداران شما می‌شود. همچنین استفاده از لایو فیس بوک راه موثری برای نزدیکی بیشتر با مخاطبان است که تمام کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ می‌توانند از آن استفاده کنند. اگرچه در سال‌های اخیر درصد استفاده از این رسانه اجتماعی، در ایران با افت زیادی مواجه بوده اما در سراسر جهان هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.

فیس بوک در ویدیو مارکتینگ

یوتیوب

یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ جهان است که البته چندی پیش توسط گوگل خریداری شد. این شبکه ماهانه بیش از 1.5 میلیارد کاربر دارد. به جای انتشار ویدیو خود در سایت‌های پراکنده و ناشناس، یوتیوب بستر فوق العاده‌ای برای به اشتراک گذاری منظم ویدیوهای شماست. این رسانه کمک می‌کند مجموعه‌ای از مخاطبان اختصاصی را به عنوان بازار هدف ویدیو مارکتینگ خود داشته باشید.

 یوتیوب در ویدیو مارکتینگ

آپارات

از آنجا که یوتیوب در ایران فیلتر بوده و هست، آپارات به عنوان یک شبکه آنلاین اشتراک گذاری ویدیو، به سرعت جای خود را در بین ایرانیان پیدا کرد. با گذشت دو سال از به بازار آمدن آپارات، تعداد بازدیدهای روزانه آن از یک میلیون گذشت. برای به اشتراک گذاری ویدیو در آپارات، اطلاعات ویدیو اعم از عنوان، برچسب‌ها، دسته بندی و توضیحات را به طور کامل وارد کنید. گوگل با استفاده از این اطلاعات شما را به کاربران نشان می‌دهد و آپارات نیز با توجه به اطلاعات داده شده ویدیوهای مختلف را به کاربران پیشنهاد می‌دهد. مقاله بازاریابی شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد در ایران مفصلا به این شبکه و رسانه‌های دیگر پرداخته است.

آپارات در ویدیو مارکتینگ

اینستاگرام

استوری‌های اینستاگرام فقط برای یک روز قابل مشاهده هستند و بنابراین با آرامش خاطر بیشتری می‌توانید در آن اقدام به انتشار ویدیو کنید. لایو اینستاگرام نیز یکی دیگر از روش‌های عالی اعتمادسازی فالوئرهای شماست. درج تبلیغات در قسمت استوری اینستاگرام در سال 2019 روند رو به رشدی داشته است. به نحوی که مجموعه استوری‌های سه روزه جواهرات J&CO، مستقیما منجر به 58% از فروش آن‌ها در این مدت شد.

اینستاگرام در ویدیو مارکتینگ

لینکدین

به اشتراک گذاری محتوای ویدیویی B2B، با اکانت رسمی و حرفه‌ای لینکدین شما، امروزه بیش از هر زمان دیگری مثمرثمر است. در واقع چیزی که از یک اکانت فعال لینکدین انتظار می‌رود، آپلود منظم ویدیوهای مرتبط است.

لینکدین در ویدیو مارکتینگ

توئیتر

ویرایش ویدیوها، ساخت گیف‌های کوچک از آن و انتشار در توئیتر می‌تواند به شما در جذب فالوورهای جدید کمک کند؛ به خصوص اگر همراه با آن‌ها هشتگ‌های محبوب را نیز بنویسید. توئیت‌های حاوی ویدیو، 10 برابر بیشتر از توئیت‌های دیگر اینگیجمنت ایجاد می‌کنند.

توئیتر در ویدیو مارکتینگ

ایمیل

هنوز هم یکی از بهترین روش‌های ارسال محتوا برای کسانی که برند شما را می‌شناسند و به آن علاقه مند هستند، ایمیل است. به سادگی با درج کلمه «ویدیو» در عنوان ایمیل، می‌توانید نرخ باز کردن ایمیل‌ها را تا 19% افزایش دهید. 55% از ارتباطات شامل زبان بدن است و نباید تنها به متون نوشتاری اکتفا کرد؛ در واقع فرستادن ویدیو همراه با ایمیل، در برقراری ارتباط بهتر شما با خریداران موثر است.

نتیجه گیری

در دنیای پر مشغله امروز، افراد ترجیح می‌دهند برای کارهای روزانه خود از جمله خرید بیشتر از فضای دیجیتال استفاده کنند. از طرفی با توجه به حجم سرسام آور کارهایشان فرصت زیادی برای خواندن متن‌های طولانی ندارند. از این رو داشتن ابزاری که فرایند خرید و رفع نیازهای مشتریان را سرعت ببخشد، یک مزیت رقابتی فوق العاده محسوب می‌شود. در این مقاله دیدیم که ویدیو مارکتینگ این مزیت را در اختیار کسب‌وکارهای مختلف قرار داده است. اگر تجربه‌ای در مورد استفاده از ویدیو مارکتینگ دارید، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

drift

oberlo

نوشته ویدیو، راز نهفته دیجیتال مارکتینگ در 2019 اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/video-marketing/feed/ 0
چگونه شروع به نوشتن محتوا کنیم؟ راهنمای مرحله به مرحله https://admood.ir/content-writing/ https://admood.ir/content-writing/#respond Mon, 09 Dec 2019 11:08:38 +0000 http://admood.ir/?p=2731 وب‌سایت شما نماینده برند شماست. اگر نوشتن محتوا را به درستی نیاموزدید و محتوای خسته کننده‌ای تولید کنید، برند شما نیز همین گونه خواهد بود و فرقی نخواهد داشت که محصولات شما چقدر خوب باشند، به زودی فروش خود را از دست خواهید داد. نوشتن کاری رویایی است اما برای همه نیست. بعضی نویسنده صفحه […]

نوشته چگونه شروع به نوشتن محتوا کنیم؟ راهنمای مرحله به مرحله اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
وب‌سایت شما نماینده برند شماست. اگر نوشتن محتوا را به درستی نیاموزدید و محتوای خسته کننده‌ای تولید کنید، برند شما نیز همین گونه خواهد بود و فرقی نخواهد داشت که محصولات شما چقدر خوب باشند، به زودی فروش خود را از دست خواهید داد.

نوشتن کاری رویایی است اما برای همه نیست. بعضی نویسنده صفحه محصول می‌شوند و برخی امثال آقای نیل پتل. در حالیکه به نظر می‌رسد محتوا نویسان زندگی راحتی دارند، بسیاری در خانه کار می‌کنند و زمان کارشان را خودشان تعیین می‌کنند، اما اکثر آن‌ها زندگی راحتی ندارند. زیرا که مهارت کافی برای موفقیت را ندارند. فراموش نکنید هرچقدر در نویسندگی با استعداد باشید، کافی نیست. چگونه نوشتن محتوا اصولی دارد و اگر می‌خواهید در زمینه تولید محتوا فعالیت کنید باید با روال درست کار آشنا باشید.

اگر می‌خواهید شما را به عنوان یک بازاریاب محتوایی عالی بشناسند، باید محتوایی که می‌نویسید KPIهای لازم را به دست آورد. به طور مثال صفحات شما باید ترافیک خوبی داشته باشند، بک لینک بگیرند، نرخ تبدیل بالا داشته باشند و دیگر شاخص‌های لازم را به دست آورند.

در ابتدا اهمیت تحقیق و ایده پردازی در مقاله خود را دست کم نگیرید. ایده محتوای شما را از شکست دور می‌کند و تحقیق به پایداری آن کمک می‌کند. اما زمان نیز برای شما مهم است و نمی‌خواهید ساعت‌ها صرف تحقیق و نوشتن کنید. بنابراین داشتن لیستی از نکات مربوط به چگونگی تولید محتوا می‌تواند در زمان شما صرفه جویی کند و کیفیت محتوایتان را هم بالا ببرد.

22 نکته درباره نحوه نوشتن محتوا برای وب‌سایت

1. از مدل “هرم معکوس” پیروی کنید.

نوشتن محتوا - هرم معکوس

بر اساس مطالعات انجام شده، 55% از بازدید کنندگان وب، کمتر از 15 ثانیه در هر صفحه می‌گذرانند و در همان زمان کوتاه تصمیم می‌گیرند که آیا سایت شما اطلاعات مورد نیازشان را ارائه می‌دهد یا خیر. پس بهتر است محتوای خود را مانند هرم وارونه یا مخروط تولید کنید. نکات اصلی در بالای صفحه و جزئیات به تدریج در پایین‌تر نوشته شوند.

2. مخاطب خود را بشناسید.

نوشتن محتوا - شناخت مخاطب

اکثر نویسندگان قبل از اینکه بدانند برای چه کسانی می‌نویسند انگشت بر صفحه کلید می‌گذارند. شما این اشتباه را مرتکب نشوید. قبل از هر چیز مخاطب اصلی و مخاطب ثانویه خود را بشناسید. به عنوان مثال شما می‌خواهید وب‌سایتی برای یک شرکت تبلیغات آنلاین راه اندازید. مخاطبان اصلی مشتریان موجود آن شرکت و مخاطبان ثانویه که بسیار زیاد هستند می‌توانند شامل دیجیتال مارکترها، مدیران کسب‌وکارها و علاقه‌مندان دیجیتال مارکتینگ باشند. باید مطمئن باشید که محتوای شما برای همه این افراد قابل دسترسی و کاربردی است. آن‌ها به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟ در کجاها فعال هستند و مشکلاتشان چیست؟

مخاطبان، محتوای وب را از راه‌های مختلف همچون نتایج جستجوی گوگل، لینک‌های وب‌سایت‌های دیگر، اشتراک گذاری در رسانه‌های اجتماعی و ایمیل پیدا می‌کنند. مورد اول یعنی نتایج جستجوی گوگل در زمان نوشتن محتوا برای وب اهمیت ویژه‌ای دارد. محتوای شما هرچقدر خوب و آموزنده باشد، اگر برای موتور جستجو بهینه نشده باشد احتمال کمی وجود دارد که افراد آن را پیدا کنند. پس باز هم به مخاطبان خود فکر کنید: آن‌ها چه واژه‌هایی را گوگل می‌کنند؟ و به دنبال چه اطلاعاتی هستند؟

3. تولید محتوا را همیشه با تحقیق درباره کلمه کلیدی و عنوان شروع کنید.

نوشتن محتوا - کلمه کلیدی و عنوان

قبل از شروع به نوشتن محتوا، باید بدانید درباره چه می‌خواهید بنویسید و اگر سئوی محتوا را همزمان با نوشتن آن انجام دهید، دو هدف را با یک تیز زده‌اید و در وقت خود صرفه جویی کرده‌اید. نیل پاتل، نویسنده و بازاریاب برتر از دیدگاه نیویورک تایمز، تحقیق درباره کلمه کلیدی را مهمترین بخش بازاریابی دیجیتال می‌داند.

کلمه کلیدی ابزاری است که محتوای شما را ارزشمند، خوانا و مطابق با جستجوی کاربران می‌کند اما برای انتخاب کلمه کلیدی مراقب اشتباهات رایج باشید.

به هیچ وجه بیش از حد کلمات کلیدی را در محتوای خود نگنجانید. با این کار محتوای شما برای کاربران و موتورهای جستجو غیر قابل اعتماد می‌شود. در این صورت کاربران به سرعت از صفحه و وب‌سایت شما خارج می‌شوند و موتورهای جستجو نیز رتبه ایندکس شما را کاهش می‌دهند. موتورهای جستجو هر روز هوشمندتر می‌شوند و شما مجبور به استفاده از کلمات کلیدی نادرستی که کاربران از آن‌ها استفاده می‌کنند نیستید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید یوست می تواند اطلاعات خوبی درباره سئوی محتوا به شما دهد.

از طرفی عنوان اولین بخشی است که مخاطب را به خواندن محتوای شما جذب می‌کند. همچنین در زمان جستجوی گوگل، عنوان سئو نیز بسیار مهم است. از این دو عنوان به راحتی نگذرید و نحوه حرفه‌ای نوشتن عنوان‌ها را یاد بگیرید.

4. جمله اول تکلیف خوانندگان را مشخص می‌کند.

نوشتن محتوا - تاثیر جمله اول

نوشتن مقدمه‌ بخش مهم و سخت محتوا است. شاید به نظرتان عجیب باشد که از ابتدا سر اصل مطلب بروید. احتمالا بیشتر ترجیح می‌دهید مقدماتی فراهم کنید و وقتی احساس کردید خواننده آماده است، کم کم به سراغ موضوع اصلی بروید اما در این صورت خواننده شما به موضوع اصلی نمی‌رسد و از صفحه خارج می‌شود.

بازدید کنندگان وب‌سایت شما برای حل مشکل یا به دست آوردن اطلاعات و در حالت ایده‌آل برای خرید آنجا هستند. پس اگر در همان ابتدا دلیلی برای خواندن مقاله به آن‌ها ندهید، مشکل خود را در جای دیگری رفع خواهند کرد.

قسمت معرفی این مقاله را ببینید. جمله اول به این شکل شروع می‌شود: “وب‌سایت شما نماینده برند شماست.” ما در 5 کلمه اول به شما درباره اهمیت این مقاله گفتیم، در اواسط آن درباره KPI صحبت کردیم که به شما یادآوری کنیم به ما نیاز دارید و در انتها با تیتری جذاب، شما را به خواندن ادامه محتوا تشویق کردیم.

هر بخش محتوا را که می‌نویسید، به خوانندگانتان بگویید که چرا باید وقت خود را پای آن بگذارند؟ آموزش شما چه کمکی به آن‌ها می‌کند؟ و در انتها به چه هدفی می‌رسند؟

5. در زمان نوشتن محتوا به خواننده حس منتقل کنید.

نوشتن محتوا - برانگیختن احساسات

فاکتورهای زیادی وجود دارد که محتوای شما را وایرال کند. تبلیغات نقش بزرگی دارد، هویت برند، زمان بندی و شانس نیز تاثیر دارند اما هیچکدام به اندازه اثرات عاطفی مهم نیستند. اگر با کارشناسان بازاریابی صحبت کنید، ممکن است هر کدام فاکتورهای مختلفی بگویند اما همه بر ایجاد واکنش عاطفی در خواننده تاکید خواهند داشت. آیا محتوای شما، تعامل ایجاد می‌کند؟ الهام بخش است؟ فهمیده می‌شود؟

برای هر محتوایی که تولید می‌کنید باید از خود درباره ارزش محتوایتان بپرسید. به عنوان مخاطب اگر این محتوا را نخوانید، آیا چیزی را از دست داده‌اید؟ اگر جوابتان خیر است که محتوای شما ارزشی ندارد. پس دفعه بعدی که می‌خواهید شروع به نوشتن محتوا کنید، درباره نقاط مثبت محتوا و بیشتر کردن تاثیر عاطفی آن از خود بپرسید. به این شکل، نوشتن محتوای وایرال عادت شما می‌شود.

6. از افعال فعال استفاده کنید.

نوشتن محتوا - استفاده از افعال فعال

تولید محتوا برای وب باید قدرتمند و مستقیم باشد. ساختار جمله، انتخاب کلمات و سبک شما باید بر عمل تاکید کند. از صدای منفعل استفاده نکنید. زمانیکه جای سوژه و موضوع را در یک جمله تغییر دهید، صدای منفعل نخواهید داشت. مثلا به جای “شیر به روستا حمله کرد” از “روستا توسط شیر مورد حمله قرار گرفت” استفاده کنید. جمله اول که صدای منفعل است بر روستا تاکید دارد اما جمله دوم که نشان دهنده جمله فعال است، بر عمل که حمله شیر است تاکید می‌کند. یا به جای جمله “این محصول را می‌توان در وب‌سایت ما سفارش داد” از جمله “شما می‌توانید این محصول را در وب‌سایت ما سفارش دهید.” استفاده کنید. صدای فعال به ایجاد جملات مختصر و باب طبع خواننده کمک می‌کند. با مخاطب خود مستقیم صحبت کنید و او را خطاب قرار دهید.

همچنین به عنوان یک تولید کننده محتوا برای وب‌سایت، باید از افعال منحصر به فرد و هیجان انگیز برای تاثیر گذاشتن بر خواننده استفاده کنید. به طور مثال به جای نوشتن ” ما قیمت‌ها را کاهش دادیم” از “ما قیمت‌ها را شکستیم یا شکافتیم” استفاده کنید.

سعی کنید سبک جمله خود را تغییر دهید. در طول محتوا بیشتر از جملات ساده و کوتاه استفاده کنید تا زمانیکه از جملات طولانی‌تر استفاده می‌کنید توجه مخاطب جلب شود. همچنین از افعال جالب برای برجسته کردن عمل‌های مهم و در باقی موارد از افعال معمولی استفاده کنید. این تغییرات کوچک باعث می‌شوند محتوای شما جذاب شود و تعامل ایجاد کند.

7. جملات ساده و کوتاه بنویسید.

نوشتن محتوا - جملات ساده و کوتاه

شما چارلز دیکنز نیستید که از جملات طولانی و سخت استفاده کنید. مخاطبان شما هم برای خواندن الیور توئیست در سایت شما نیستند. دامنه توجه خواننده امروز به جملات حداکثر 20 کلمه‌ای یا کمتر است. بنابراین جملات خود را کوتاه بنویسید. همچنین کلمات ساده مخاطب گسترده‌تری دارد. تمرکز خود را بر اسم و فعل قرار دهید و از صفات و قیود کمتری استفاده کنید.

8. از کلمات ساده استفاده کنیم یا تخصصی؟

نوشتن محتوا - کلمات ساده یا تخصصی

باید برای مخاطبان خود بنویسید. استفاده از کلمات تخصصی برای سئو مهم است و در برخی موارد می‌تواند محتوای شما را برای مخاطب واضح‌تر و معتبرتر کند. اما مخاطبان اصلی شما چه کسانی هستند؟ خود را به جای آن‌ها بگذارید. استفاده از کلمات تخصصی برای آن‌ها جذاب است یا زبان ساده را بیشتر می‌پسندند؟ اگر مخاطب شما طرفدار کلمات ساده باشد، استفاده از کلمات تخصصی ممکن است به سئوی شما کمک کند اما باعث می‌شود مخاطب خود را از دست بدهید پس به مرور زمان رتبه گوگل‌تان هم کاهش خواهید یافت. حتی الامکان محتوای خود را ساده بنویسید تا مخاطبان بیشتری بتوانند به راحتی آن را بخوانند.

9. تصویرسازی کنید.

نوشتن محتوا - تصویر سازی

از داستان‌های خلاق و مثال‌های آشنا، برای کمک به تصویرسازی و درک خوانندگان از محتوا کمک کنید. این کار خواندن محتوای شما را دلچسب‌تر می‌کند. به طور مثال نیل پتل در مقاله خود درباره سئو، زمانیکه می‌خواهد از سئوی داخلی و خارجی صحبت کند، وب‌سایت شما را به خانه‌ای تشبیه می‌کند که سئوی داخلی، داخل خانه را مرتب می‌کند و سئوی خارجی‌ فضای خارج خانه را می‌سازد و اگر هردوی آن‌ها مرتب نباشند، وب‌سایت شما دیده نخواهد شد.

10. در خلال محتوای متنی خود، محتوای بصری بگنجانید.

نوشتن محتوا - محتوای بصری

تحقیقات نشان می‌دهند که مغز انسان اطلاعات بصری را 60 هزار بار سریعتر از متن پردازش می‌کند. پس وجود تصویر، نمودار، اینفوگرافیک و ویدیو در درک موضوع بسیار کمک می‌کند. تصویر به خرد شدن محتوای شما کمک و خواندن آن را آسان می‌کند.

11. نامه الکترونیکی در مقابل ایمیل، جهان پهنا در مقابل اینترنت و دیگر معادل‌های زبانی

نوشتن محتوا - معادل کلمات

زبان همیشه تغییر می‌کند و شما به عنوان تولید کننده محتوا باید برای جذب مخاطب این تغییرات را در نظر بگیرید. به عنوان مثال رسانه‌ها مدت‌هاست از نامه الکترونیکی به جای ایمیل استفاده می‌کنند اما کاربران معمول از کدام استفاده می‌کنند و شما برای کدام ‌می‌نویسید؟ و یا معادلی که فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برای اینترنت در نظر گرفته است تا چه اندازه استفاده می‌شود؟

نکته اصلی این است که شما برای مخاطب می‌نویسید نه خودتان. پس هرچه زبان شما به مخاطبانتان نزدیک‌تر باشد، موفق‌تر خواهید بود. سازگار باشید و تغییرات را در نظر داشته باشید تا محتوایی مخاطب پسند بنویسید.

12. می‌خواهد یا می‌خاهد. مسئله این است!

نوشتن محتوا - املای صحیح کلمات

هیچ چیز به اندازه املای غلط کلمات نمی‌تواند مخاطب شما را اذیت کند. اگر از املای کلمه‌ای مطمئن نیستید، حتما آن را گوگل کنید و کلمه صحیح را به کار ببرید. همچنین استفاده از علائم نگارشی و دستور زبان در جای صحیح، باعث می‌شود خواننده شما بهتر منظورتان را درک کند. هر چیزی را که مطمئن نیستید یا نمی‌دانید گوگل کنید و درباره آن بخوانید. هرچه بیشتر تحقیق و بررسی کنید محتوان روان‌تر و صحیح‌تری خواهید نوشت.

13. مترادف کلمات را بشناسید.

نوشتن محتوا - مترادف کلمات

کلمات مانند شیرینی‌ها هستند. همه ما کلمات مورد علاقه خود را داریم. اما آیا مورد علاقه خوانندگان نیز هستند؟ تا به حال محتوای خود را بررسی کرده‌اید که چه کلماتی را بیش از حد استفاده می‌کنید؟ سعی کنید مترادف آن‌ها را پیدا کنید و در بعضی موارد از مترادف‌ها استفاده کنید.

14. زمانیکه برای وب می‌نویسید، محتوایتان را خرد کنید.

نوشتن محتوا - پاراگراف‌های کوتاه

اگر رمان می‌نویسید چندان مهم نیست که هر پاراگراف شما چقدر طولانی باشد اما دنیای وب نویسی بسیار متفاوت از کتاب نویسی است. در تولید محتوا برای وب، پاراگرافی با پنج خط عالی است. حتی پاراگرافی با سه خط می‌تواند فوق عالی باشد. محتوا نویسان بزرگ حتی پاراگراف‌هایی با یک جمله نیز می‌نویسند. نگران نباشید که قبل از زدن دکمه اینتر، ایده شما کامل نشده باشد. آن را خرد کنید و در پاراگراف‌های کوتاه توضیح دهید.

15. بررسی اجمالی محتوایتان را آسان کنید.

نوشتن محتوا - بررسی اجمالی

علاوه بر قرار دادن مهمترین اطلاعات در بالای محتوا، مطمئن شوید که متن شما به راحتی قابل بررسی است. بیشتر خوانندگان وب وقتی وارد صفحه‌ای می‌شوند ابتدا نگاهی اجمالی بر محتوای آن می‌اندازند تا ببینند اطلاعاتی که نیاز دارند در آن وجود دارد یا خیر. به ندرت کسی بدون بررسی اولیه محتوا، از ابتدا تا انتها را می‌خواند.

پس سعی کنید به جای استفاده از پاراگراف‌های طولانی و سنگین متنی، از لیست‌های بولت یا عددی استفاده کنید. همچنین با عناوین مشخص، بخش‌های مختلف را جدا کنید. این زیر عنوان‌ها نه تنها به خوانندگان در مرور صفحه کمک می‌کنند بلکه به موتورهای جستجو نیز کمک می‌کنند تا محتوای شما را پیدا کنند. برای عناوین اصلی در بالای صفحات از H1، عناوین مهم داخل محتوا H2 و عناوین جزئی زیر مجموعه عناوین مهم را H4، H3 و … قرار دهید.

همیشه از فضای سفید استفاده کنید. وجود فضای خالی در بین محتوای متنی، خواندن آن را راحت‌تر و لذت بخش‌تر می‌کند.

16. بعد از نوشتن محتوا به آن ارزش افزوده اضافه کنید.

نوشتن محتوا - اضافه کردن ارزش افزوده

محتوای شما همیشه باید از نظر ایده‌ پردازی و نکات عملی ارزشی برای خواننده داشته باشد. اما اگر می‌خواهید ترافیک بیشتر و بیشتری کسب کنید و رتبه صفحه در موتورهای جستجو افزایش یابد، به خواننده‌های خود هدیه‌های خاص دهید. برای این هدیه نیاز به هزینه زیادی نیست. می‌توانید لینک یک وبینار رایگان، دانلود کتاب الکترونیکی رایگان یا هر چیزی از این دست باشد. در این صورت خوانندگان نه تنها سایت شما را به عنوان مرجع برای خود قرار می‌دهند بلکه به دوستان نیز معرفی می‌کنند.

17. لینک‌های خود را به روز کنید.

نوشتن محتوا - به روز رسانی لینک‌ها

اکثر نویسندگان محتوای وب از اهمیت لینک‌های داخلی خبر دارند. لینک دادن به صفحات دیگر وب‌سایت، سئوی شما را بهبود می‌بخشد، اطلاعات مفیدی در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد و تعداد و زمان بازدید صفحات را افزایش می‌دهد. اما حتما لینک‌های مرتبط قرار دهید تا برای خواننده مفید باشد.

سعی کنید پست‌ها و صفحات قدیمی را دوباره مرور کنید و در صورت امکان لینک صفحات جدید را در آن‌ها قرار دهید. این کار نتایج جستجوی وب‌سایت شما را بهتر کرده، صفحات شما را برای کاربران مفیدتر و مرتبط‌ تر کرده و با این کار شما محتوای خود را تازه نگه می‌دارید. این کار یکی از راه‌های بهبود سئوی محتواهای قدیمی سبز است.

18. همیشه لینک منابع خود را قرار دهید.

نوشتن محتوا - لینک منابع

زمانیکه از محتوای سایت دیگری استفاده می‌کنید، حتما به آن سایت لینک دهید. داخلی یا خارجی بودن آن مهم نیست و نگران هدایت ترافیک خود به سایت دیگر نباشید. می‌توانید گزینه “باز شدن لینک در تب دیگر” را فعال کنید تا نگرانی انتقال ترافیک نباشید. شما با این کار حسن نیت خود را ثابت می‌کنید. سایت‌هایی که به آن‌ها لینک داده‌اید شما را می‌بینند و این برای بک لینک و کامنت گرفتن شما نیز مفید خواهد بود.

19. کاربر را تشویق به عمل مشخصی (CTA) کنید.

نوشتن محتوا - فراخوانی به عمل

هدف شما از نوشتن محتوا چیست؟ کاربران بعد از خواندن محتوای شما چه کاری باید انجام دهند؟ اگر جواب شما این است که “فقط آن را بخوانند”، بهتر است کار دیگری برای خود در نظر بگیرید. قبل از نوشتن محتوا باید بدانید که فراخوان به عمل (CTA) شما باید به چه منظوری باشد؟ و انقدر قانع کننده بنویسید که مخاطب چاره‌ای جز کلیک نداشته باشد.

حال چه فراخوان به عملی (CTA) را باید در محتوای خود قرار دهید؟ مثال‌هایی برای چگونه نوشتن برخی از CTAهایی که تقریبا در هر پست وبلاگ و یا صفحه فرودی می‌توانید قرار دهید عبارتند از:

 • دانلود؛ برای راهنمایی بیشتر درباره موضوع … راهنمای رایگان ما را دانلود کنید.
 • اشتراک در خبرنامه؛ برای دریافت هفتگی مطالب جدید در ایمیل خود، ثبت نام کنید.
 • اشتراک گذاری در رسانه‌های اجتماعی؛ کسی را می‌شناسید که این نکات برایش مفید باشد؟ این محتوا را به اشتراک گذارید و دوست و همکار خود را تگ کنید.
 • خرید؛ اینجا را کلیک کنید و با استفاده از کد “تولید محتوا” 30% تخفیف در خرید بگیرید.

زمانی‌که می‌خواهید CTA بنویسید، خود را به جای خواننده قرار دهید. چگونه متقاعد می‌شوید به درخواست شرکتی که تا به حال نام آن را نشنیده‌اید پاسخ مثبت دهید؟ حتی اگر این کار، اشتراک گذاری مقاله با یک دوست باشد. حال تلاش کنید CTA خود را طوری بنویسید که خوانندگان هرچه بیشتر به انجام آن ترغیب شوند و KPIهای بازاریابی و فروش شرکت را به دست آورید.

20. بهتر است خودتان محتوایتان را ویرایش نکنید.

نوشتن محتوا - ویرایش محتوا

در حالت ایده‌آل، بهتر است شخصی را برای ویرایش محتوای خود داشته باشید. اما اگر به هر دلیلی شخص دیگری برای ویرایش ندارید و نوشتن و ویرایش محتوا را خودتان انجام می‌دهید هر دو را در یک روز انجام ندهید. وقتی که تازه محتوایی را تولید کرده‌اید، ذهن شما هنوز درگیر موضوع است و ویرایش شما به درستی انجام نمی‌شود. آن را کنار بگذارید و یک روز یا حداقل چند ساعت بعد برای ویرایش آن برگردید.

در هر صورت اگر فقط خودتان ویرایش را انجام دهید، هرچقدر هم عالی این کار را بکنید، باز هم مواردی را از دست خواهید داد. اگر در شرکت شما شخصی وجود دارد که ویراستار خوبی می‌تواند باشد، بگذارید چشم دوم محتواهای شما باشد. به یاد داشته باشید که پشت هر نویسنده موفقی اعم از نویسنده‌های پر فروش یا کپی رایترهای کمپین‌های تبلیغاتی وایرال، یک ویرایشگر عالی وجود دارد.

21. به روز رسانی پست‌ها برای ارزش بیشتر

نوشتن محتوا - به روز رسانی پست‌ها

محتوای شما هرچقدر هم خوب باشد با گذشت زمان دیده می‌شود و اعتبار به دست می‌آورد. کم کم در شبکه‌های اجتماعی دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود، وبلاگ‌ها به آن لینک می‌دهند و موتور جستجو رتبه آن را بالا می‌برد اما همین گذشت زمان محتوا را به تاریخ انقضایش نزدیک می‌کند.

پس بعد از نوشتن محتوا آن را رها نکنید. مخصوصا محتواهایی که بهترین عملکرد را داشته اند، مجددا مورد بررسی قرار دهید تا بازدید کنندگان جدیدی به دست آورند. به آن‌ها محتوای به روز اضافه کنید و لینک‌ها و کلمات کلیدی آن را به روز کنید. موتورهای جستجو به آپدیت‌ها اهمیت می‌دهند و در رتبه بندی شما تاثیر می‌گذارد.

22. با یادگیری‌های بیشتر در زمینه نوشتن محتوای آنلاین و سئو، مهارت‌های خود را بالا ببرید.

نوشتن محتوا - یادگیری بیشتر

منابع بسیاری از جمله دوره‌های آنلاین، محتواهای متنی و فیلم‌های آموزشی بسیاری درباره مهارت‌های نوشتن محتوا در وب وجود دارد که برخی رایگان و برخی غیر رایگان هستند. هر روز برای یادگیری بیشتر تلاش کنید تا محتوای بهتری بنویسید و اطلاعات به روزتری داشته باشید.

جمع بندی

نوشتن کار سختی است و نوشتن محتوا برای وب‌سایت از آن هم سخت‌تر است. اما به یاد داشته باشید نیازی نیست از همان ابتدا بهترین محتوا را تولید کنید. نکاتی که گفته شد به شما کمک می‌کنند تا هر روز محتوای بهتری بنویسید و با بررسی منظم نیز می‌توانید آن‌ها را بهینه کنید. هرچه بیشتر یاد بگیرید و بیشتر بنویسید، به مرور محتوای وایرال عادت شما می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم آموخته‌ها و تجربیاتمان را به امید روشن کردن چراغی در راه نوشتن محتوا با شما در میان بگذاریم. برای آموزش کامل‌تر مقالات بیشتری را خواندیم تا بهتر بنویسیم. لطفا شما نیز نظرات و تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید. به امید هرچه غنی‌تر شدن وب فارسی.

منابع

نوشته چگونه شروع به نوشتن محتوا کنیم؟ راهنمای مرحله به مرحله اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/content-writing/feed/ 0
5 مرحله برای عنوان نویسی حرفه‌ای https://admood.ir/5-satages-for-writing-headlines-that-make-you-professional/ https://admood.ir/5-satages-for-writing-headlines-that-make-you-professional/#comments Sat, 07 Dec 2019 12:35:18 +0000 http://admood.ir/?p=2698 ممکن است شما هم به عنوان یک نویسنده محتوا، در اغلب موارد آن طور که باید به قسمت کلیدی استراتژی محتوای خود، توجه نکنید: انتخاب عنوان‌های جذاب برای پست‌ها. معمولا بعد از اینکه با دقت و وسواس بسیار محتوایی می‌نویسیم، عنوان نویسی را تا دقیقه‌های آخر فراموش می‌کنیم. عنوان‌های کوتاهی که بخشی بسیار مهمی از […]

نوشته 5 مرحله برای عنوان نویسی حرفه‌ای اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
ممکن است شما هم به عنوان یک نویسنده محتوا، در اغلب موارد آن طور که باید به قسمت کلیدی استراتژی محتوای خود، توجه نکنید: انتخاب عنوان‌های جذاب برای پست‌ها. معمولا بعد از اینکه با دقت و وسواس بسیار محتوایی می‌نویسیم، عنوان نویسی را تا دقیقه‌های آخر فراموش می‌کنیم. عنوان‌های کوتاهی که بخشی بسیار مهمی از استراتژی محتوا محسوب می‌شوند؛ زیرا در نگاه اول این عناوین هستند که افراد را به خواندن مطالب شما جذب می‌کنند.

تجربه ثابت کرده که نوشتن همین چند کلمه کوتاه، ممکن است به اندازه تولید کل متن محتوا زمان‌بر باشد. اما دانستن تکنیک‌های آزمایش شده عنوان نویسی، بسیار به سرعت و پیشرفت شما در این راه کمک خواهد کرد. از این رو در این مقاله قصد داریم راهنمای گام به گام و کاملی را در این زمینه به اشتراک بگذاریم. خواندن این پست، به شما می‌آموزد چگونه سریعا توجه افراد را به خود جلب کنید و آن‌ها را واردار کنید که روی لینک مطلب شما کلیک کنند.

چرا باید اصول عنوان نویسی را بدانیم؟

عنوان نویسی در استراتژی تولید محتوا، بسیار مهم و ضروری است زیرا بر اساس مطالعات Copyblogger، بیش از 80% بازدیدکنندگان تنها عنوان مقاله شما را می‌خوانند. یعنی تنها 20% از کاربران، مقاله شما را تا انتها مطالعه می‌کنند. از این رو عناوین بد می‌توانند باعث شکست بازاریابی محتوایی شما شوند.

Buzzfeed و Upworthy دو وب‌سایت معتبر هستند که ماهانه میلیون‌ها بازدید کننده دارند. دلیل موفقیت این دو وب‌سایت عمدتا به خاطر عناوین جذابی است که برای مقالات خود انتخاب می‌کنند. قطعا انتخاب چنین عنوان‌های حرفه‌ای، مستلرم دانستن نکاتی است که بعضا ساده به نظر می‌رسند. برای مثال اخیرا نتایج مطالعه‌ای توسط Content Marketing Institute، نشان داده که استفاده از – و : در عنوان‌، می‌تواند نرخ کلیک را تا 9% افزایش دهد.

استفاده از علامت دو نقطه در عنوان نویسی

اما اگر صرفا بخواهیم به هر قیمتی تکنیک‌هایی از این دست را -که در ادامه بیشتر توضیح می‎دهیم- پیاده کنیم و عنوان هیچ ارتباطی به مقاله نداشته باشد، باز هم شکست خواهیم خورد. علاوه بر این، اگر طول عناوین بیشتر از 62 کاراکتر باشند، موتورهای جستجو آن را نصفه نیمه نشان می‌دهند. این ناقص نشان دادن عناوین، در دراز مدت نرخ تبدیل را کاهش می‌دهد.

خلاصه اینکه بیش از 50% از اثربخشی پست شما، به خاطر عنوانی است که برای آن انتخاب می‌کنید. اگر نتوانید آن را قدرتمند و کلیک خور بنویسید، هر مرحله دیگر از بازاریابی محتوایی شما اتلاف وقت خواهد بود.

راهنمای کامل عنوان نویسی

مرحله 1: از اعداد و داده‌های خاص استفاده کنید

استفاده از اعداد و داده‌های خاص، روشی موثر برای جذاب‌تر کردن عناوین شما در نظر خوانندگان است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که عنوان‌های با اعداد، تا 73% اینگیجمنت ایجاد کرده و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

درصد استفاده از روش‌های مختلف برای عنوان نویسی

به گفته دبرا جانسون، یکی از دلایلی که باعث اثربخشی این روش می‌شود، این است که اعداد مانند شیرینی برای مغز هستند. به عبارت دیگر، مغز پذیرای اعداد است. طبق تحقیقات Content Marketing Institute، به نظر می‌رسد مغز اعداد فرد را بیش از اعداد زوج باور دارد. همچنین این مطالعات نشان دادند که اعداد فرد به افراد در به یادآوردن اطلاعات بیشتر کمک می‌کنند.

در نظر داشته باشید که حتما باید اعداد را با شماره، و نه حروف بنویسید. برای مثال حتما عنوان مقاله‌ «هفت مرحله برای شروع کسب‌وکار خانگی» را به این صورت تغییر دهید: «7 مرحله برای شروع کسب‌وکار خانگی».

استفاده از اعداد فرد در عنوان نویسی

نکته دیگر این است که اگر یک راهنمای گام به گام می‌نوسید، تعداد مراحل بیش از 9 تا نشود، زیرا معمولا مغز انسان پردازش همزمان بیشتر از 9 مورد را سخت می‌پندارد. اما اگر درباره ابزارها یا راه‌های مختلف انجام کاری محتوا می‌نویسید، محدودیتی در استفاده از تعداد موارد وجود ندارد.

مرحله 2: یک دلیل منطقی بیاورید

89% از پست‌های وب‌سایت‌ها کمتر از 100 بار به اشتراک گذاشته می‌شوند. برای اینکه زحماتی که برای تولید محتوا کشیدید هدر نرود، باید به افراد دلیل محکمی بدهید که چرا باید بر لینک محتوای شما کلیک کنند، آن را بخوانند و به اشتراک بگذارند.

برخی از این دلایل منطقی که می‌توانید در عناوین بنویسید، عبارتند از:

 • نکات
 • دلایل
 • درس‌ها
 • ترفندها
 • ایده‌ها
 • راه‌ها
 • اصول
 • واقعیت‌ها
 • رازها
 • استراتژی‌ها

مثال‌هایی از این نوع عنوان‌ها:

 • 5 نکته برای حرفه‌ای نوشتن محتوا
 • 15 درس که در راه 3 ساله سخت بلاگر بودنم آموختم
 • 8 اصل برای طراحی کامل لندینگ پیج
 • 17 واقعیت درباره بازاریابی محتوایی که نمی‌دانید
 • 3 استراتژی فوق العاده برای بهینه‌ سازی موتورهای جستجو

مرحله 3: جلب توجه کنید

هدف از عنوان این است که بیننده را به خواندن جمله اول سوق دهد. هر عنوان باید جلب توجه کند. «توجه» به معنای تمرکز ذهنی بر روی انجام یک کار مشخص است.

به خاطر داشته باشید که مشتریان شما، انسان‌هایی هستند که به سادگی توجه‌شان به موضوعات مختلف جلب می‌شود. متاسفانه هر سال توجه انسان‌ها کاهش می‌یابد. طبق آمار Statistica، مدت زمانی که یک فرد به طور متوسط می‌تواند تمرکز کند، 8.25 ثانیه است.

از طرفی وقتی بازدیدکنندگان درگیر سایت شما می‌شوند، احتمال اینکه محتوای آن را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراگ بگذارند، بیشتر می‌شود. درگیر کردن افراد نیز، مستلزم داشتن یک محتوای عالی است. و محتوای عالی با عنوانی شروع می‌شود که توجه خواننده را به خود جلب کند.

در واقع باید مشتریان و بازار هدف خود را به ادامه خواندن محتوایتان متقاعد کنید. بنابراین به جای اینکه تمام وقت و انرژی خود را صرف جمع آوری ایمیل‌های مشتریان و فروش بیشتر به آن‌ها کنید، بر نوشتن عنوان تمرکز کنید تا افراد به واسطه خواندن اولین جمله، جذب محتوای شما شوند.

در ادامه به توضیح روش‌های مختلفی برای نوشتن عناوین قدرتمند می‌پردازیم که منجر به کلیک‌های بیشتر و به تبع آن موفقیت کسب‌وکار شما می‌شوند:

1- عنوان خود را واضح بنویسید

عناوینی را بنویسید که به راحتی قابل فهم باشند. در این صورت هنگامی که کاربران از هر جایی با محتوای شما برخورد کنند، دیگر نیازی به تحلیل‌های سخت و پیچیده نخواهند داشت تا بفهمند در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید.

یکی از مواردی که خوانندگان را گیج می‌کند، استفاده از کلمات و عباراتی است که رایج و مرسوم نیستند. بنابراین به جای استفاده از کلمات تخصصی، توانایی خود را در توضیح مسائل پیچیده و ساده‌تر کردن آن‌ها برای فهم مردم عام نشان دهید.

سخن آلبرت انیشتین درباره توضیح ساده مسائل

شکی نیست که باید محتوای غنی تولید کنید اما در ضمن آن همیشه باید از کلمات و صفات معمولی استفاده کنید که افراد می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. به این طریق می‌توانید بازارایابان اینترنتی، بازاریابان محتوایی و وبلاگ نویسان را برای به اشتراک گذاری محتوای خود ترغیب کنید.

برای مثال Digital Photography School، یک سایت معروف محتوا محور است که عناوین مشخص و کلیک خوری دارد. با اینکه صنعت عکاسی پر از اصطلاحات فنی و تخصصی است، اما عنوان محتواها، این اطمینان را به خوانندگان می‌دهد که آن‌ها را گیج نخواهد کرد.

عنوان نویسی به شکل ساده و قابل فهم

2- از صفات جالب استفاده کنید

استفاده از صفات چه در زبان نوشتار و چه گفتار مهم اند و جلب توجه می‌کنند. همان طور که می‌دانید صفت، کلمه‌ای است که اسم یا ضمیر را در جمله توصیف می‌کند. به عنوان یک نویسنده محتوا می‌توانید عنوان‌های خود را با استفاده از صفات جالب، جذاب‌تر کنید؛ مانند استفاده از کلمات زیر:

 • جالب
 • رایگان
 • عجیب
 • باورنکردنی
 • مهم و ضروری و …

3- خواننده را مخاطب خود قرار دهید

مخاطب قرار دادن خوانندگان با ضمیر «شما»، روش قدرتمندی برای نوشتن عناوین است. neil patel توضیح می‌دهد: «شخصا در بسیاری از عناوینم از کلمه «شما» استفاده می‌کنم زیرا بررسی‌های من نشان داده که نرخ اینگیجمنت در پست‌هایی با این نوع عناوین معمولا بسیار زیاد است. همچنین اکثر آن‌ها، بیش از 700 بار در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده اند. کلمه «شما» توجه خوانندگان را به راحتی جلب می‌کند.»

استفاده از ضمیر مخاطب در عنوان نویسی

4- از کلمات احساسی استفاده کنید

همه کلمات بار احساسی یکسان و برابری ندارند. بعضی کلمات به سرعت نظر خوانندگان را تغییر می‌دهند و در آن‌ها ایجاد هیجان می‌کنند؛ تا حدی که افراد را به گریه می‌اندازند یا آن‌ها را می‌خندانند. در این مقاله، به این کلمات قدرتمند عاطفی «کلمات قدرت» می‌گوییم. در زیر چند کلمه قدرت ذکر شده که با استفاده از آن‌ها در عنوان می‌توانید خوانندگان را به عملی که هدف شماست، سوق دهید:

شگفت انگیز- معجزه- غم و اندوه- ایمان- دلیری و شجاعت- نترس و بی پروا- اعتقاد- تماشایی- سعادتمند- قدردان و سپاس‌گذار- مهیج- شاد و خوشحال- خیره کننده- قهرمان- پیروزی و …

مثال‌هایی از این نوع عناوین:

 • چگونه می‌توان با این 6 مرحله ساده، به نتایج خیره کننده در فروش رسید
 • چطور شجاعت کمکم کرد تا 3 کسب‌وکار آنلاینم را بسازم
 • 3 راز اینفلوئنسرمارکتینگ که هیچکس به شما نگفته است

مرحله 4: از فرمول‌های عنوان نویسی استفاده کنید

هر بازاریاب محتوایی یا ولاگ نویسی یک یا چند فرمول برای نوشتن عناوین دارد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید می‌خواهید از کدام نوع فرمول عنوان نویسی انتخاب کنید، میزان لیدهای محتواهای قبلی با عناوین مختلف را بررسی کنید. از این طریق فرمولی را که واقعا برای محتوا خاص شما کار می‌کند، پیدا خواهید کرد.

برخی از تولیدکنندگان محتوا ترجیح می‌دهند قبل از انتخاب عنوان، مطالب خود را بنویسند. با اینکه neil patel با این ایده موافق نیست، ولی من هم این کار را می‌کنم؛ چرا که به گفته خودش هیچ قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد و ممکن است آنچه برای استراتژی محتوای من مفید است، رویکرد مناسبی برای شما نباشد.

1- فرمول «x روش برای…»

تاکنون چند بار برای عنوان نویسی محتوای خود از این فرمول استفاده کرده‌اید؟ معمولا این نوع عناوین در ذهن افراد می‌مانند و مانند یک آهنربای اجتماعی عمل می‌کنند. به این صورت که هزاران نفر بعد از خواندن چنین محتوایی، آن را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک می‌گذارند. در زیر چند نمونه از این عناوین آورده شده است:

 • 3 گام شناخته شده برای کسب درآمد اینترنتی
 • چگونه این 3 راز، ترافیک وب‌سایت مرا تا 54% افزایش دادند؟
 • 17 روش آزمایش شده برای افزایش نرخ تبدیل

2- فرمول «خلاص شدن از (مشکل)…»

چه کسی است که نخواهد از شر مشکل آزاردهنده‌ای که دائما با آن روبروست، خلاص شود؟ وقتی عناوین خود را با توجه به این تمایل ذهنی افراد می‌نویسید، مخاطبان را جذب نوشته خود خواهید کرد؛ و به این صورت تا انتها آن را می‌خوانند.

این نوع عناوین معمولا در محتواهای مربوط به سلامتی و درمان کاربرد دارند؛ جایی که افراد به دنبال راهکاری برای درمان یا کاهش درد مشکلات جسمی‌ و روحی‌شان هستند -مثلا آکنه، زخم‌های پوستی، فشار خون بالا، بوی بد دهان و یا افسردگی و افکار منفی-. نمونه‌ای از این نوع عناوین را، در سایت روزنامه توسعه ایرانی مشاهده می‌کنید:

استفاده از خلاص شدن در عنوان نویسی

در واقع عنوان‌هایی که به خواننده وعده خلاص شدن از مشکلی را می‌دهد، او را به انجام سه مرحله زیر ترغیب می‌کند:

 1. کلیک روی عنوان
 2. خواندن پاراگراف اول تا متوجه شوند جواب سوال‌شان در این مطلب هست یا خیر
 3. خواندن مطلب تا انتها و اقدام

علاوه بر محتواهای بهداشتی و درمانی، از این عناوین می‌توان برای انواع مختلف محتواهای دیگر نیز استفاده نمود. برای مثال:

 • چگونه از شکست بازاریابی محتوایی خلاص شویم؟
 • وقت تلف کردن کافی است: از شبکه‌های اجتماعی خلاص شوید
 • 7 راه هوشمندانه برای خلاص شدن از بازاریابی وابسته و کسب درآمد بیشتر

3- فرمول «آیا می‌خواهید…؟»

این سبک عنوان نویسی نیز معمولا ترافیک بالایی ایجاد می‌کند. مانند آنچه در مورد مخاطب قرار دادن خواننده گفته شد، چنین عنوانی خوانندگان را به بحث و گفتگو وادار می‌کند و باعث می‌شود با وب‌سایت و مطالب شما احساس راحتی کنند. مثال‌هایی از این نوع عنوان نویسی عبارتند از:

 • آیا می‌خواهید بهینه سازی گام به گام نرخ تبدیل را یاد بگیرید؟
 • آیا می‌خواهید برای استارتاپ جدیدتان، سرمایه‌‌ای داشته باشید؟
 • آیا می‌خواهید یک برندسازی موفق داشته باشید؟

مرحله 5: موفقیت عنوان‌های خود را بررسی کنید

به طور کلی افراد دوست دارند که مقالات طولانی را به اشتراک بگذارند (معمولا بیشتر از 2000 کلمه). اما اگر این نکته را به تمام انواع محتوا تعمیم دهید، ساده انگاری است. در واقع به عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای، باید بتوانید بهترین استراتژی ممکن را برای نوع به خصوص محتوای خودتان انتخاب و به کار بگیرید.

میانگین میزان به اشتراک گذاری مقالات در فیس بوک به ازای تعداد کلمات

با وجود این آمار و ارقام، اگر نوشتن پست‌های بیشتر از 2000 کلمه برای نوع محتوای شما مناسب نباشد، فایده آن چیست؟ به همین دلیل لازم است صرفا به اطلاعات کلی که گفته شد و آماری که در این مقاله و جاهای دیگر می‌خوانید، اکتفا نکنید. مهم‌ترین مسئه، ارزیابی موفقیت بخش‌های مختلف محتوای خود شما و از جمله عنوان آن است. به دلیل اهمیت این موضوع در مقاله دیگری شاخص‌های کلیدی عملکردی را که برای محتوا باید اندازه گیری کنید، آورده‌ایم.

نتیجه گیری

در این مقاله 5 مرحله گام به گام را برای عنوان نویسی محتوایی که می‌نویسید، توضیح دادیم. تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی برای نوشتن عنوان‌های جذاب وجود دارد که کاربر گوگل را به خواندن کامل محتوای ترغیب می‌کند. اما همانطور که گفتیم، مهم‌تر از این تکنیک‌ها، پیدا کردن مدل منحصر به فرد محتوا نویسی و دقیق‌تر از آن عنوان نویسی است تا همیشه مخاطبان خاص‌تان، شما را در انبوه محتواهای تولید شده پیدا کنند.

منابع

contentmarketinginstitute

neilpatel

نوشته 5 مرحله برای عنوان نویسی حرفه‌ای اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/5-satages-for-writing-headlines-that-make-you-professional/feed/ 2
پرفورمنس مارکتینگ: تبلیغات هوشمند و به صرفه https://admood.ir/performance-marketing/ https://admood.ir/performance-marketing/#comments Wed, 04 Dec 2019 12:45:48 +0000 http://admood.ir/?p=2601 هر کسب‌وکاری برای تبلیغ برند خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند اما همه در یک نقطه مشترک هستند و آن محاسبه درصد موفقیت روش‌های مختلف است. در تبلیغات آنلاین که می‌تواند شامل رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت شخصی ، ایمیل مارکتینگ یا همکاری در فروش باشد، محاسبه میزان موفقیت توسط پرفورمنس مارکتینگ امکان پذیر است. پرفورمنس مارکتینگ […]

نوشته پرفورمنس مارکتینگ: تبلیغات هوشمند و به صرفه اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
هر کسب‌وکاری برای تبلیغ برند خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند اما همه در یک نقطه مشترک هستند و آن محاسبه درصد موفقیت روش‌های مختلف است. در تبلیغات آنلاین که می‌تواند شامل رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت شخصی ، ایمیل مارکتینگ یا همکاری در فروش باشد، محاسبه میزان موفقیت توسط پرفورمنس مارکتینگ امکان پذیر است.

پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکرد یکی از استراتژی‌ها برای بازاریابی آنلاین است که در آن اقدامات بازاریابی قابل اندازه گیری و کنترل پذیر هستند. به عبارت دیگر، بازاریابی عملکرد به معنای سنجش تاثیر تبلیغات آنلاین، تطبیق و موثرتر کردن آن است. و بدین منظور از ابزاهای مختلفی همچون سئو، همکاری در فروش یا تبلیغات نمایشی استفاده می‌کند. در این مدل، دریافت هزینه نیز بر اساس مدل‌های پرداخت صورت می‌گیرد.

تعریف: پرفورمنس مارکتینگ یک استراتژی در حوزه بازاریابی آنلاین است. و در زمینه ایجاد مشتری جدید و حفظ مشتری قبلی به کار برده می‌شود. هدف از آن، ترغیب کاربر به انجام عمل یا خرید از طریق اقدامات قابل اندازه گیری است.

مدل‌های پرداختی در پرفورمنس مارکتینگ

 • هزینه به ازای 1000 بازدید (CPM): برای هر 1000 بازدید از تبلیغ، تبلیغ کننده باید هزینه توافقی را بپردازد.
 • هزینه به ازای کلیک (CPC): تبلیغ کننده به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات آنلاین، مبلغ تعیین شده را پرداخت می‌کند.
 • هزینه به ازای لید (CPL): به ازای هر فرد که تبدیل به لید تبلیغ کننده می‌شود، پرداخت صورت می‌گیرد. این مرحله قبل از تبدیل شدن فرد به مشتری است.
 • هزینه به ازای عمل (CPA): در این مدل، تبلیغ کننده عملی خاص همچون نصب برنامه، خرید و غیره را انتخاب کرده و به ازای هر عمل، هزینه را پرداخت می‌کند.

تبلیغات از طریق پرفورمنس مارکتینگ ، برای هر کسب‌وکاری، کوچک یا بزرگ، روشی مقرون به صرفه برای بهینه سازی بودجه بازاریابی و کمپین‌ها است.

ویژگی‌های مهم پرفورمنس مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ - ویژگی‌ها

قابل اندازه گیری

اندازه گیری نقش مهمی در پرفورمنس مارکتینگ دارد. در حالیکه محاسبه درصد موفقیت در بازاریابی سنتی دشوار است، در بازاریابی عملکرد می‌توانید تمام واکنش‌ها و معاملات گروه هدف را سریع و مشخص ثبت کنید. به طور مثال تعداد کاربرانی که جدید ثبت نام می‌کنند، تعداد فروش محصول، ثبت دریافت خبرنامه یا کلیک بر روی بنر تبلیغاتی، کاملا قابل اندازه گیری و بررسی هستند. با این حال، پرفورمنس مارکتینگ تنها در صورتی که رفتار کاربر در زمان بازدید سایت قابل مشاهده باشد، امکان اندازه گیری را در اختیار قرار می‌دهد.

بهینه سازی

در پرفورمنس مارکتینگ، طراحی، متن، محیط، پیشنهاد کلیک یا هر پارامتر دیگری مربوط به تبلیغ، می‌تواند در هر زمانی تغییر کند. در این صورت کارایی کمپین بازاریابی انجام شده، می‌تواند در طول مدت اجرا، تغییر و بهینه سازی شود.

چند بخشی

برای بهینه سازی کمپین در هر زمان، بهتر است استراتژی پرفورمنس مارکتینگ شما از چند بخش تشکیل شود. در این صورت هر بخش را به صورت جداگانه می‌توان مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و ارزش هر بخش را بررسی کنید. اگر این بخش‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید، خواهید دید که کدام راندمان پایین‌تری دارد و کدام نتیجه بهتری داشته است.

شبکه سازی

پرفورمنس مارکتینگ به دیگر عناصر مارکتینگ در زمینه‌های مختلف لینک می‌شود و از این طریق، به موفقیت بیشتری می‌رسد. به طور مثال، می‌توان تعامل قوی بین آگاهی دادن درباره پلت‌فرم تبلیغاتی و بالا رفتن نرخ کلیک مشاهده کرد. این را به خاطر داشته باشید که تعامل بخش‌های مختلف، شما را قوی‌تر خواهد کرد و به موفقیت بیشتری می‌رسید.

بخش‌های مختلف پرفورمنس مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ - بخش‌های مختلف

برای داشتن کمپین بازاریابی موفق، باید به هر 4 بخش توجه داشته باشید.

1. اهداف

تعیین اهداف در بازاریابی عملکرد همچون دیگر مدل‌های بازاریابی بسیار مهم است. اهداف شما باید با توجه به بودجه و زمان شما مشخص شوند. به طور مثال افزایش فروش به میزان X% نسبت به سال گذشته. بسیاری از کمپین‌های بازاریابی تمرکز کامل بر فروش دارند. اما بازاریابی عملکرد می‌تواند ابزار مناسبی در زمان قبل از فروش نیز باشد. مثلا برای افزایش تماس مشتریان. همچنین در زمان پیگیری فروش نیز می‌تواند موثر باشد.

چه اهدافی را می‌توان برای استراتژی پرفورمنس مارکتینگ انتخاب کرد؟

پرفورمنس مارکتینگ - اهداف

با توجه به کانال‌های بازاریابی انتخاب شده در کمپین خود، می‌توانید KPI (شاخص‌های کلیدی عملکرد) مشخصی را به دست آورید. مثال‌های زیر نشان می‌دهند که چگونه می‌توان اهداف مختلفی برای پرفورمنس مارکتینگ مشخص کرد؟

پرفورمنس مارکتینگ - مثال برای اهداف

2. کانال‌های بازاریابی

برای رسیدن به اهداف‌تان از طریق پرفورمنس مارکتینگ، نیاز به استفاده از ابزارهای مختلفی دارید. هر یک از کانال‌های پرفورمنس مارکتینگ نام برده شده در زیر، برای هر کمپین بازاریابی موفق لازم است. که با توجه به اهداف خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تبلیغات موتور جستجو (SEA)

تبلیغات موتور جستجو شامل تبلیغات پولی است که در صفحات نتایج گوگل یا دیگر موتورهای جستجو ظاهر می‌شود. در این صورت وب‌سایت‌ها در ازای پرداخت وجه، رتبه بندی بهتر را خریداری می‌کنند و موتور جستجو با قرار دادن علامت تبلیغ در کنار نام وب‌سایت، او را در بالا، کنار یا زیر نتایج جستجوی ارگانیک برای کلمات کلیدی مشخصی قرار می‌دهد.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

مجموعه اقداماتی است که برای افزایش رتبه وب‌سایت در موتور جستجو انجام می‌شود. بهینه سازی وب‌سایت از نظر الگوریتم‌های موتور جستجو و برای تجربه کاربری بهتر، باعث بالا رفتن رتبه آن و بازدید بیشتر توسط کاربران می‌شود.

اصطلاح تبلیغات موتور جستجو اغلب در ارتباط با بازاریابی موتور جستجو (SEM) استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که بازاریابی موتور جستجو تلفیقی از سئو (SEO) و تبلیغات موتور جستجو (SEA) است.

بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش

زمانی که وب‌سایتی، لینک وب‌سایت دیگری را به عنوان تبلیغ بر روی سایت خود قرار می‌دهد، در واقع فضای تبلیغاتی را برای او فراهم می‌کند. در این صورت آگهی دهنده تنها در صورت رسیدن به اهداف گذاشته شده برای پرفورمنس مارکتینگ همچون کلیک بر روی لینک، ارتباط یا فروش، مبلغی را پرداخت می‌کند.

رپورتاژ آگهی‌ها می‌توانند مثال خوبی برای بازاریابی وابسته باشند. همچنین سیستم همکاری در فروش دیجی کالا نیز مثالی برای این روش است. در سیستم همکاری در فروش دیجی کالا، شما لینک صفحه‌ای از این وب‌سایت را بر روی سایت خود قرار می‌دهید و به ازای ورودی که از سمت سایت شما به داخل سایت دیجی کالا صورت می‌گیرد، دیجی کالا مبلغی را به شما می‌پردازد.

بازاریابی ایمیلی و خبرنامه‌ها

این دو کانال در بازاریابی آنلاین، ابزاری بسیار مفید برای افزایش ترافیک وب‌سایت و وفاداری مشتریان شما است. از طریق بازاریابی ایمیلی، می‌توانید یک نفر (ارتباط نفر به نفر) یا به صورت همزمان افراد زیادی را خطاب قرار دهید. اما خبرنامه برای تمامی افرادی که در آن ثبت نام کرده‌اند، به صورت یک شکل فرستاده می‌شود.

تبلیغات نمایشی

کسانی که از وب‌سایت خود به عنوان فضای تبلیغاتی استفاده می‌کنند، فقط از تبلیغات متنی استفاده نمی‌کنند. بلکه تبلیغات گرافیکی همچون بنرهای تبلیغاتی را نیز نمایش می‌دهند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

این فرم از بازاریابی آنلاین در چند سال گذشته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. در ایران تبلیغات شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، تلگرام، توییتر، لینکدین و آپارات به بخشی جدایی ناپذیر برای پرفورمنس مارکتینگ بسیاری از شرکت‌ها تبدیل شده است.

بن دادن

محصول شما خواه مواد شوینده، مواد غذایی، پوشاک یا هر چیزی که باشد، می‌توانید از طریق بن‌های تخفیفی کمپین بازاریابی داشته باشید. بن‌های تخفیفی ابزار معتبری برای شرکت‌های مختلف هستند. و برای کاربران نیز جذابیت خاصی دارند.

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ

این بازاریابی برای زمانی است که تبلیغ کننده بخواهد بدون ایجاد مزاحمت برای کاربر، آگاهی از برند خود بدهد. این اتفاق معمولا از طریق کمپین‌های تبلیغاتی که توجه زیادی را جلب می کنند، حاصل می‌شود.

پرفورمنس مارکتینگ - کانال‌های مختلف

3. تجزیه و تحلیل

همانطور که گفتیم، پرفورمنس مارکتینگ می‌تواند نرخ تبدیل تبلیغات را نشان دهد اما چگونه؟ تجزیه و تحلیل کمپین پرفورمنس مارکتینگ خود را به بعد از آن موکول نکنید بلکه در طول کمپین نیز آن را بررسی کنید و در صورت نیاز بهینه سازی انجام دهید. برخی ابزارها در این راه به کمک شما می‌آیند که از این جمله، گوگل آنالیتیکس، گوگل ادز و موارد مشابه هستند. به عنوان مثال می‌توانید تعداد بازدید، کلیک و خرید از طریق کمپین تبلیغاتی خود را ببینید. و با ارزیابی داده‌ها، درصد موفقیت تبلیغات را بررسی کنید.

4. بهینه سازی

کنترل مداوم کمپین‌های پرفورمنس مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا هر زمان که بخواهید تغییراتی در آن‌ها ایجاد کنید و قبل از اتمام مدت کمپین، آن‌ها را بهبود ببخشید.

پرفورمنس مارکتینگ محتوا

پرفورمنس مارکتینگ محتوا در واقع بررسی عملکرد بازاریابی محتوایی شما است. زمانی که تبلیغی را برای مخاطب خود می‌سازید و منتشر می‌کنید، محتوای آن بسیار مهم است. در این بین سه مرحله در پرفورمنس مارکتینگ محتوا دخیل هستند:

 • هدف گذاری: در این مرحله شما انواع محتوایی که برای مخاطبانتان می‌تواند جذاب باشد را تولید می‌کنید. در این بین سئوی محتوا را فراموش نکنید.
 • بهینه سازی محتوا: در طول کمپین پرفورمنس مارکتینگ محتوا، داده‌هایی که از محتواها به شما می‌رسند بررسی می‌کنید و محتوای موفق را مشخص می‌کنید. سئوی محتوا می ‌تواند در موفقیت محتوا تاثیرگذار باشد.
 • نتایج: تمامی داده‌های به دست آمده را برای استفاده‌های بعدی حفظ کنید. هرچه داده‌های شما در طول کمپین‌های مختلف بیشتر شوند، KPI قوی‌تری به دست می‌آورید که باعث می‌شود عاقلانه‌تر و به دور از حدس و گمان تصمیم بگیرید و هزینه کنید.

نکاتی برای موفقیت در پرفورمنس مارکتینگ

1. بر روی صفحه فرود (landing page) و پیشنهادات مناسب متمرکز شوید.

در طول کمپین پرفورمنس مارکتینگ، یک صفحه فرود بد می‌تواند بازدید کنندگان را از تبدیل شدن باز دارد و یک پیشنهاد بد نیز آن‌ها را از کلیک کردن منصرف می‌کند. همچنین شرکای تبلیغاتی خود را نیز از دست خواهید داد.

به عنوان تبلیغ کننده مطمئن باشید که پیشنهادات تبلیغاتی که به ناشر می‌دهید، از صفحات فرود مناسبی برخوردار باشد. همچنین وب‌سایت خود را از طریق دستگاه‌های مختلف همچون دسکتاپ و موبایل بررسی کنید تا مشکلی نباشد.

به عنوان ناشر، همیشه لینک‌ها و پیشنهادات را بررسی کنید، جدیدترین مطالب را منتشر کنید و صفحات فرودی که در دست اجرا هستند را ابتدا به روز رسانی کنید و سپس انتشار دهید.

2. تست A/B و بهینه سازی برای KPI های پربازده

همانطور که هر بازاریاب خوبی می‌داند، انجام آزمایش و بررسی نتایج آن برای عملکرد هر استراتژی بازاریابی ضروری است. وقتی صحبت از پرفورمنس مارکتینگ است، تکنیک و استراتژی‌های مختلف را بررسی کنید تا بهینه ترین حالت محتوا، نرخ کلیک و ترافیک را با استفاده از تست A/B را به دست آورید.

3. منابع ترافیکی خود را انتخاب کنید.

در پرفورمنس مارکتینگ بسیار مهم است که اطمینان داشته باشید ترافیک شما از منابع قابل اطمینان و معتبر به دست آمده است. زمانی که از منابع معتبری کمتری تبلیغ می‌شوید، صداقت شما برای مشتریان زیر سوال می‌رود و مانع بازدید و خرید دوباره از شما می‌شود.

4. تا جایی که می‌توانید پیگیری و نظارت داشته باشید.

نرخ پرش (bounce rates)، اتریبیوشن (Attribution)، موبایل در مقابل دسکتاپ و دیتاهای مهم دیگر از این دست، می‌توانند بینش بهتری درباره استراتژی‌هایی که بهتر جواب داده‌اند، می‌دهند. در اینجا نیز بررسی و محاسبه سود و ضرر برای رسیدن به بهترین نتیجه در طول کمپین پرفورمنس مارکتینگ شما مهم است. بدون تجزیه و تحلیل و بهینه سازی، برنامه و فروش شما رشد نخواهد داشت.

5. مطیع باشید.

پرفورمنس مارکتینگ تماما درباره شبکه سازی بین برندها و پلت فرم‌های تبلیغ کننده است تا بتوانید مخاطبان بیشتری را برای خود به دست آورید و فروش را افزایش دهید. برای موفق بودن در این راه، هر دو گروه باید تابع قوانین باشند. و از قوانین روز آگاه بمانند تا در طول کمپین به مشکلی بر نخورند.

منابع

نوشته پرفورمنس مارکتینگ: تبلیغات هوشمند و به صرفه اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/performance-marketing/feed/ 2
بهترین روش‌های گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ https://admood.ir/gamification-in-digital-marketing/ https://admood.ir/gamification-in-digital-marketing/#respond Wed, 04 Dec 2019 06:37:20 +0000 http://admood.ir/?p=2564 دنیای دیجیتال از اطلاعات بسیار زیادی اشباع شده است. کاربران به انگیزه‌ای نیاز دارند که آن‌ها را مجاب به استفاده از محتوای شما کند. این انگیزه باید فراتر از یک تیتر جذاب باشد. چیزی که آن‌ها را شگفت زده کرده و کمک کند که بر آن چه انجام می‌دهند، تمرکز کنند. این تمرکز و به […]

نوشته بهترین روش‌های گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
دنیای دیجیتال از اطلاعات بسیار زیادی اشباع شده است. کاربران به انگیزه‌ای نیاز دارند که آن‌ها را مجاب به استفاده از محتوای شما کند. این انگیزه باید فراتر از یک تیتر جذاب باشد. چیزی که آن‌ها را شگفت زده کرده و کمک کند که بر آن چه انجام می‌دهند، تمرکز کنند. این تمرکز و به عبارتی ایجاد اینگیجمنت و تعامل با کاربر، نبرد بزرگی است که همه کسب‌وکارها در تلاش برای برنده شدن در آن هستند. اما مشکل مشترکی که همه آن‌ها دارند، چیست؟ پاسخ این سوال، استفاده از استراتژی نادرست است. استراتژی نادرست، به معنای اشتباه بودن اصل کاری که انجام می‌دهید نیست. در واقع با توجه به استفاده روزافزون کسب‌وکارها و از جمله رقبای شما از دیجیتال مارکتینگ، اجرای طرح متفاوت یک ضرورت محسوب می‌شود. نادیده گرفتن این ضرورت، خطای بزرگی است که می‌تواند به سادگی بازاریابی دیجیتال شما را با شکست مواجه کند. این طرح و استراتژی متفاوت، می‌تواند استفاده از گیمیفیکیشن یا بازی سازی باشد. این مقاله به توضیح بهترین روش‌های گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ می‌پردازد. این روش‌ها الهام بخش شما در اجرای طرح متفاوتی در کسب‌وکارتان خواهد بود.

گیمیفیکیشن چیست؟

احتمالا بارها اصطلاح گیمیفیکیشن یا بازی‌وار سازی را شنیده‌اید. اما آیا واقعا می‌دانید معنی آن چیست؟ گیمیفیکشن چیزی فراتر از ادغام بازی در یک وب‌سایت یا اپلیکیشن است. در واقع گیمیفیکیشن (Gamification) یا بازی‌وار سازی، هنر افزودن مکانیسم‌های بازی در فضاهایی است که به صورت پیش فرض برای بازی طراحی نشده‌اند.

تعریف گیمیفیکیشن

همانطور که احتمالا بدانید، بازی‌هایی مانند Clash of Clans و Angry Birds با استقبال زیادی از سمت مخاطبان بزرگسال روبرو شد و اتفاقا بسیار هم سودآور بودند! آن‌ها بار دیگر ثابت کردند که بازی فقط برای کودکان نیست و چه بسا در بسیاری از موارد هدف اصلی از طراحی آن، سرگرمی نباشد.

حقیقت این است که کسب‌وکارها برای افزایش نرخ تبدیل، الهام بخشیدن به کارمندان و در اغلب موارد وفادار نمودن مشتری به برندشان، از انواع متدهای گیمیفیکیشن استفاده می‌کنند تا در نهایت سود خود را افزایش دهند. متدهایی که تشخیص بازی گنجانده شده در آن‌ها، همیشه کار ساده‌ای نیست. نگاهی به آمار و ارقام اینفوگرافیک زیر نشان دهنده اهمیت بالای استفاده از گیمیفیکیشن در زمینه‌های مختلف است:

آمار گیمیفیکیشن

استفاده از گیمیفیکیشن، مستلزم افزودن یکسری عناصر و المان‌ها به وب‌سایت یا اپلیکیشن شماست؛ مانند جوایز، چالش‌ها و موارد دیگر. این امر باعث ایجاد حس مطلوب کسب دستاورد در افراد می‌شود. در واقع در گیمیفیکیشن، ذات رقابتی افراد مورد هدف قرار می‌گیرد که در نتیجه آن، ترغیب می‌شوند بیشتر و بیشتر از وب‌سایت یا اپلیکیشن شما استفاده کنند، زیرا از آن لذت می‌برند. چه کسی است که برنده شدن را دوست نداشته باشد؟

چرا گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ؟

 • ایجاد یک تجربه سرگرم کننده برای مخاطبان‌تان، منجر به یک رابطه طولانی مدت با آن‌ها می‌شود.
 • با گیمیفیکیشن می‌توانید مشتریان خود را به مشارکت تشویق کنید، چرا که دستاورد گیمیفیکیشن برای آن‌ها شانسی برای دریافت پاداش، بردن چیزی یا کسب اطلاعات است.
 • گیمیفیکیشن باعث ایجاد رابطه عاطفی بین شما و مشتریان می‌شود و این مسئله احتمالا باعث وفاداری آن‌ها به برند شما خواهد شد.
 • افزودن عناصر بازی در حوزه‌های مختلف کسب‎‌وکارتان امکان پذیر است. علاوه بر مواردی که ذکر شد، از گیمیفیکیشن در مدیریت پروژه، استخدام و بازاریابی نیز می‌توان استفاده کرد.

جوانب مثبت و منفی استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی

به طور کلی استفاده از گیمیفیکیشن بسیار جالب به نظر می‌رسد، اما آیا این استراتژی برای کسب‌وکار خاص شما ارزش سرمایه گذاری دارد؟ این جوانب را قبل از انتخاب این استراتژی به خاطر داشته باشید:

جوانب مثبت

 • گیمیفیکیشن باعث افزایش تعامل با مشتریان، شرکا و چشم اندازهای مختلف می‌شود. دادن پاداش به آن‌ها (که لزوما مادی نیست و حتی ممکن است محتوای ارزشمندی باشد) می‌تواند وفاداری و احساس مثبت آن‌ها را نسبت به کسب‌وکار شما افزایش دهد.
 • گیمیفیکیشن با احساس میل به رقابت و کسب دستاورد افراد مرتبط است. مردم می‌خواهند مورد توجه قرار گرفته و پاداش بگیرند؛ و وقتی نسبت به هم‌سالان خود عملکرد بهتری داشته باشد، این حس به آن‌ها دست می‌دهد که کار بزرگی کرده‌اند.
 • گیمیفیکیشن به شناخت چشم‌ اندازهای مختلفی که برای کسب‌وکارتان درنظر دارید، کمک می‌کند. داشتن ابزارهای بازی‌وار سازی، چشم اندازی به شما می‌دهد که پیشنهادهای شخصی‌تر و مختص برند خودتان به مشتریان ارائه کنید.

جوانب منفی

 • در بعضی موارد، لازم است بعد از اجرای گیمیفیکیشن، استراتژی خود را تغییر دهید که نیاز به مدیریت پیچیده‌ای دارد.
 • گاهی گیمیفیکیشن باعث ایجاد احساسات منفی مانند سرخوردگی و رقابت غیردوستانه در میان مخاطبان می‌شود که کاملا برعکس هدف مورد انتظار شماست.
 • اگر بازی‌وار سازی شما به اندازه کافی هوشمندانه نباشد، ممکن است مخاطبان از آن صرفا برای سرگرمی استفاده کنند و باز هم به هدف تجاری که در پس آن دارید، نرسید.

گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ

همان طور که در مقاله دیجیتال مارکتینگ نیز اشاره کردیم، گیمیفیکیشن یک ابزار سنتی در دنیای بازاریابی نیست و بیشتر در حوزه بازاریابی دیجیتال جای دارد. این ابزار را می‌توان در بسیاری از محصولات، خدمات و یا هر مرحله از سفر مشتری اعمال کرد و به راحتی با هر بودجه‌ای آن را تنظیم نمود. اما اساسا تاثیر گیمیفیکیشن بر استراتژی بازاریابی شما چیست؟

هنگامی که یک شرکت از ایده‌های خلاقانه و نوآورانه‌ای مانند گیمیفیکیشن استفاده می‌کند، مردم آن را شرکت آینده نگرتری در نظر می‌گیرند. این امر بر قدرت کمپین شما تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، گیمیفیکیشن باعث ارتباط طولانی مدت بین شما و مشتریان می‌شود. در نتیجه باعث استفاده بیشتر آن‌ها از محتوای شما خواهد شد. همه به این دلیل که شما یک کمپین خاطره انگیز ایجاد کرده‌اید!

6 مرحله ساده اما ضروری برای شروع گیمیفیکیشن

1- هدف از گیمیفیکیشن را تعیین کنید

یک دید کلی از آنچه می‌خواهید گیمیفیکیشن برای شما به ارمغان بیاورد، داشته باشید. چه انتظاری از گیمیفیکیشن برای کسب‌وکارتان دارید؟ ترافیک بیشتر؟ نرخ تعامل یا اینگیجمنت بالاتر؟ پاسخ این سوالات را دقیقا مشخص کنید.

2- به خواسته مخاطبان‌تان توجه کنید

مهم است وقتی که می‌خواهید از بازی به عنوان ابزاری برای بازاریابی خود استفاده کنید، نباید فقط سلیقه شخصی خود را اعمال کنید. مخاطب خود را درنظر داشته باشید. چه چیزی برای آن‌ها جذاب‌تر است؟ گیمیفیکیشن چه نفعی برایشان دارد؟ واضح است که رفتار مخاطبان در برابر یک شبه بازی، بسته به رده سنی‌شان متفاوت خواهد بود.

3- با قدم‌های کوچک شروع کنید

به جای اینکه از همان ابتدا بازی‌های سخت و پیچیده‌ای برای جذب مخاطبان بیشتر طراحی کنید، گیمیفیکیشن را با مراحل کمی بسازید. با یک شبه بازی ساده شروع کنید تا ببینید روند استراتژی شما چگونه می‌گذرد. در ابتدای کار، به ازای گذراندن مراحل و چالش‌های کوچک، به مشتریان پاداش دهید. مانند این کمپانی که در رویدادی، از طرح آزمون‌هایی با تلفن همراه استفاده کرد و موفق به کسب 95% مشارکت شد.

4- پاداشی را که می‌خواهید بدهید، مشخص کنید

از همان شروع استفاده از گیمیفیکیشن، باید پاداش‌هایی را که مشتریان به ازای درگیر شدن در بازی و برنده شدن دریافت می‌کنند، واضح باشد. این پاداش‌ها، می‌توانند مالی یا غیرمالی باشند.

5- گیمیفیکیشن باید سرگرم کننده باشد

مهم نیست مشغول چه نوع کسب‌وکاری هستید؛ صرفا سعی کنید تا جایی که ممکن است با استفاده از این ابزار تجربه لذت بخشی را به مخاطبان‌تان بدهید.

6- جسارت داشته باشید و ریسک کنید

بعد از اینکه کمی در گیمیفیکیشن طراحی شده تجربه کسب کردید و رفتار مخاطبان را بررسی نمودید، نوبت به پیشرفته‌تر کردن آن می‌رسد. بعد از مدتی چیزهای جالب‌تری به آن اضافه کنید که بیشتر با واقعیت در ارتباط باشد و شما را به هدف تجاری‌تان نزدیک کند.

4 روش گیمیفیکیشن برای موفقیت در قیف تبدیل

روش 1: پاداش دادن به ازای اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

این روش اغلب تحت عنوان هک رشد یا growth hack توصیف می‌شود. شرکت‌هایی که برای به اشتراک گذاشتن سیستم‌ خود به کاربران پاداش می‌دهند، در واقع از گیمیفیکیشن بهره می‌برند. با دادن جایزه به کاربر، شرکت‌ها از ذات رقابتی و آزاد شدن دوپامین افراد استفاده می‌کنند. به عنوان مثال Uber برای کاربرانی که اپلیکیشن Uber را به یک نفر معرفی کنند، یک سفر رایگان به عنوان پاداش در نظر گرفته است.

گیمیفیکیشن اوبر

مثال دیگر استفاده از این روش، Dropbox است که به ازای هر نفری که کاربر معرفی کند، 500 مگابایت فضای بیشتر در اختیارش قرار می‌دهد. ترکیب گیمیفیکیشن با اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی و دعوت سایرین از این طریق، راهی عالی برای افزایش اینگیجمنت وب‌سایت شماست. شما برای متقاعد کردن کاربران‌تان که برندتان را به دیگران معرفی کنند، چه پیشنهادی دارید؟

روش 2: استفاده کوتاه مدت برای درگیر کردن مخاطب

سایت Codecademy از تکنیک متفاوتی برای گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ خود استفاده می‌کند. این شرکت این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بدون ثبت نام در سایت و فقط با انجام یکسری تکالیف از سیستم یادگیری کدنویسی استفاده کنند. کمی بعد از اینکه کاربران در سایت درگیر شدند، از آن‌ها خواسته می‌شود برای اینکه پیشرفت‌شان را از دست ندهند، ثبت نام کنند.

گیمیفیکیشن کداکادمی

این روش برای درگیرکردن بازدیدکنندگان سایت، کاهش نرخ پرش و افزایش نرخ تبدیل کار می‌کند. وقتی کاربران درگیر پلتفرم Codecademy شده و از آن سود ببرند، با احتمال بیشتری در سایت ثبت نام خواهند کرد.

روش 3: القای حس فوریت به مخاطبان

اضافه کردن شمارش معکوس یکی دیگر از روش‌های موثر گیمیفیکیشن است. این روش کاربران را به اقدام یا تبدیل ترغیب می‌کند. به عنوان مثال Dodocase، یک سایت فروش لوازم جانبی محصولات اپل، شمارشگر معکوسی به عنوان یک بنر در بالای سایت خود دارد که نشان می‌دهد چقدر تا پایان مهلت تخفیف مانده است:

گیمیفیکیشن در Dodocase

افزودن المانی مانند تایمر، کاربران را ترغیب می‌کند که سریع‌تر عمل کنند. Woot.com، یک فروشگاه آنلاین، نیز از تکنیک مشابهی استفاده می‌کند. در این وب‌سایت از یک نوار پیشرفت استفاده شده که درصد تعداد باقی مانده محصول را نشان می‌دهد:

گیمیفیکیشن woot

استفاده از گیمیفیکیشن برای افزودن عناصری که فوریتی را به مخاطب القا می‌کنند، بازدیدکنندگان را به انجام اقدامات جدید تشویق می‌کند. همچنین منجر به تبدیل‌های بیشتر و سریع‌تر می‌شود -چیزی که آرزوی هر بازاریابی است!

روش 4: استفاده از تخته امتیازات

نمایش تابلویی که امتیازات کاربران را نشان دهد، یکی دیگر از راه‌های سودآوری با استفاده از ذات رقابت طلب انسان است. Teleflora (یک فروشگاه آنلاین گل) مثال بسیار خوبی برای این روش گیمیفیکیشن است: در این وب‌سایت به ازای هر دلاری که پرداخت می‌شود، کامنت‌هایی که زیر پست‌های فیس بوکشان گذاشته می‌شود و پاسخ به سوالات مشتریان به کاربران امتیاز می‌دهد. از این امتیازات برای خرید برگ تخفیف می‌توان استفاده کرد. علاوه بر این جوایز، در یک صفحه نام کاربران با بالاترین امتیاز را نشان می‌دهد که به نوبه خود تشویقی برای آن‌ها محسوب شده؛ و حس رقابت را در دیگران برمی‌انگیزاند.

گیمیفیکیشن تله فلورا

وب‌سایت Econsultancy در مورد این روش بازاریابی Teleflora توضیح داده است که: «در نتیجه برنامه جالبی که Teleflora با استفاده از گیمیفیکیشن طراحی و اجرا کرد، میزان مراجعه به سایت از طریق فیس بوک 105% افزایش یافت و تصاویر و ویدیوهای آپلود شده 10 برابر بیشتر مشاهده شد. مهم‌تر از همه، نرخ تبدیل این وب‌سایت تا 92% افزایش یافته است». اکنون تصور کنید اجرای تنها یک سیستم مشابه در خلال تلاش‌های بازاریابی شما، چه کاری می‌تواند انجام دهد!

نتیجه گیری

استفاده از گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ ابزار قدرتمندی برای بهبود نتایجی است که در کسب‌وکارتان به دست می‌آورید. از گیمیفیکیشن می‌توان برای ایجاد انگیزه در کارمندان یا بازاریابی محصول و برند استفاده کرد که در این مقاله مورد آخر را توضیح دادیم. کیفیت اجرای گیمیفیکیشنی که طراحی کرده‌اید، موفقیت را تعیین می‌کند.

برایان بورک، معاون تحقیقات در Gartner، می‌گوید: «اکثر تلاش‌هایی که برای گیمیفیکیشن یا بازی‌وار سازی می‌شود، راه و هدف اصلی را گم کرده‌اند، اما یک گیمیفیکیشن موفق و پایدار می‌تواند مشتریان را به طرفداران شما و کار و یادگیری را به سرگرمی تبدیل کند. پتانسیل استفاده از این ابزار بسیار زیاد است.»

یک برنامه بازی‌وار سازی شده، باید تجربه لذت بخش و ارزشمند در اختیار کاربر خود قرار دهد. در غیر این صورت مردم تمایلی به استفاده از آن نخواهند داشت. بهترین مثالی که شما از گیمیفیکیشن که با آن برخورد کردید، چیست؟ لطفا در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

منابع

نوشته بهترین روش‌های گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ اولین بار در ادمود - ADMOOD. پدیدار شد.

]]>
https://admood.ir/gamification-in-digital-marketing/feed/ 0